همكاري و همفكري براي بهبود
‪ ۳۰۰‬زنداني آبرومند در همدان نيازمند كمك خيران هستند

همدان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۲۹‬
داخلي.اجتماعي.زندانيان‌نيازمند
مديركل زندانهاي همدان گفت: ‪ ۳۰۰‬زنداني آبرومند در اين استان نيازمند كمك مردم خير و نيكوكار هستند.

"محمدعلي محمدي" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: براي آزادي اين زندانيان ‪ ۱۸‬ميليارد ريال نياز است.

وي اظهار داشت: اين زندانيان به علت جرايم غيرعمد از جمله تصادفات منجر به فوت، صدمه، مهريه، نفقه و بدهي‌هاي غيركلاهبرداري در زندان بسر مي‌برند.

مديركل زندانهاي همدان از مردم نوعدوست و نيكوكار همدان خواست كه به كمك اين زندانيان آبرومند اقدام كنند.

وي خاطر نشان كرد: طي دو سال گذشته ‪ ۳۱۸‬زنداني آبرومند از زندانهاي همدان آزاد شده‌اند.

وي اضافه كرد: براي آزادي اين مددجويان تاكنون دو ميليارد و ‪ ۲۲۰‬ميليون ريال هزينه شده كه از اين ميزان ‪ ۴۰‬ميليون ريال كمك‌هاي مردمي بوده و همچنين يك ميليارد ريال از محل سفر تيرماه سال ‪ ۸۳‬مقام معظم رهبري به استان تامين شده است.

شماره حساب ‪ ۲۰۰۵‬بانك ملي شعبه مهديه قابل واريز در تمامي شعب نيز براي كمك به زندانيان آبرومند استان همدان در نظر گرفته است.

‪۵۶۶/۵۶۴/۵۷۵/۲۵۱۷‬

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ مهر۱۳۸۵ساعت 11:11  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

نداشتن مهارت يكي از عوامل مهم بيكاري درهمدان است

همدان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۲۹‬
داخلي.اجتماعي
مديركل آموزش فني و حرفه‌اي همدان گفت: نداشتن مهارت فني و شغلي يكي از عوامل مهم بيكاري جوانان است.

براساس آخرين آمارها بيش از ‪ ۱۲‬درصد از جمعيت فعال استان همدان بيكار هستند.

"كريم مطهري" روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: با توجه به نقش مهارت آموزي در كاريابي، اداره كل فني و حرفه‌اي به موضوع با ارائه آموزشهاي شغلي وفني اهتمام جدي دارد.

وي بيان كرد: اداره كل آموزش فني و حرفه‌اي استان داراي ‪ ۲۲‬مركز آموزشي دولتي و ‪ ۲۳۰‬آموزشگاه آزاد است.

وي گفت: امسال تعهد آموزشي اين اداره كل بر اين است كه حدود ‪ ۷۲‬هزار نفر را در رشته‌ها و تخصص‌هاي مختلف آموزش دهد.

وي خاطرنشان كرد: با اين ميزان تعهد آموزشي فني و حرفه‌اي استان همدان امسال نسبت به سال گذشته حدود ‪ ۳۵‬درصد افزايش تعهد آموزشي دارد.

وي گفت: همچنين براساس طرحهاي پيشنهادي سفر تيرماه رييس جمهور به همدان به منظور گسترش آموزشهاي فني احداث پنج مركز آموزش فني و حرفه‌اي در استان همدان در آينده نزديگ احداث وداير مي‌شود.

مطهري افزود: با ساخت و احداث اين مراكز ظرفيت‌هاي آموزشي فني و حرفه‌اي استان افزايش چشمگيري پيدا مي‌كند.

وي اظهار داشت: افراد آموزش يافته توانايي آن را دارند افزون بر ايجاد اشتغال براي خود براي ديگران نيز با دريافت تسهيلات زود بازده ايجاد اشتغال و كارآفريني كنند.

‪۵۶۶/۵۶۴/۲۵۲۳‬

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ مهر۱۳۸۵ساعت 11:9  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

ايجاد انگيزه در كاركنان

 

يكي از بزرگ‌ترين چالش‌ها و دستاوردها براي مديران امروز ايجاد انگيزه در اعضاي تيم‌هاي كاري تحت رهبري آنان است، به گونه‌اي كه اين انگيزه سبب آشكار شدن بيش‌ترين تلاش و جديت در آنان شود.

 

 برخي از مديران احساس مي‌كنند كه كاركنان زير نظارت آنان بايد در انجام كارهاي‌شان مسووليت‌پذيري بيش‌تري از خود نشان دهند.

 

 به نظر آنان كاركنان براي يافتن پاسخ پرسش‌هاي خود منتظر راهنمايي آنان مي‌مانند. از سوي ديگر مديران خود نيز به دنبال اطلاعاتي هستند تا با آگاهي از آن بتوانند كاركنان را در انجام وظايف فني خود به افرادي باانگيزه و مشتاق تبديل كنند.

 

پيش از آن‌كه برخي از راهبردهاي ايجاد انگيزه در كاركنان را بررسي كنيم؛ يادآوري چند نكته ضروري به نظر مي‌رسد:

 

مديران نمي‌توانند كاركنان خود را در انجام كارها مجبور به انگيزه‌دار شدن كنند.

 

 هنر مديريت در ايجاد شرايطي است كه براي با انگيزه كردن افراد بيش‌ترين كارآيي را دارد.

 افراد سرانجام به شيوه‌اي برانگيخته مي‌شوند و براساس نيازهاي دروني خود، به الهامات و تصويري كه از خود در ذهن دارند، واكنش نشان مي‌دهند. مديران كارآمد مي‌توانند به درون اين فرآيندهاي داخلي گام نهند و از طريق روابطي كه با افراد زير دست خود برقرار مي‌كنند، فضاي كاري مورد نظر را شكل دهند.

 

هيچ فرضيه يا روش واحدي براي بر انگيختن افراد وجود ندارد.

 

انگيزه‌ي كاري يكي از موضوعاتي است كه بيش‌ترين مطالعه درباره آن صورت گرفته است و در ادبيات مديريت بسيار يافت مي‌شود.

 اين واقعيت كه انگيزه بسيار مورد توجه قرار گرفته است ناشي از نقش كليدي اين عنصر در موفقيت يك سازمان است.

 اين اهميت هم‌چنين نشان‌دهنده‌ي نبود توافق جمعي و نظر عمومي واحد درباره‌ي نكاتي است كه مي‌تواند در افراد انگيزه ايجاد كند.

براي با انگيزه كردن كاركنان در انجام جدي امور و نيز نوآور ساختن آن‌‌ها بيش از يك راه وجود دارد.

 

 مديران كارآمد از فرصت‌ها و محدوديت‌هاي موجود در يك محيط كاري درك درستي دارند. از اين رو بر مواردي تكيه مي‌كنند كه به راستي مي‌تواند در كاركنان انگيزه ايجاد كند.

 

نظريه بهداشت محيط انگيزشي

 

يكي از نظريه‌هايي كه مي‌تواند براي يك مدير جديد در درك انگيزش كاري بسيار مفيد واقع شود، نظريه‌ي بهداشت محيط انگيزشي است كه طي دهه‌ي 1950 توسط فردريك هرتزبرگ (Frederick Herzberg) مطرح شد.

 از ديدگاه هرتزبرگ و همكارانش: ”عوامل ايجاد كننده‌ي تفكر مثبت در كار متفاوت از عوامل ايجاد كننده‌ي تفكر منفي هستند.“ آن‌ها ضمن پژوهش‌هاي خود دريافتند كه بيش‌تر كاركنان از عواملي مانند احساس كاميابي، به رسميت شناخته شدن، مسووليت‌پذيري و كارهاي متنوع و جذاب به عنوان عوامل برانگيزاننده ياد مي‌كردند.

 ديگر عوامل يا جنبه‌هاي كاري يا عوامل بهداشت محيطي به عنوان عواملي در نظر گرفته شدند كه به احساس منفي در محيط كار كمك مي‌كردند. اين عوامل شامل سياست‌ها و خط‌مشي‌هاي سازمان، روابط قابل تصور با سرپرستان، حقوق و دستمزد كم و شرايط نامناسب كاري بودند.

اين نظريه افزون بر آن‌كه مي‌تواند به توضيح انگيزه‌ي كاري كمك كند، در پيشنهاد روش‌هاي موثر به مديران تازه كار به منظور تعيين نحوه‌ي تعامل با زيردستان خود موفق است.

 از ديدگاه اين فرضيه به طور كلي يك مدير مياني در ايجاد انگيزه ميان زيردستان خود موفق‌تر از يك مدير ارشد خواهد بود؛ چرا كه اين كار را با مخاطب ساختن محتواي كار يا كيفيت تجربه‌ي كاري انجام مي‌دهد. چندين راه براي يك مدير وجود دارد كه مي تواند از طريق آن‌ها اين هدف را برآورده كند.

 

انتظارات و نيازهاي كارمندان‌تان را تشخيص دهيد

 

شما به عنوان يك مدير تازه كار مي‌خواهيد تا آن‌جا كه ممكن است درباره‌ي عواملي كه مي‌توانند سبب ايجاد انگيزه در كاركنان شوند، اطلاعات به دست آوريد. هر فرد يك ويژگي‌هايي متفاوت از ديگران دارد. ارزش‌ها و علايق افراد با يكديگر متفاوت است.

 به عنوان مثال، برخي از افراد ممكن است با فرصت يا پيشرفت، انگيزه پيدا كنند، در حالي كه ممكن است براي ديگران ثبات و تداوم موقعيت در كار اولويت داشته باشد.

 هم‌زمان با تفكر درباره‌ي چيزهايي كه از نظر شما براي ديگران خوب است، مي‌توانيد فرصت‌هايي را براي تجربه‌ي افراد ايجاد كنيد.

 با اين كار نشان مي‌دهيد كه نياز آن‌ها را درك كرده‌ايد و آن‌ها را در رفع نيازهاي‌شان ياري داده‌ايد.

 

كاركنان‌تان را تقويت كنيد تا احساس كنند به كار خود مسلط هستند

 

مديران تازه كار به دليل نداشتن اطمينان و تجربه كافي، بيش‌تر به مديريت جزييات تيم‌هاي كاري مي‌پردازند؛ چرا كه مايلند به عنوان يك متخصص استانداردهاي بالاي كاري را هم‌چنان حفظ كنند.

 اگر پيوسته سرگرم يادآوري كارهاي افراد به آن‌ها هستيد، سعي كنيد روش‌تان را تغيير دهيد.

 مديران كارآمد قواعد بازي و انتظارات خود را از كاركنان زيردست مشخص مي‌كنند و بعد به آن‌ها اجازه مي‌دهند كه وظايف خود را به تنهايي انجام دهند.

به جاي اطمينان يافتن از تكميل كارهاي مشخص تمركز و توجه خود را به ايجاد استانداردها و انتظارات معطوف كنيد.

 

هرگز تصور نكنيد كه تقدير از افراد در آن‌ها اعتمادبه‌نفس دروغين ايجاد مي‌كند

 

يكي از بزرگ‌ترين اشتباهاتي كه يك مدير مي‌تواند مرتكب شود، اين است كه تصور كند افراد مي‌دانند چه‌قدر براي سازمان يا تيمي كه در آن عضو هستند، اهميت دارند.

 راه‌هايي را براي اظهار قدرداني از كاركنان خود، هم به صورت داخلي (درون گروه يا تيم كاري) و هم به صورت خارجي (در جمع مديران و يا ديگر گروه‌هاي كاري سازمان) بيابيد.

به ياد داشته باشيد كه تقدير از افراد بدون اعلام قبلي و به دور از حضور جمع و اعضاي تيم مفيد نخواهد بود. افراد ممكن است با چنين تقديري خوشحال شوند، اما از اعتبار شما كاسته خواهد شد.

 بايد خود را متوجه فرصت‌هايي كنيد كه براي تقويت كار خوب تيم خود در اختيار خواهيد داشت و نگذاريد هيچ فرصتي بدون بهره‌برداري از دست برود.

 

اعضاي تيم را صادقانه نسبت به جنبه هاي منفي كار و مضرات شغل‌شان آگاه كنيد

 

شرايط سازماني متعددي مي‌توانند بر ايجاد انگيزه‌ي كاري تاثير منفي داشته باشند. پرداخت كم حقوق، نبود فرصت‌هايي براي پيش‌رفت و فضاهاي كاري پر سروصدا تنها برخي از مواردي هستند كه مي‌توانند آرامش كاركنان را بر هم بزنند.

 از آگاه نمودن كاركنان خود نسبت به واقعيت‌هاي شغل‌شان نهراسيد.

 سرپوش گذاشتن بر جنبه‌هاي منفي كار مفيد نخواهد بود، نشان دادن واقعيت‌ها -آن‌گونه كه هستند- مي‌تواند اعتماد آن‌ها را جلب كند و سبب تقويت انگيزه‌ و روحيه‌ در آن‌ها شود.

 

جمع بندي

 

براي نشان دادن اين نكات، موقعيت زير را در نظر بگيريد:

كيم (Kim) يك مدير IT تازه كار بود كه از ميان جمعي از مديران براي مديريت شبكه در يك سازمان بزرگ، انتخاب شده بود. به عنوان يك مدير نوظهور، انگيزه لازم را براي انجام يك كار بزرگ داشت و مي‌خواست مطمئن شود كه تيمش به شيوه‌اي هماهنگ و كارآمد كارها و مسووليت‌ها را به انجام خواهد رساند.

 پس از مدتي كوتاه، كيم نا اميد شد، چون احساس مي كرد گرفتار جزييات كار تيم شده است و نمي‌تواند به كارهاي بزرگ‌تر بپردازد.

با مشاورش به طور مفصل درباره‌ي نا اميدي خود صحبت كرد.

 مشاورش درباره شيوه‌هاي كاري او از وي سوال كرد كه چه‌گونه با اعضاي تيم رفتار مي‌كند و انتظارات آن‌ها را چه‌گونه برآورده مي‌كند.

 به او پيش‌نهاد كرد كه با هريك از آن‌ها در مورد انتظارات دو طرف به صحبت بپردازد. در نهايت به او توصيه كرد كه از هر يك از آن‌ها بخواهد كار را طوري شكل دهند كه مطابق با شرايط مطلوب آنان باشد.

كيم پس از مذاكره با مشاورش احساس كرد كه باري از روي دوشش برداشته شده است.

 تمركز بر به دست آوردن كيفيت در كار از او به اعضاي تيمش نيز انتقال يافت.

 هم‌چنين دريافت كه كاركنانش رضايت بيش‌تري از كار كردن با او پيدا كرده اند. اين احساس باعث شد كه بتواند وقت بيش‌تري را به موضوعات مورد توجه خود اختصاص دهد و در عين حال اعضاي تيم را براي پذيرش مسووليت‌هاي كاري‌شان تقويت كند.

 

نكته‌ي پندآموز اين داستان اين است كه مديران كارآمد استانداردها و انتظارات سطح بالا را براي اعضاي تيم خود تدوين مي‌كنند و بعد به آن‌ها اجازه مي‌دهند كارشان را طوري شكل دهند كه اين انتظارات و استانداردها را برآورده سازد.

 

فراتر از فرضيه

 

انگيزه‌ي كاري يكي از پرمطالعه‌ترين جنبه‌هاي مديريت است. گستره‌اي از فرضيات براي كمك به توضيح آن‌چه كه مي‌تواند سبب انگيزش كاركنان در انجام كارهاي‌شان و نوآوري در آن‌ها شود، ارايه شده است. متاسفانه بيش‌تر اين فرضيه‌ها با يكديگر در تناقض هستند و اغلب در توضيح شايسته‌ و كاملي از انگيزه‌ي كاري به دست نمي‌دهند.

 

مديران نمي‌توانند كارمندان خود را وادار به انگيزه‌دار بودن در كارها كنند، اما مي‌توانند آن‌ها را در تسلط يافتن بر كارهاي‌شان تقويت كنند و در فرصت‌هاي مقتضي در صورت دست‌يابي به اهداف‌ مورد نظر، آن‌ها را مورد تقدير قرار دهند

 

به نقل از سايت ايران لينك

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ مهر۱۳۸۵ساعت 8:51  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

 چه مشاغلي طي پنج سال آينده ورشكست مي شونند

سئوال : سرمايه هاي خرد (كمتر از ده هزار دلار) در ايران در چه حيطه هايي مي توانند سرمايه گذاري كنند ؟

پاسخ : اقتصاد سرمايه در ايران دوران كودكي خود را سپري كرده و در حال ورود به دوران بلوغ و نوجواني است. سرمايه هاي كوچك و خرد در دوران بلوغ نظام سرمايه بوسيله سرمايه هاي كلان بلعيده مي شوند.

سئوال : جذب و هضم سرمايه هاي خرد در سرمايه كلان در چه دوره زماني تحقق خواهد يافت ؟

پاسخ : به نظر من از سال 1982 تا 1987 يعني طي 5 سال حداقل در 80 درصد مواردي كه در وضع موجود سرمايه هاي خرد به صورت خويش فرما فعال هستند اين شيوه سرمايه گذاري توجيه اقتصادي خود را از دست مي دهد.

سئوال : و سرمايه هاي خرد چه رفتاري در پيش مي گيرند ؟

پاسخ : در هشتاد درصد موارد ، سرمايه هاي خرد تنها در صورت ادغام در سرمايه كلان است كه امكان بقا دارد به صورت بسيار روشن كساني كه كمتر از 20 ميليون تومان سرمايه دارند در 80 درصد موارد ديگر نخواهند توانست بصورت خويش فرما و مستقل وارد بازار شوند. بازار در كنترل و هدايت سرمايه هاي ميلياردي خواهد بود.

سئوال : چرا ؟

پاسخ : اين فرايند جزئي از اقتصاد سرمايه است. در كشورهاي ديگر هم همين طور بوده است. البته در دوران بلوغ اقتصاد سرمايه نيز همچنان سرمايه فرد به صورت خويش فرما در برخي از رشته ها به حيات خود ادامه خواهد داد. اما فقط در بعضي از رشته ها

سئوال : در چه رشته هايي سرمايه هاي خرد حذف خواهد شد ؟

پاسخ : اكنون در تهران، اصفهان و كلان شهرها تك واحد سازي (مصداق عيني سرمايه خرد) غيراقتصادي شده است. در كلان شهرها ساختن آپارتمان تنها به صورت انبوه سازي كه توجيه اقتصادي دارد. طي 5 سال آينده تك واحدسازي در كلان شهرها به صورت اشكار با زيان همراه خواهد شد.

سئوال : در بخش كشاورزي ايران بيش از 3 ميليون واحد بهره بردار كشاورزي دارو كه بسياري از آنها بين يك تا دو هكتار زمين كشاورزي دارند، آينده اينها چگونه خواهد بود ؟

پاسخ : واحدهاي كوچك بهره برداري در روستاها سبب گران توليد شدن محصولات كشاورزي شده است در وضع موجود قيمت شكر، برنج ،گوشت قرمز، در ايران دو برابر بازار جهاني است. براي ايران 50 هزار واحد بهره بردار كشاورزي كفايت مي كند. حداقل طي 5 سال آينده يك ميليون واحد بهره بردار موجود توجيه اقتصادي خود را از دست مي دهد و تعطيل مي شود. و در 5 سال بعدي، يك ميليون واحد بهره بردار ديگر.

سئوال :در بخش مرغداري ؟

پاسخ : همه واحدهاي توليدكننده گوشت مرغ كمتر از 100000 واحد طي 5 سال آينده غيتراقتصادي مي شود. در وضع حاضر قيمت گوشت مرغ در ايران در برابر بازار جهاني است.

سئوال : اين شامل گاوداري كوچك نيز مي شود ؟

پاسخ : بله،همه گاوداري هاي كمتر از 1000 واحدي طي 5 سال آينده توجيه اقتصادي خود را از دست مي دهد.

سئوال : در بخش توليد كارخانه اي ؟

پاسخ :حداقل 70 درصد كارخانه هاي كوچك در شهرك هاي صنعتي كشور طي 5 سال گذشته تعطيل شده اند و طي 5 سال آينده 20 درصد ديگر آنها تعطيل مي شوند. فقط ده درصد مي مانند.

سئوال : عده اي هستند كه با سرمايه كوچك زير 20 ميليون تومان در بازار اقدام به خريد و فروش مي كنند،آينده اينها چه مي شود ؟

پاسخ : طي 5 سال آينده وابسته به مرور، بيش از 99 درصد آنها حذف مي شوند. سرمايه هاي كوچك در كمتر از يك درصد موارد در بازار خريد و فروش امكان بقا دارند. غول ها كوتوله ها را حذف مي كنند.

سئوال : يك سري از مشاغل كارگاهي و نه كارخانه اي وجود دارد

پاسخ : يك دسته از مشاغل كارگاهي امكان توليد انبوه و كارخانه هاي آن وجود دارد مثل توليد كفش و دوزندگي لباس،توليد مبل و صندلي، آن دسته از مشاغل كارگاهي كه امكان توليد انبوه و كارخانه اي آن وجود دارد هم طي 5 سال آينده تعطيل مي شود اما در يك سري از مشاغل كارگاهي امكان توليد انبوه نيست. اينها مي مانند.

سئوال :ليست مشاغل كارگاهي و حتي كلي تر مشاغلي كه طي 5 سال آينده،كه توليد انبوه باعث خدمت آنها مي شود را نام ببريد ؟

پاسخ : توليد كفش،دوزندگي لباس ، توليد مبل و صندلي،نساجي (توليدي هاي كوچك)،چاپخانه هاي كوچك، كليه صيادان قايقي (صيد ماهي فقط با كشتي اقتصادي خواهد بود).

سئوال : شما توصيه مي كنيد كه مردم در اين رشته ها سرمايه گذاري جديد انجام ندهند ؟

پاسخ : بله همين طور است.

مصاحبه با محمد حسين اد يب مسئول سايت WWW.TEHRANECONOMIST.COM

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ مهر۱۳۸۵ساعت 8:40  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

 


آشنايي با ويتامينها و مواد معدني

 

ويتامينها چيستند؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ويتامينها مواد ارگانيكي ميباشند كه براي زندگي حياتي بوده و بايد به مقادير اندك در رژيم غذايي موجود باشد.

وظايف ويتامينها در بدن انسان:

تـولـيـد انــــرژي - تنظيم واكنشهاي شيميايي بدن - عامل رشد، ترميم و حفاظت از سلولها و ارگانهاي بدن - شركت در بسياري از پروسه هاي متابوليكي بدن.

ويتامين هـاي ضروري بدن 13 عدد ميباشند . ويتامينها به دو گـروه مـحـلول در چــربي و مـــحلول در آب طبــقه بندي ميگردند:

* ويتامينهاي محلول در چربي: شامل ويتامينهاي A-D-E-K ميباشند. اين ويتامينها محلول در چربي بوده - براي جذب و جريان يافتن در خون به چربي نياز دارند - در بدن قادر به ذخيره سازي ميباشند - مصرف بيش از حد آنها خطر بيشتري دارد.

* ويتامينهاي محلول درآب: شامل ويتامينهاي B(COMPLEX) ،C ميباشند. اين ويتامينها محلول در آب بوده - براي جذب و جريان يافتن در خون به آب نياز دارند - در بدن قادر به ذخيره سازي نميباشند - مصرف بيش از حد آنها معمولا از بدن دفع گشته و زياد خطر جدي در پي ندارد.

ويتامينهايي كه بدليل در معرض هوا قرار گرفتن خاصيتشان از ميان ميرود شامل:

A-E-C

ويتامينهايي كه بدليل در معرض نور قرار گرفتن خاصيتشان از ميان ميرود شامل:

A-E-K-B6-B12-C-FOLIC ACID

ويتامينهايي كه بدليل در معرض حرارت قرار گرفتن خاصيتشان از ميان ميرود شامل:

C-B1

* مواد معدني چيستند؟ مواد غير ارگانيك ميباشند كه به كمك ويتامينها، آنزيمها و هورمونها عملكرد صحيح بدن را موجب ميگردند. مواد معدني ضروري براي بدن انسان 20 نوع ميباشد. مواد معدني به دو گروه تقسيم ميگردند:

* مواد معدني عمده: شامل كلسيم، كلرايد، منيزيم، فسفر، پتاسيم، سديم و گوگرد .

* مواد معدني فرعي:شامل آهن، روي، كبالت، مس، فلورايد، يد، منگنز، كرم، نيكل، سلنيوم، سيليكون، واناديوم و مولبيديوم.

-- برخي مواد معدني مانند آهن، مس و روي براي جذب شدن با يكديگر رقابت ميكنند بنابراين با مصرف زياد يكي از آنها كمبود ديگر مواد معدني را در پي دارد.

مواد معدني بر حسب سهولت و سرعت جذب و دفع به 3 گروه تقسيم بندي ميگردند:

1- مواد معدني كه به سهولت و سريع جذب و دفع ميگردند: مانند سديم و پتاسيم.

2- مواد معدني كه به سختي جذب بدن گشته اما به سهولت دفع ميگردند: مانند كلسيم - فسفر - منيزيوم و منگنز.

3- مواد معدني كه به سختي جذب و دفع ميگردند: مانند آهن - مس - روي - كبالت.

ويتامينها

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ويـتـامين CAROTENE=RETINOL)= A): كاراتـنـوئـيـد پـيــش ماده ويتامين آ ميـبـاشـد (CARATENOIDE) كه شامل دو ويتامين آ متصل بهم است. اين ماده در سبزيجات و ميوه هاي زرد و سبز رنگ وجود دارد(مانند هويج).

وظايف:

1- در تشكيل ماده رنگي سلولهاي استوانه اي چشم نقش دارد كه وظيفه ديد در شب را به عهده دارند.

2- به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل ميكند و بدن را در برابر آسيبهاي راديكالهاي آزاد حفاظت ميكند.

3-كمك به رشد و سلامتي استخوانها،پوست و مو4-تقويت سيستم ايمني بدن.5-رشد و بهبود توليد مثل.

علايم كمبود آن در بدن: شبكوري - تحليل رفتن غدد اشك، بزاقي و اشكي - تغيير در بافتهاي پوششي - خشكي چشم - افزايش خظر عفونت.

علايم مصرف بيش از اندازه آن: سردرد - خشكي پوست - حالت تهوع - استفراغ -كاهش اشتها - ريزش مو.

ميزان مصرف روزانه: 700 ميكروگرم براي كودكان- 800 ميكروگرم براي بالغين- 1200 ميكروگرم براي زنان باردار و شيرده. (براي بدست آوردن ميزان بين المللي اين ارقام را در عدد 3 ضرب كنيد)

منابع: تخم مرغ، سبزيجات زرد و سبز رنگ، ميوه جات، جگر سياه، دل و قلوه.

ويتامينCHOLECALCIFEROL) D): اين ماده توسط رژيم غذايي و در معرض مستقيم نور خورشيد قرار گرفتن بدن تامين ميگردد.

وظايف:

1- رشد و شكل گيري طبيعي استخوانها و دندانها.

2- تنظيم جذب كلسيم و فسفر بدن.

3- تقويت سيستم ايمني بدن.

علايم كمبود آن در بدن: راشيتيسم (بيماري مختص اطفال كه در آن استخوانها نرم و كماني ميگردند) - پوكي استخوان - از دست رفتن حس شنوايي - نرمي استخوان.

علايم مصرف بيش از اندازه آن: اسهال - حالت تهوع - آسيب به قلب و كبد - كلسيم مازاد در بافتهاي كبد، ريه، كليه ها و قلب رسوب كرده و ممكن است منجر به مرگ گردد.

ميزان مصرف روزانه: 10 ميلي گرم براي تمام سنين يا 400 واحد بين المللي.

منابع: قرار گرفتن در نور خورشيد به مدت 20 دقيقه. (كلسترول خون توسط آنزيمي در مقابل اشعه خورشيد به اين ويتامين تبديل ميگردد) - زرده تخم مرغ - ماهي - شير -پنير.

ويتامين TOPOPHEROL)E):

وظايف:

1- به عنوان يك آنتي اكسيدان قوي.

2- كمك به ساخت گلبولهاي قرمز خون.

3- رقيق ساختن خون.

4-حفاظت از قلب و پيشگيري از سرطان و آب مرواريد.

5- افزايش طول عمر.

علايم كمبود آن در بدن:كم خوني (در اطفال) - آسيب به اعصاب در بزرگسالان.

ميزان مصرف روزانه:10 ميلي گرم.

منابع:سبزيجات، آجيل، غلات، جوانه گندم، روغن بادام زميني، كره.

ويتامين MENAQUINONE)K):

وظايف:

1- كمك به لخته شدن خون.

2- حفظ سلامتي استخوانها.

علايم كمبود:خونريزي غير قابل كنترل.

علايم مسموميت:زردي و كم خوني در اطفال.

ميزان مصرف روزانه:80 ميكرو گرم.

منابع:گوشت و جگر.

ويتامين ASCORBIC ACID) C):

وظايف:

1- يك آنتي اكسيدان قوي.

2- در تشكيل كلاژن و ماده بين سلولي نقش دارد.

3- كمك به التيام زخمها.

4- ترميم استخوانها.

5- بهبود جذب آهن.

6- تنظيم انسولين خون.

7- پيشگيري از بيماريها و عفونتها.

8- براي داشتن لثه هاي سالم ضروري است.

علايم كمبود:اسكوروي (خونريزي از لثه ها و كبود شدن پوست) - اختلالات بافت همبند.

علايم مصرف بيش از حد:حالت تهوع، اسهال و درد شكم.

ميزان مصرف روزانه: 60 ميلي گرم كافي است. در زنان باردار و شيرده اين ميزان 2 برابر ميگردد.

منابع:آب پرتغال و مركبات ديگر - گوجه فرنگي - توت فرنگي - سبزيجات.

ويتامين THIAMINE) B1):

وظايف:متابوليسم كربوهيدراتها - افزايش اشتها - رشد عضلات - براي عملكرد صحيح اعصاب ضروري ميباشد.

علايم كمبود:كمبود آن بيماري بري بري را سبب ميگردد. (در آن عوارض قلبي-عروقي و عصبي ايجاد ميگردد.)

ميزان مصرف روزانه:2 ميلي گرم. (با مصرف كربوهيدراتها، دوران بارداري و شير دهي و رشد اين ميزان افزليش مي يابد.)

منابع:جوانه گندم - حبوبات - گوشت - لوبيا - غذاهاي دريايي - جگر - مخمر آبجو.

ويتامين RIBOFLAVIN) B2):

وظايف:متابوليسم كربوهيدراتها، چربيها و پروتئينها- شكل گيري غشاي مخاطي بدن - تشكيل سلولهاي خوني و عصبي - براي عملكرد طبيعي چشم ضروري ميباشد.

علايم كمبود:كم اشتهايي - توقف رشد - عوارض پوستي - قرمزي و بزرگي لبها -چشمهاي قرمز.

ميزان مصرف روزانه:2 ميلي گرم. در دوران شيردهي، رشد و بارداري افزايش مي يابد.

منابع:شير - سبزيجات - حبوبات - آرد كامل و گوشت - جوانه ها - شير.

ويتامين نياسين NIACIN=NICOTINIC ACID=NIACINAMID)B3):

وظايف:

متابوليسم كربوهيدراتها، چربيها و پروتئينها - تشكيل گلبولهاي قرمز - كاهش كلسترول خون - سلامتي دستگاه گوارش - عملكرد طبيعي اعصاب.

علايم كمبود:بيماري پلاگر (التهاب پوستي، اختلالات گوارشي و بي اشتهايي)-اسهال.

علايم مصرف بيش از اندازه:مصرف بيش از 200-100 ميلي گرم موجب صدمه به كبد ميگردد.

ميزان مصرف روزانه:20 ميلي گرم. در دوران بارداري، شيردهي، عفونت و استرس افزايش مي يابد.

منابع:گوشت - ماهي - مرغ - مخمر آبجو - پنير - جگر سياه و شير.

ويتامين PYRIDOXAL=PYRIDOXAMINE=PYRIDOXINE) B6):

وظايف:سنتز ساختار پروتئيني در هموگلوبينها، گلبولهاي قرمز و آنزيمها - متابوليسم كربوهيدراتها و پروتئينها - تشكيل و حفاظت از سيستم عصبي - كاهش دردهاي قاعدگي.

علايم كمبود:حالت تهوع - خستگي - افسردگي - افزايش خطر بيماريها و عفونتها -تشنج در اطفال.

علايم مصرف بيش از حد:مصرف بيش از 200 ميلي گرم درروز به اعصاب آسيب ميرساند - از دست رفتن هماهنگي عضلات.

ميزان مصرف روزانه:2 ميلي گرم. (افراد سيگاري، الكلي، مصرف زياد پروتئين، مصرف قرصهاي بارداري نياز بدن به اين ويتامين را افزايش ميدهد.)

منابع:گوشت - جوانه گندم - ماهي - سويا - لوبيا - اسفناج-موز.

ويتامين بيوتين BIOTIN)B7):

وظايف: متابوليسم - تشكيل اسيد هاي چرب.

ميزان مصرف روزانه:30 ميكرو گرم.

منابع:تخم مرغ - سبزيجات سبز رنگ - جگر سياه و پنير - گندم.

ويتامين COBALAMIN)B12):

وظايف:متابوليسم كربوهيدراتها، چربيها و پروتئينها - تشكيل سلولهاي خوني و عصبي - تشكيل گلبولهاي قرمز.

علايم كمبود: كم خوني - آسيب به اعصاب - كاهش خاصيت لخته شدن خون - تحليل رشته هاي عصبي و حسي و حركتي - كرختي - سرگيجه و بدخلقي.

ميزان مصرف روزانه:6 ميكرو گرم. (در مواقع جراحي، دوران بــارداري و شــير دهي و

نقاهت افزايش مي يابد.)

منابع:گوشت - شير - ماهي - تخم مرغ - جگر. (اين ويتامين توسط باكتريها نيز در روده سنتز ميگردد.)

ويتامين اسيد فوليك (FOLACIN=FOLIC ACID):< BR>

وظايف:رشد و حفظ سلامتي تمام سلولهاي بدن - تنظيم تقسيم سلولي - تشكيل گلبولهاي قرمز - جلوگيري از نواقص مادر زادي.

علايم كمبود: اسهال - سردرد - استرس - اختلالات رفتاري - سوء تغذيه - كمبود وزن - افسردگي - كم خوني.

ميزان مصرف روزانه:400 ميكرو گرم - استرس، در دوران بارداري - مصرف قرصهاي ضد بارداري و افراد سيگاري نياز بدن به اين ويتامين افزايش مي يابد.

منابع:سبزيجات سبز رنگ - آب پرتغال - گل كلم.

مواد معدني

ـــــــــــــــــــــــــــ

كلسيم:

وظايف:سلامتي و استحكام استخوانها و دندانها - التيام زخمها - تنظيم فشار خون-لخته شدن خون - عملكرد عضلات.

علايم كمبود:پوكي استخوان - فشار خون بالا - اسپاسم عضلات.

علايم مسموميت:مصرف بيش از حد كلسيم سبب رسوب كردن آن در بافتهاي نرم بدن ميگردد.

ميزان مصرف روزانه:1200 ميلي گرم.

منابع:شير - پنير - ماست - گل كلم.

كرم:

وظايف:عملكرد طبيعي انسولين-مصرف كربوهيدراتها. علايم كمبود:كاهش تحمل به گلوكز-تشديد ديابت.

ميزان مصرف روزانه:120 ميكرو گرم.

منابع:مخمر آبجو-گوشت-نان-غلات.

كبالت:

وظايف:خون سازي.و متابوليك.

ميزان مصرف روزانه:بسيار جزئي.

مس:

وظايف:عملكرد طبيعي آنزيمها-تشكيل گلبولهاي قرمز-تشكيل استخوانها و بافتهاي پيوندي-ساخت رنگدانه هاي پوست و مو-جذب آهن.

علايم كمبود:كاهش جذب آهن-كم خوني-افزايش آسيب پذيري نسبت به عفونت-كاهش تراكم استخوانها.

علايم مسموميت:خطر بيماري قلبي. ميزان مصرف روزانه: 2 ميلي گرم.

منابع:آرد كامل-غلات-ماهي-مرغ-سبزيجات.

آهن:

وظايف:حمل و نقل اكسيژن در گلبولهاي قرمز خون-عملكرد صحيح آنزيمها-تقويت سيستم ايمني بدن.

علايم كمبود:كم خوني-ضعف-سر درد-كاهش عملكرد ذهني.

ميزان مصرف روزانه:40 ميلي گرم.در زنان باردار وشيرده افزايش مي يابد. منابع:گوشت-لوبيا-آرد كامل-ميوه هاي خشك شده-اسفناج-عدسي و انجير.

منيزيوم:

وظايف:متابوليسم كربوهيدراتها،چربيها و پروتئينها-انقباض عضلات-نقل و انتقالات عصبي-تنظيم ضربان قلب-تشكيل استخوان.

علايم كمبود:كاهش اشتها-ضعف عضلاني-افسردگي-عصبي بودن.

ميزان مصرف روزانه:400 ميلي گرم.

منابع:آجيل-سبزيجات-آرد كامل-غلات.

سلنيوم:

وظايف:آنتي آكسيدان است-كاهش اثرات آفتاب سوختگي.

علايم كمبود:افزايش خطر ابتلا به سرطان-سيستم ايمني ضعيف-اختلالات كبدي-نواقص مادرزادي.

علايم مسموميت:آسيب به كبد-ريزش مو-خستگي-حالت تهوع.

ميزان مصرف روزانه:70 ميكرو گرم.

منابع:غلات-گندم-برنج-گوشت-ماهي.

روي:

وظايف:عملكرد آنزيمها-آنتي اكسيدان است-افزايش سيستم ايمني بدن-افزايش مقاومت بدن در برابر عفونت-التيام زخمها-عملكرد پروستات-همانند سازي دي ان اي. علايم كمبود:كم خوني-نواقص مادرزادي-ناباروري-اختلالات پوستي-خستگي-اختلالات ذهني.

ميزان مصرف روزانه:150 ميلي گرم.

منابع:گوشت-مرغ-ماهي-آرد كامل-غلات.

يد:

وظايف:عملكرد طبيعي تيروئيد(تنظيم سوخت و ساز بدن)

علايم كمبود:بيماري تيروئيد.(گواتر)

ميزان مصرف روزانه:30 ميكرو گرم.

منابع:غذاهاي دريايي-نمك يد دار.

منگنز:

وظايف:رشد استخوانها- نقش در توليد هورمونهاي جنسي-عملكرد طبيعي سلولهاي بدن-متابوليسم كربوهيدراتها،چربيها و پروتئينها.

ميزان مصرف روزانه:5-2 ميلي گرم.

منابع:سبزيجات-ميوه-غلات-چاي.

فسفر:

وظايف:تشكيل استخوانها-متابوليسم كربوهيدراتها،چربيها و پروتئينها.

ميزان مصرف روزانه:700 ميلي گرم.

منابع:گوشت-شير-تخم مرغ-غلات.

پتاسيم:

وظايف:تعادل مايعات بدن-كنترل فعاليت قلب-عملكرد سيستم عصبي.

ميزان مصرف روزانه:2000-1600 ميلي گرم.

منابع:سبزيجات-ميوه ها-پير.

سديم:

وظايف:تعادل مايعات بدن-حمل مواد مغذي از ميان غشاء سلولي-عملكرد سيستم عصبي.

علايم مصرف بيش از حد:فشار خون.

ميزان مصرف روزانه:3000-2400 ميلي گرم.

منابع:نمك خوراكي-شير-چيپس.

فلورايد:

وظايف:سلامتي و استحكام دندانها و استخوانها.

ميزان مصرف روزانه:10 ميلي گرم.

منابع:سبزيجات-گوشت-خمير دندان.

كلريد:

وظايف:اسيد معده-حمل دي اكسيد كربن به ريه ها.

ميزان مصرف روزانه:750 ميلي گرم.

منابع:نمك خوراكي.

مولبيديوم:

وظايف:متابوليسم دي ان اي و آر ان اي.

ميزان مصرف روزانه:250-75 ميلي گرم.

منابع:نان.


 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۳۰ مهر۱۳۸۵ساعت 8:37  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

پايين بودن قدرت خريد، دليل ركود بازار مسكن

افزايش 30 تا 40درصدي قيمت مصالح ساختماني در سال 85 علت رکود اخير مسكن نيست بلكه پايين بودن قدرت خريد مردم در كنار نوسانات شديد اقتصادي كشور را مي‌توان از جمله اين دلايل برشمرد. جواد خوانساري، عضو هيات مديره انجمن شركت‌هاي ساختماني، در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: امسال قيمت آهن 50درصد افزايش داشت و قيمت سيمان و آجر از افزايش نسبي برخوردار بودندف قيمت مس و آلومينيوم به ترتيب پنج و دو برابر شد، همچنين عوارض ساختماني نيز افزايش يافت و دستمزد كارگر نيز 40درصد بيش‌تر شد.

وي ادامه داد: در مجموع تورم مصالح ساختماني در حد بالايي بود اما با اين وجود سازندگان قيمت‌ها را در حد معقولي نگه داشتند و قيمت تمام شده ساختمان را تا حدي كنترل كردند اما پايين بودن قدرت خريد مردم منجر به كمبود تقاضا در اين بخش شد و صنعت ساختمان را در ركود نسبي فرو برد. خوانساري افزود: شرايط اقتصادي كشور به گونه‌اي است كه حجم بالايي از نقدينگي سرگردان با سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف در پي رسيدن به سود مورد نظر خود است كه بخش مسكن يكي از اهداف مهم آن به شمار مي‌رود، اما زماني كه اوضاع اقتصادي كشور در شرايطي باشد كه مردم از درآمد مناسب برخوردار نباشند و توان محدودي داشته باشند، بخش صنعت با كمبود تقاضا روبه‌رو مي‌شود و در اين شرايط بازار در ركود به سر مي‌برد و سرمايه‌گذار در اين شرايط به ندرت اقدام به سرمايه‌گذاري خواهد كرد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ مهر۱۳۸۵ساعت 8:55  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

12 روش براي خوشحال تر زيستن
 

خـوشحالي يك وضعيت خاص ذهـنـي اسـت. هـر فـردي درزنـدگي خـود روزهـايي را تجربه نموده كه برايش خوشايندنبوده است. اما ناخرسندي مزمن ميتواند سلامتي، شغل و روابط شما را تحت تاثير قرار دهد.بجزهـرگونه مشكـلات پزشكي يا افسردگي هاي بلندمـدت كه نيازمند تجويزهاي طبي و مساعدت حرفه اي مي باشند، مي توانـيـد مـيزان خوشحالي خود را كنترل نماييد.

بـه خـوشـحال بـودن فـكر كـنـيــد تا احساس و ظاهر بهتري بدست آوريد. دراين قسمت نكته هاي وجود دارند كه شما را در اين كار ياري مي نمايند:

1- خوش بين باشيد

بـه زنـدگي با ديـدي مثـبـت نگـاه كـنـيد تـا خـود را بـه دليل احساس انرژي و خوشحالي بسيار زيادي كـه نصيبتان خواهـد شد، متعجب سازيد. بـه ياد داشته باشيد كه افراد شاد و مثبت بيشتر مي توانند ديگران را مجذوب خود كنند.

2- ديد وسيعي داشته باشيد

اجازه ندهيد مسائل كوچك شما را آشفته نمايـد. بـراي رسيـدن بـه هـدف خـود پـايدار و مـقاوم باشيد، خـواه آن هـدف رياست، پرداخت رهن و يا يك ازدواج طولاني مدت باشد. در ايـن راه بـا موانـعي مواجه خواهيد شد؛ به سرانجام و پـاداش تلاشـتان فكر كـرده و از ناخرسندي بخاطر مسائل كم اهميت دوري نماييد.

3- سپاسگزار باشيد

از ديگران قدرداني كنيد. از همكار خود بخاطر كمكش بشما تشكر كرده و بدليل موفقيت در انـجـام كـارش بـه او تـبريك بـگوييد. بـه خدمتكاري كه صبحانه شما را برايتان مي آورد كـلمـه اي محـبت آميـز بيان كنيد. به شخص درمانده اي كـه در خـيـابان از مـقـابـلـش رد ميشويد، چند سكه كمك نموده و از اينكه زندگي مسرت بخشي داريد شكرگزار باشيد.

4- از زندگي لذت ببريد

به كارهايي مبادرت نماييد كه از انجام دادن آنها لذت ميبريد: اتومبيلتان را بـشوييـد، بـه برخي تعميرات جزئي در منزل بپردازيد، تلويزيون تماشا كنـيـد، خريد برويد. براي خود يك اولويت قائل شده و آنچه را كه دوست داريد انجام دهيد.

5- از جسم خود مراقبت نماييد

خوب بخوريد و ورزش كنيد. به باشگاه رفته و كمي بدويد يـا در يـك بازي ورزشي شركت كنيد. هـمراهي نمودن يـك تـيم به عنـوان يـك عضـو و بيرون رفتن با هم تيمي ها بعد از بازي، براي جسم و فكر شما مفيد خواهد بود.

6- برنامه هاي خود را تغيير دهيد

برنامه هاي روزانه خود را عوض نموده تا انرژي جـديدي پيدا كنيد. مرز مشخصي بين كار و تـفريح ايـجاد نـماييد. بـراي فـعاليتهاي ســرگرم كننده و يا تفكر در محيطي آرام از خانه خارج شويد

7- با مردم در تماس باشيد

آيا بخاطر مي آوريد زمانـي كـه يك دوست قديمي بطور غير منتظره با شما تماس گرفت چه احساسي داشتيد؟ براي يكي از آشنايان ايميلي ارسال نمـوده يا با افراد فاميل و يا دوستان قديمي خود تماس گرفته و از حال آنها باخبر شويد.

8- خلاق باشيد

روزنه اي براي انرژي خلاق خود بيابيد. اين ممكن است شـامـل كـاردسـتـي، باز سازي، نقاشي، ترسيم كاريكاتور، نويسندگي و يا حتي باغداري باشد. مهم نيست كه چــقدر مشغله داشته باشيد و يا تا چه اندازه در آخر هفته احساس بي حالي مي كـنـيـد، اگـر زمـاني را براي انـجـام فـعـاليت هاي خلاق اختصاص دهيد، احساسي شادتر و سالم تر خواهيد نمود.

9- براي خود همدمي پيدا كنيد

تقسيم نمـودن تجربيات با كسي كه به او عشق مي ورزيد، خوشحالي شما را افزايش خـواهـد داد. عـشـق مـطلق باعث بوجود آمدن احـسـاس امنيت، رضايت و شادماني در شما مي گردد. روابط جنسي مشروع نيز ميتواند بـراي ذهـن و جسم شما اثرات بسيار مفيدي داشته باشد.

10- با كسي صحبت نماييد

يكي از دوستان خود را براي هم صحبتي و بيان احساسات و عقايد خود انتـخـاب كـنيد. او در مـورد شما قضاوت ننموده و مشكلات شما را حل نخـواهد كرد. وي بـه حـرفهايـتـان گوش مي دهد چرا كه مي داند شما نيز همين كار را برايش انجام خواهيد داد.

11- تخيل كنيد

آرزوها و بلند پـروازي هاي خود را يادداشت نموده و به تدريج آنها را واقعيت بخشيد آنگاه هميشه چـيزهايي بـراي انــتظار كشيدن، و جايي براي متمركز كردن انرژي خود خواهيد داشت.

12- بخشنده باشيد

شايد زمان آن فرا رسيده باشد كه كسـي ( يـا خودتان ) را بخاطر چيزي كه اتفاق افتاده و يا گفتـه شـده مـورد بـخشايـش قـرار دهــيد. اتفاقات و اشتباهات گذشته را پـذيرفته و فراموش كنيد. بدانيد كه نميـتوانيد زمان را بـه عـقب برگردانيد. شادماني خود را با از ياد بردن نوميدي ها و شكستهاي گذشته دوباره بدست آوريد.

نگران نباشيد، خوشحال باشيد

در دنـياي واقعي نمي توانيم از ديگران انتظار داشته باشيم تا براي ما شادمانـي ايـجـاد كنند. خوشحالي حالتي از ذهن است كه كاملا ميتواند تحت كنترل شما باشد.

محيط پيرامون خود را به گونه اي مهيا سازيد كه فرصتـهايـي بـراي شناختن و لذت بردن از جنبه هاي مثبت و خوشايند زندگي را فراهم آورد. براي شاد بودن تلاش كنيد.

mardoman.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ مهر۱۳۸۵ساعت 12:17  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

اعتماد بنفس خود را افزايش دهيم

عـزت نــفس و اعــتماد بنفس بنيادي ترين بخش شخصيت يـك فرد مي بـاشـد كه در تمام جوانب زندگي فرد خود را به نـحـوي متـظـاهــر مي سازد. اعتماد بنفس سالم و بالا يك ضرورت حـيـاتي و مـطـلق بـــراي هر فردي ميباشد. اعتماد بنفس را ميتوان چنين تعريف كرد:

* باور و اعتقادي كه فرد نسبت به خود دارا ميباشد.

* شناخت ارزش و اهميت خويش - داشتن اعتماد و رضايت از خويش.

* توانايي برخورد و كنارآمدن با چالشهاي اساسي زندگي.

* تـوانـايـــي ارزيابي درست و دقيق خويش - پذيرش خويش و ارزش نهادن به خود بدون هيچگونه قيد و شرطي.

* توانايي شناخت و پذيرش نقاط ضعف و قـوت و محدوديتهاي خويش.

افرادي كه از اعتماد بنفس پاييني برخوردار ميباشند داراي خصوصيات زير هستند:

* مرتبا خودشان را مورد انتقاد و سرزنش قرار ميدهند.

* هنگام صحبت كردن در چشمان فرد مقابل خود نگاه نميكنند. با سر پايين و قدمهاي آهسته قدم بر ميدارند.

* در پذيرش تعريف و تمجيدها و تعارفاتي كه به آنان ميشود مشكل دارند (تصور ميكنند سزاوار آنها نبوده و يا ديگران در صدد تمسخر آنها ميباشند).

* معمولا احساس ميكنند قرباني رفتار ديگران هستند.

* احساس تنهايي ميكنند حتي زماني كه در يك جمع قرار دارند.

* در درون خود احساس خلاء و پوچي ميكنند.

* احساس ميكنند با ديگران تفاوت دارند.

* احساس افسردگي، گناه و شرمساري دارند.

* نسبت به تواناييهاي خود براي رسيدن به موفقيت ترديد دارند. عدم خودباوري.

* از موقعيتهاي نو و جديد مي هراسند.

* از شكست وموفقيت مي هراسند.

* مرتبا سعي در راضي نگاه داشتن ديگران دارند.

* دچار هراس اجتماعي ميباشند.

* قادر به مديريت زمان خود نمي باشند.

* عادت به پشت گوش انداختن كارها دارند.

* در مقابل انتقاد، اظهار نظر و سرزنشهاي ديگران (خواه واقعي، خواه واهي) بسيار آسيب پذير

مي باشند.

* از ابراز عقايد و احساسات خود خودداري ميكنند زيرا از چگونگي واكنش ديگران هراس دارند.

* خود را درگير مواد مخدر و يا روابط مخرب ميكنند.

* از تعيين يك هدف مشخص و پيروي از آن عاجز ميباشند.

* قادر به بيان خواسته ها و نيازهاي خويش نميباشند.

* معمولا عصباني و پرخاش گر ميباشند.

* ارزيابي غير واقعي از خود دارند.

* تحمل عيب و كاستي را نداشته و كمالگرا ميباشند.

* احساس خوب آنها وابسته به عوامل خارجي اعم از وقايع روزانه و يا نوع رفتار ديگران با آنها دارد.

* وابستگي هيجاني دارند: براي دستيابي به يك احساس خوشايند به دنياي خارج خود وابسته ميباشند. مانند:

وابستگي به مواد: مانند غذا، داروها، الكل مواد مخدر به منظور پر كردن خلاء دروني خود و تسكين دردهايشان.

وابستگي به رفتارها: مانند خرج كردن پول، قمار بازي و تماشاي تلويزيون. به منظور پر كردن خلاء دروني و تسكين دردهايشان.

وابستگي به مال: براي تعيين ميزان ارزش و شايستگي خود به پول و مال وابسته هستند.

وابستگي عاطفي : براي داشتن حس ارزشمندي، شايستگي و امنيت به توجه، پذيرش و تائيد فرد ديگري (معشوق خود) وابسته ميباشند.

اعتماد بنفس واقعي

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اعتماد بنفس حقيقي يك حس دروني مي باشد بدون وابستگي به جهان خارج، رويدادها، موفقيتها، شكستها و افراد ديگر. اما عزت نفس و اعتماد بنفس واقعي بسيار نادر و ناياب ميباشد زيرا اغلب اعتماد بنفسها كاذب و نقابي براي پنهان سازي اعتماد بنفس پايين ميباشد. اعتماد بنفسهاي غير واقعي را ميتوان در موارد زير يافت:

*اعتماد بنفسهاي كاذب: اينگونه اعتماد بنفسها وابسته و زود گذر ميباشند.مانند اعتماد بنفسهايي كه به جهت ثروت،شهرت،محبوبيت،به تن داشتن لباسهاي فاخر،قدرت و زيبايي ظاهر در افراد نمود مي يابند كه همگي كاذب بوده و ارتباطي به ماهيت واقعي فرد ندارند.

* گستاخي: معمولا مردم افراد پر رو و گستاخ را با افراد با اعتماد بنفس بالا اشتباه ميگيرند.اما پررويي نيز يك نوع نقاب براي استتار بي كفايتي و اعتماد بنفس پايين ميباشد.

* متظاهرها: اينگونه افراد خود را با اعتماد بنفس، شاد، موفق و شكست ناپذير نشان ميدهند. اما از درون احساس پوچي و خلاء كرده و از شكست بسيار هراسانند.

همچنين اعتماد بنفس به مفهوم برتري داشتن، تكبر وخود بيني نميباشد زيرا اين خصوصيات رفتاري از اعتماد بنفس پايين نشات ميگيرند. اعتماد بنفس شما نبايد يك پديده مقايسه اي و رقابتي باشد زيرا در اين هنگام شما خود را در معرض احتياج و وابستگي به پذيرش ديگران قرار خواهيد داد كه با اعتماد بنفس واقعي و ناب منافات دارد. افراد با اعتماد بنفس بالا نيازي به پذيرش، موافقت، تائيد، تشويق و دلگرمي ديگران ندارند. همچنين اعتماد بنفس بالا اينگونه نيست كه شما را از هر گونه ترديد، ياس ونگراني مصون بدارد بلكه تنها تحمل و غلبه بر آنها را براي شما آسانتر ميسازد.

خصوصيات افراد با اعتماد به نفس بالا

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* برخوردار از مركز كنترل دروني: غم و شادي آنان وابسته به عوامل خارجي نيست.

* از لحاظ جسماني، احساسي، ذهني و معنوي از خود مراقبت ميكنند.

* ميانه روي را در افكار، احساسات و رفتارهاي خويش حفظ ميكنند.

* قادر به پذيرش و پند گيري از اشتباهات خود ميباشند. قادر به بيان جمله "من اشتباه كردم" ميباشند.

* توانايي بخشش اشتباهات خود و ديگران را دارند.

* مسئوليت اداره زندگي خود را بعهده ميگيرند.

* تفاوتهاي فردي ميان افراد را ارج مينهند.

* به نقطه نظرات ديگران گوش ميدهند.

* همواره مسئوليت ادراكات، احساسات و واكنشهاي خود را بعهده گرفته و هيچگاه آنها را فرافكني نميكنند.

* از نقاط ضعف و قوت خود آگاهي دارند.

* همواره در حال پيشرفت و ترقي بوده و از ريسكهاي مثبت در زندگي بيم ندارند.

* داراي اعتماد بنفس و خود باوري بوده و به خود ارج ميدهند.

* اعتماد بنفس آنان بدور از خودبيني و غرور ميباشد.

* از آنكه مورد انتقاد قرار گيرند نمي هراسند.

* هنگامي كه از آنان پرسشي ميگردد حالت تدافعي بخود نميگيرند.

* در برابر موانع و مشكلات به آساني تسليم نميگردند.

* نيازي به تحقير و تمسخر ديگران ندارند.

* از آنكه در كاري شكست بخورند ويا در حضور ديگران نادان بنظر برسند ابايي ندارند.

* هيچگاه خود را مورد انتقاد و سرزنش مخرب و شديد قرار نميدهد.

* توانايي خنديدن به خود و زياد جدي نگرفتن خود را دارند.

* به خويشتن و توانايي خودشان ايمان و اعتماد دارند.

* به تصميم گيري هايشان اعتماد دارند.

* باور دارند كه فردي با ارزش، با قابليت، دوست داشتني، پذيرفتني و مهم ميباشند.

* نيازي به كمالگرايي ندارند.

* هيچگاه خودشان را با ديگران مقايسه نميكنند.

* از آنكه ديگران چگونه نسبت به آنان مي انديشند واهمه و نگراني ندارند.

* نيازي به اثبات و توجيه افكار و عقايد خود به ديگران ندارند.

چگونه اعتماد بنفس خود را افزايش دهيد

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* آگاه باشيد كه ارزش شما به عنوان يك انسان بستگي به داشتن وزن ايده آل، زيركترين و باهوشتر بودن، مشهوربودن، محبوب تر بودن، سريع تر بودن، بالاترين نمره و يا رتبه را داشتن، شوخ طبع تر بودن، خوش لباس تر بودن، بهترين خانه و ماشين را داشتن و بهترين دوستها را داشتن نبوده و تنها به خودتان بستگي دارد.

* توانايي ها، استعدادها و موفقيتهاي خود را جشن بگيريد.

* خود را به خاطر اشتباهاتي كه مرتكب گشته ايد عفو كنيد.

* برروي نقاط ضعف خود تمركز نكنيد. هر انساني نقاط ضعف خاص خود را دارد.

* با حقوق فردي خود آشنا شده و از آنها پيروي كنيد.

* از تحقير و سرزنش خود دوري كرده و مثبت انديشي را فرا گيريد.

* خود را بر اساس يك سري استانداردهاي منطقي و دور از دسترس مورد قضاوت قرار ندهيد.

* ياد بگيريد كه شما يك انسان منحصر بفرد بوده و تنها خود شما مسئول تصميم گيريهاي زندگيتان مي باشيد.

* بياموزيد كه با پشتكار و سماجت قادر خواهيد بود به موفقيت دست يابيد.

* بياموزيد كه شما نيازي به تلاش بي وقفه براي كامل گشتن نداريد.

* خودتان تعيين كننده مفهوم موفقيت باشيد.

به نقل از سايت مردمان

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ مهر۱۳۸۵ساعت 12:16  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

آنچه را مي‌تواني يا مي‌انديشي كه مي تواني، آغاز كن. در جسارت؛ نبوغ، قدرت، سحر و جادو نهفته است."گوته"

اانسان تنها مي تواند به جايي برسد كه خود را در آن جا مي بيند.جك ولش

 

آرزويي در سر نمي شكفد ، مگر آنكه توان برآوردنش نيز به تو ارزاني شده باشد. آرزومند را اما ،كوشش ها بايد.
(ريچارد باخ، اوهام)

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ مهر۱۳۸۵ساعت 8:52  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

طلاق شولاي سياه خود را در همدان گسترده است

همدان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۲۶‬
داخلي.اجتماعي.آسيب‌ها.طلاق
رنجور و پژمرده از سركشي و ستم در راهرو دادگاه خانواده به دنبال تسكين آلام خويش به طلاق رسيده و تا اين تصميم از قيدهاي عاطفي و اجتماعي بسياري گذر كرده است.

مغموم مي‌گويد: براي زنان طلاق دورترين و تلخ‌ترين راه است با طلاق بايد از بچه و حتي خوشنامي گذشت اما وي مجبور به انتخابي شده كه براي تحقق آن حتي مهريه‌اش را بخشيده است.

فاطمه (ح) اظهار داشت: بي‌مهري و كتك زدنهاي مكرر در كنار ناداري همسرش زندگي را برايش تلخ و غيرقابل تحمل كرده بود.

وي افزود: البته در قبال بخشيدن مهريه حضانت فرزندانش را كسب كرده است كه اين موضوع كمي اميدواري در وي ايجاد كرده است.

وي تمكن مالي ندارد مي‌گويد، در خصوص اينكه بعد از طلاق هزينه زندگي خود و دو فرزند خردسالش را چگونه تامين كند فكر نكرده فقط اين را مي‌داند كه بايد كار كند.

البته مردان نيز در موضوع طلاق گاه طرف متضرر و آسيب ديده هستند.

در اين روزها از بسياري از جوانان شنيده شده كه با مهريه سنگين ازدواج كرده و بعد از مدتي از طرف زن با درخواست مهريه و طلاق مواجه شده‌اند.

زن و مرد و از همه مهم‌تر فرزندان قربانيان طلاق هستند كه روز به روز به تعداد آنها افزوده مي‌شود.

بر اساس نظر كارشناسان و مسوولان روند واقعه طلاق در سال‌هاي اخير در استان همدان رو به افزايش بوده است.

مديركل ثبت احوال همدان از افزايش ميزان واقعه طلاق در اين استان خبر داد.

سيد "علي طباطبايي" گفت: در شش ماه ابتداي سال جاري يك هزار و ‪۲۲۸‬ واقعه طلاق در اين استان ثبت شده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته اين رقم بيش از ‪ ۱۲‬درصد افزايش يافته است.

وي اظهارداشت: از اين تعداد ‪ ۹۸۲‬مورد طلاق در مناطق شهري و ‪ ۲۴۶‬مورد نيز در مناطق روستايي استان همدان به ثبت رسيده است.

طلاق از ابتداي زندگي اجتماعي بشر وجود داشته و حتي در قديمي‌ترين سند حقوقي قانون حمورابي متعلق به تمدن بابل نيز از حق طلاق براي مرد و در شرايطي براي زن ذكري به ميان آمده اما افزايش غير عادي آن در هر جامعه‌اي از جمله همدان نشانه ناهنجاري‌هاي ديگري است.

در خصوص افزايش واقعه طلاق مولفه‌ها و عوامل زيادي در بين مردم و كارشناسان استان همدان مطرح است.

مجموعه‌اي از عواملي چون رشد شهرنشيني و خانواده‌هاي هسته‌اي، كمرنگ شدن ارزش‌هاي مناسب فرهنگ سنتي بدون جايگزين شدن رفتارهاي كارآمد جديد، اعتياد و مشكلات روحي رواني، بيكاري، فقر، نداشتن تفاهم و بي‌اطلاعي از روشهاي ايجاد تفاهم و همدلي باعث به بن بست رسيدن بسياري از كانونهاي گرم خانوادگي در همدان است.

كارشناس آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي همدان در اين خصوص گفت: عامل اصلي گرايش به جدايي بيشتر افرادي كه به مراكز مداخله در خانواده به منظور كاهش طلاق مراجعه مي‌كنند اعتياد همسر آنان است.

"ناصر شايگان" افزود: اعتياد به مواد مخدر، تبعات و عوارض آن در بسياري از موارد زنان را وادار به طلاق و جدايي مي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: اعتياد موجب بروز مشكلات اقتصادي، غيبت سرپرست خانواده و هم‌چنين افزايش خشونت معتادان با اطرافيان هنگام مواجه با ناملايمات در زندگي مي‌شود.

وي اظهار داشت: دخالت اطرافيان، بيكاري همسر، تنفر و عدم علاقه، مشكلات اقتصادي، ضرب و شتم زوجه، سوء ظن و بدبيني و ازدواج دوم همسر به ترتيب از ديگر عوامل گرايش زوجين به طلاق و جدايي در همدان است.

وي در ادامه گفت: پنج مركز مداخله در خانواده به منظور كاهش طلاق، با هدف جلوگيري از فروپاشي خانواده، مشاوره براي كنار آمدن طرفين با اين مشكل، ممانعت از بروز ناهنجاري‌هاي اجتماعي و ارائه راهكارهاي مناسب براي نحوه برخورد با فرزندان طلاق در استان فعاليت مي‌كنند.

وي تاكيد كرد: ايجاد مراكز مشاوره قبل از ازدواج و ارائه آموزشهاي گسترده و كامل و هم‌چنين مراكز مشاوره‌اي روان‌پزشكي و روانشناسي براي افزايش آگاهي افراد نقش بسيار مهم و كليدي را در كاهش ميزان طلاق در جامعه ايفا مي‌كند.

كارشناس امور خانواده مجتمع قضايي آيت الله آخوند همداني نيز گفت: ‪۵۰‬ تا ‪ ۶۰‬درصد مراجعه‌كنندگان به اين مركز به صورت توافقي از هم جدا مي‌شوند.

وي كه نخواست نامش ذكر شود افزود: بيشترين عامل گرايش به جدايي مراجعين به اين مجتمع را اعتياد، فقر مالي، اختلاف‌هاي خانوادگي، دخالت والدين، سوء‌ظن و بدخلقي‌هاي همسر اختصاص مي‌دهند.

وي تصريح كرد: ايجاد مركز مشاوره تخصصي خانواده با حضور كارشناسان مجرب متشكل از حقوقدان، افراد باتجربه و موفق، روانشناس و كارشناس مسايل اجتماعي نقش بسيار مهمي در رفع مشكلات مختلف مردم دارد.

طلاق همچون اعتياد از پديده‌هاي اجتماعي است كه از يك سو خود معلول ناهنجاري‌هاي ديگر و از طرفي خود معلول آسيب‌ها و مشكلات اجتماعي ديگر است.

فقر و فساد، بي‌سرپرستي و بد سرپرستي كودكان ، كاهش احتمال دستيابي به زندگي خوب در فرزندان طلاق و عوارض درازمدت آن روي آنان از جمله عوارض طلاق است.

‪۵۶۶/۵۶۴/ ۲۵۲۰‬

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ مهر۱۳۸۵ساعت 8:40  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

7 روش براي كسب احترام

احترام را همه آن را مي خواهند، معدودي بدستش مي آورند.

چـرا؟ به شما خواهيم گفت چرا. احتـرام اكتـسابي است؛هرگز به كسي اهدا نميشــود. امروزه با هجوم مردم بـراي انجام دادن سراسيمه وار كارها، انـدك افـرادي داراي اراده،بـردبـاري يا پشتكار مورد نياز براي مورد احترام واقع شـدن حقيقي مي باشنـد. همانند نوشيدن يك قهوه اسپرسوي خوب، ايـجـاد احـتـرام نـيازمند زمان و درنظر گرفتن جزئيات ظريف است تا بتوان به بهترين نتيجه دست يافت.

احترام همچنين رابطه مستقيم با شـهرت و اعتـبـار شـما دارد. از خود جلوه اي متشخص بسازيد، احترام بـه عنـوان نتيجه ظاهر خواهد شد.

روشهايي براي سرعت بخشيدن به اين فرايند وجود دارد -- حـداقـل براي كوتاه مدت - از طريق برخي راههاي ميان بر. براي مثال خود را در موقعيتي قرار دهيد كـه بـتوانيد قدرت خود را بكار ببريد ( قدرت حقيقي، نه در راس قدرت دربان باشگاه )، آنگاه مقـدار معيني از احـتـرام به شما اعطا خواهد شد، نه بدليل اينكه استحقاقش را داشته ايد، بـلـكه بـه اين خاطر كه موقعيت جديد شما اينطور ايجاب مي كند.

بروي كسي آب دهان نيندازيد

من با يك مامور عاليرتبـه پليس آن قـدر دوستي عميـقي داشتـم كـه مي توانستم روي صورتـش آب دهـان بـيـنـدازم و از او بـخـواهم بدليل اينكه سد راه آب دهانم شده، از من عـذر خواهي كند، اما بخاطر "مقام" او از انجام چنين كار گستاخانه اي خـودداري كـردم. مـن بـراي مـقـام ريـاست احتـرام قــائل هستم، بنابراين بدليل "مقام" او، به رئيس خود احترام ميگذارم نه بخاطر آنچه كه او انجام داده و مستحق احترام من شده است.

بـنابراين بياييد واقيت گرا باشيم؛ اكثريت ما استطاعت تهيه بنز را نداريم، و درصد بسيار كمتري مي تـوانيم موقيعتي قدرتمند را براي خود خـريداري نماييم. با اين شرايط چگونه ميتوانيم مقداري احترام را بسرعت كسب نماييم؟

در اين قسمت هفت نكته وجود دارد كه احتــرام شـما را تضمين نمي كند اما شما را در جهتي صحيح هدايت خواهد كرد. آنچكه بايد بخاطر داشته بـاشيد آن است كه اين نكات نبايد فقط يكبار انجام شده و سپس فراموش گردند، بلكه بايد به عنوان بخشي از سبك زندگي و تصوير جديدي كه در نظر داريد دربيايند.

1- لباس مناسب بپوشيد

صرفه نظر از اينكه در گذشته چه كار كرده ايد، چقدر پول در حـساب بانكي خود داريد، تا چه اندازه مشهور هستيد يا چقدر چاق شده ايـد، يـك شـخص با لباسي شايسته بهتر از يك كهنه پوش مورد توجه قرار ميگيرد.

درمورد هر نوع لباسي صحبت نميكنيم، منظور يك لباس اندازه است كه توسط خياطي ماهـر و چيـره دسـت دوختـه شده است. اكنون زمان ارزان بودن نيست. يك دست كت و شلوار 50 هزار توماني بخريد، آنگاه 50 هزار تومان بنظر خواهيد رسيـد. كــت و شلواري 300 هـزار تـوماني بـخريــد، 300 ميـليون بنظر خواهيــد رسيد. در مــورد كـفـش هـا هـم خسيس نبوده و يك جفت از بهترين آنرا براي خود تـهيـه كنـيـد. هر چـيـز ساخـت ايـتـاليا اتوماتيك وار بهتر از بقيه مي باشد -- پايان داستان.

دهان خود را بسته نگاه داشته و به حقيقت متوسل شويد...

2- ساكت بمانيد

ميدانم كه همه شما تصور ميـكنيد كـه نـابغه ايد، اما واقيت آن است كه نيستيد. در غير اينصورت نيز به هيچ نصيحتي نداشتـيد و جهان بازيچه اي در كف دستان شما مي بود. بنابراين، چون هنوز چيزهاي زيادي براي آمـوختــن وجـود دارد، بـهتـر اسـت كـه دهـان را بسته نگاه داشته و گوش كرد.

خردمند و مرموز بوده و فقط چــيــزي را كــه لازم اســت بــگوييد. در واقع هيچ چيزي را تا زماني كه مجبور نشده ايد، بيان نكنيد. اشتباهات معمولا توسـط افرادي صورت ميگيرند كه بدون دليلي مناسب زبان به صحبت مي گشايند. هرقدر يك فــرد اطـلاعات كمتري از شما داشته باشد، احتمال ماندن وي در فاصله اي محترامانه بيشتر خواهد شد.

وقتي من كسـي را بـراي اوليـن بـار ملاقات مي كنم، مؤدبانه با او سلام و احوال پرسي نموده و تا دو دقيقه بعد از آن چيزي نمي گويم. در ايـن فـاصــلـه آن فـرد ســاده لوح همه اسرار خود را برايم تعريف كرده است؛ كجا زندگي مي كند، روابطش با همسرش چگونه است، شماره كارت اعتباريش چيست و چه تـعداد قرص بـراي رفـع مـشكلات جنسيش مصرف ميكند. اگر شما هم در مكالمات خود اينچنين باشيد، آيا كسي حاظر خواهد بود بعد از آن دو دقيقه باز هم برايتان احترام قائل باشد؟

3- دروغ نگوييد

اگر مجبور به سخن گفتن شديد، به آنچه كه واقعا مي دانيد اكتفا كنيد. دروغ گفتن براي تحت تاثير قراردان و يا جلب احترام ديگران نتيجه معكوس در بر خواهد داشت.

هيچ راهي سريعتر از دروغگويي براي از دست دادن احترام وجود ندارد، بخصوص زماني كه آن دروغگويي با حماقت همراه باشد. اگر چيزي را نميدانيد، بسادگي بگوييد، " مــن در اين مورد نظري نميتوانم بدهم." يك انسان حقيقي كاستي ها و ضـعف هاي خـود را مي پذيرد. اگر طرف ديگر مودب باشد، از شما آنچه كه در تـوانـاييتان است را درخواست نموده، و شما فرصتي پيــدا خواهيــد كــرد كــه در مـورد چيزي صحبت نماييد كه همانند انيشتين جلوه تان دهد.

4- هرگز لبخند نزنيد ( آن را براي همسرتان نگهداريد )

هر وقت مرد رندي را ميبينم كه هـمـگي دندانهايش را نشان ميدهد، هميشه تصوير يك تمساح به ذهنم خطور ميكند. يك انسان مـحترم، يك انسان هوشيار نيز هست. لبخند زدن ميـتـواند جلوه شما را مخدوش نمـايـد و ممكن است ديگران تصور كنند كه شما يك فروشنده اتومبيل دست دوم هستيد.

از لبخند زدن دوري كنيد تا انساني جدي بنظر آييد كه براحتـي تـحت تـاثير قرار نميگيرد. از هر 10 مورد، 9 مورد طرف مقابل حتي سخت تر تلاش خوهد كرد تا مـوافـقـت شما را بدست آورد. در اين شرايط چه كسي به چه كسي احترام مي گذارد؟

در عوض لبخند مليحانه و نشان دادن دنـدانـهاي همـچون صـدف خـود را هـنگـامي كه با همسران هستيد، از او دريغ ننماييد.

5- اطمينان و تواضع

افراد با اطمينان تواناي جـذب بسيـار بـيـشتري نـسبت بـه بقيه افراد دارند. اين اطمينان حـتـي اگـر شامل راه رفتن مغرورانه، وضعيت اندام مناسب يا اخـلاق و رفـتـار شـخـصـي خوب باشد، تصـويـر شـخصي تحت كنترل را نمايان مي سازد كه ميداند چه كاري انجام ميدهد و ميتواند كار را به اتـمام برساند. يك انسان مطمئن ميگويد، "شما ميتوانـيـد بـه قابليتهاي من اعتماد كنيد" و "به گفته هاي من احترام بگذاريد."

به چشمان كسي نگاه كنـيـد. يـك انـسـان مـطـمـئـن هيـچـگاه كثيفي را در كفشهايش مشاهده نميكند چرا كه او هرگز نظرش را به پايين نمي افكند.

مرز بين اطمينان و خود بيني را بياد داشته باشيد. اطـمينـان تـعـادل تـوام بـا فـروتنــي و تواضع ميـباشد. فقط انسانهاي نادان فخر فروشي ميكنند. كسي شما را معرفي ميكند و مي گويد، " آقاي فلاني واقعا زرنگ است، شركتش پارسال 100 ميليون سود كرد."

شـمـا پـاسـخ مـي دهيــد، "حتــي بــا حرفه اي ترين مهارتهاي رهبري در جـهـان، بـدون سربازان كاركشته و خوب، نمي توانستم كـاري انـجام دهم. يك انسان بتنهايي قادر به صورت دادن چيزي نيست." چه كاري انجام داده ايد؟ شـمـا قـابـليتـهـاي خود را در ضمن تحسين ديگران آشكار نموده ايد. چه انسان متواضعي هستيد

6- مؤدب باشيد - احترام و نزاكت را متقابلا رد و بدل نماييد

وقتي كسي را ملاقات ميكنيد، نبايد با بي نزاكتي لـبخنـدبزنيد، اما از طرفي بي ادب نيز نبايد باشيد. محـتـاط بـودن بـه مـعـناي آن نـيست كه نمي توانيد مؤدب باشيد. رفـتـار شايسته نمايانگر خلوص، و خلوص نمايانگر وقار است؛ يك انسان با وقار داراي خصيصه هاي در خور احترام ميباشد.

هيچكسي تا حال بدليل ادب و يا نزاكت زياد دشمنـش بـه جنگ او نرفته است. ادب همچنين به معـنـاي ترسـو بـودن نيست.

7- حافظه خوبي داشته باشيد

يكي از مسائل مهم و كلـيدي تقويت حافظه است، چون علاوه بر دور نگاه داشتن فرد از اشتباهات احتمالي، بـاعــث امتيازات بيشماري در دنياي كار و تجارت مي گردد. اگر نام فـردي كــه از مـعرفي او 30 ثانيه هم نمي گذرد را بياد نياوريد، مانند يك آدم ابله به نـظـر خواهيد آمد.

بـخـاطر آورن اسـامــي و آنچه كه به شما گفته شده، نشان دهنده اين اسـت كـه فـردي هستيد كه به جزئيات توجه داريد، و نيز دقيق، باهوش و فهيم مي باشــيد. لازم نيست يـك سخـنرانـي طـولاني را بـيـاد بـياوريد؛ بخاطر آوردن يك اسم كافي است، و اين باعث مي گـردد طرف مقابل شما احساس خوبي نمايد ( اگر مطلبي را درمورد فرزندانش بياد آوريد، امتيازتان بيشتر مي گردد ). و او چه فـكري خواهـد كـرد؟ " عـجب مـرد محـتـرمي، دوستش دارم. او حتي اسم مرا بخاطر دارد."

پايان داستان

من اولين نفري خواهم بود كه مي پـذيرم يـك دانـشمـنـد سفـيـنـه فـضـايي نيستم: اين مشـاوره كـاملا واضــح و روشن است. برخي چيزها را احتمالا از قبل انجام مي دهيـد، و برخي را نه. بكار بستن همگي اين هـفت قـانـون بـه معناي آن است كه مجبوريد سبك زندگي و نحوه رفتار با آشنايان چندين ساله خود را تغيير دهيد، اما اگـر خـواهـان احترام فوري هستيد، بايد بهايش را بپردازيد.

فقط براي چندين روز آنچه را كه گفته شد انجام دهيد،تفاوت را مشاهده خواهيدكرد. در يك رسـتوران خوب با لباسي شيك قدم بگذاريد، در حالي كـه سـرتـان روبـه بالا است و وضـعـيـت انـدام مناسبي داريد، ميزي را انتخاب كـرده و غـذاي خـود را سـفـارش دهـيـد. هنگام انتخاب نوشانه، از پيشخدمـت در موـرد نـوشـابـه اي كـه بـا آن آشـنـايـي نداريد، سؤال نماييد.

با پيش خدمت تا آخر شب هيچ حرفي نزنيد به استثناي "متشكرم" آنهم زمـانيكه بـراي شـمـا چـيـزي مـي آورد. دنـدانـهـاي خـود را نـشـان نـدهيد. در انـتـهـاي شـب آنـچـه كــه پيشخدمت در مورد نوشابه به شما گفته را تـكرار نماييد. 20 درصـد صـورتـحـسـاب را به عنـوان انـعـام بـاقـي بـگذاريـد. او مـمـكن اسـت فـقـط يـك پيشخدمت باشد، اما اين آغاز واگنهاي احترام است.

به نقل از سايت مردمان

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ مهر۱۳۸۵ساعت 11:56  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

آداب صرف غذا
 

1- بهتر است آقاو خانم ميزبان در دو انتهاي ميز غذاخوري و يا در وسط ميز روبروي يكديگر بنشينند.

2- اگـر فرد مهمي ميهمان بود مي بايد وي سمت راسـت خانم ميزبان و همسرش سمت راست ميزبان آقا نشانده شود.

3- بطور كلي طرز قرار گرفتن ميهمانان بايد طوري ترتيب داده شود كه هيـچ دو مـــرد و هيچ دو زني كنار يكديگر قرار نگيرند.

4- زوج متاهل بايد روبروي يكديگر و زوج نامزد بايد در كنار يكديگر بنشينند.

5- بهتر است گروههاي سني در كنار يكديگر بنشينند به طوري كه بزرگترهاي فاميل در راس ميز و جوانترها سمت ديگر.

6- غذا بايد در جهت عقربه هاي ساعت و از چپ به راست سرو گردد. و همچنين غذا از سمت چپ افراد سرو شده و ظروف غذا از سمت راست ميهمانان جمع آوري ميگردد.

7- دستمال سفره هنگام آغاز صرف غذا ميبايد روي زانو قرار داده شود و تا انتهاي صرف غذا بايد همان جا باقي بماند. از دستمال سفره تنها براي تمـيز كردن مختصر دهان بايد استفاده كرد و نه صورت و يا پيشاني. اگر خــواستـيد صندلي خود را براي مدت كوتاهي ترك كنيد بايد دستمال سفره خود را روي صندلي قرار دهيد كه ديـگـران و پيـش خــدمت متوجه ان گردند. هنگام پايان يافتن صرف غذا ميبايد دستمال سفره را بطور مرتبي روي ميز و سمت راست بشقاب قرار داد (آن را تا و يا مچاله نكنيد)

8- پيش از آن كـه مـيـزبـان شـروع بـه صـرف غـذا نكرده و يا اجازه صرف غذا را نداده نبايد شروع به صرف غذا كرد.

9- در حين غذا بهيجوجه نبايد ميز غذا را ترك كنيد مگر در موارد اضـطراري مانند رفتن به دستشويي و يا داشتن حالت تهوع. در ايــن هنگام عذر خواهي كنيد و ميز را ترك كنيد.

10- اگر چيزي روي ميز خواستيد كه دستتان به آن نميرسيد خـودتان سعي نكنيد آن را برداريد بلكه از فردي كه به آن نزديك است بخواهيد كه آن را به شما بدهد.

11- هنگاميـكه غذا خوردنتان پايان يافت هيچگاه بشقابتان را به سمت جلو هل ندهيد اين عمل خلاف آداب معاشرت ميباشد.

12- براي بريدن و خردكردن غذا چنگال را با دست چپ و كارد را با دسـت راست گرفته و سپس با چنگال آن چيزي را كه مي خواهيد ببريد محكم نگاه داشته و با چاقو آنرا ببريد. سپس چنگال را به دست راست منتقل و ميل كنيد.

13- در روي صندلي راست و مستقيم بنشينيد هيچگاه بجلو و يا عقب خم نشويد.

14- حين صرف غذا مشغول محاوره هاي دلنشين و مطـبـوع گـرديد و از موضوعات بحث انگيز پرهيز كنيد.

15- اگر تكه هايي از غذا ميان دندانهايتان گير كرد با عذر خواهي ميز را تـرك كـرده و بــه دستشويي برويد سپس آن را خارج كنيد.

16- آرام و با حوصله غذا بخوريد. غذا خوردن شتابزده بي حرمتي به ميزبان ميباشد.

17- لقمه هاي كوچك برداشته و با دهان بسته غذاي خود را بجويد. هيچ گــاه بـا دهان باز غذا را نجويد و يا با دهان پر صحبت نكنيد.

18- هيچگاه پيش از چشيدن غذا به آن ادويه اضافه نكـنـيـد ايـن عـمل بي احترامي به ميزبان و آشپز ميباشد.

19- هيچگاه سر ميز غذا سيگار نكشيد.

20- هنگامي كه از غذا خوردن فارغ شديد دستتان را روي زانو و يا ميز (مـچ دست روي لبه ميز) قرار دهيد. هيچگاه هنگام صرف غذا آرنج خود را روي ميز قرار ندهيد.

22-نكته ديگر و روش چيدن اسباب سفره و ميز...

21- هنگامي كه در رستوران ميهمان ميباشيد هيچگاه باقي مانده غذايتــان را به خانه نبريد و سعي كنيد غذاي گران قيمتي سفارش ندهيد.

22- در رسـتـوران بهـتــر است غذايي سفارش دهيد كه صرف آن با كارد و چنگال مقدور باشد. غذاهايي كه بايد با دست خورده گردند را به مـوقعـيـتـهاي غــير رسمي اختصاص دهيد.

23- هرگاه سوپ داغ بود براي خنك كردن به آن ندميد بلكه صبـر كنـيـد تـا خــودش خنك گردد. چاي را نيز براي خنك شدن در نعلبكي نريزيد.

24- هنگام صرف سوپ قاشقتان را تماما بداخل دهان نبرده و هورت نكشيد بلكه از لبه قاشق سوپ را اندك اندك بنوشيد.

25- هنگام سفارش غذا در رستـوران اگر از نـوع و مـحـتـويـات غـذاي مـورد نــظر آگاهي نداشتيد، از پيشخدمت كمك بخواهيد.

26- براي خارج كردن استخوان و يا غضروف غذا را از قاشق و يا چنگال كمك بگيرد (نه با دست) و آن را گوشه بشقاب خود قرار دهيد.

27- غـذاهـايي را كـه شمـا مـجازيد با دست بخوريد عبارتند از: تكه نان، بلال، گـوشـت دنـده هـا،صــدف و خرچنگ خوراكي، بال و استخوان مرغ، ساندويچ، ميوه هاي كـوچـك، شيريني، سيب زميني سرخ كرده، چيپس، ترشي، سبزيجات و پيتزا.

28- اگر ندانستيد چگونه بايد غذا را ميل كنيد بهتر است به ديگران نگاه كنيد.

29- هيچ گـاه كـارد و چـنـگال و قـاشقي را كــه استـفاده كرده ايد را مجددا روي ميز قرار ندهيد بلكه آنها را روي بشقاب بگذاريد.

30- هنگام صرف غذا خم نشويد و صورت خود را به سمت غذا نبريد بـلكه غذا را توسط قاشق و چنگال بسمت دهان خود ببريد.

31- اگـر قـاشـق و يـا كـارد و چـنـگال شـما بـه زميـن افـتاد آن را بـرداريد و به ميزبان و يا پيشخدمت بدهيد و تميز آن را درخواست كنيد.

32- هـرگـاه چـيـزي را ســهوا روي لباس ميهمان ديـگـري ريخـتـيـد بـا خـونسـردي از وي عذرخواهي كرده و بگذاريد خود فرد و يا پيشخدمت آن را تميز كند خودتان اقدام بـه تميز كردن لباس فرد نكنيد.

33- هرگاه فردي از شما درخواست نمك و يا فلفل نمود، هـم فلـفل و هم نمك را به وي بدهيد حتي اگر فرد تنها يكي از اين دو را درخواست كرده باشد.

34- پيش از نوشيدن مايعات لبهاي خود را بـا دسـتـمال پاك كنيد تا جاي لك چربي روي ليوان شما نمايان نگردد.

35- از واژه هاي "متشكرم" و "لطفا" در ميز غذا بسيار استفاده كنيد.

36- اگر حشره، تار مو و يا هر چيز ديگري را در غذاي خود يافتيد آن را اعلام نكنـيد بلكه مخفيانه آن را از غذايتان خارج كنيد.

37- هميشه در انتهاي صرف غذا از مـيـزبـان و يـا آشــپز تشكر كرده و از غذا تعريف كنيد حتــي اگــر غذا زياد هم خوشايند نبود باز تشكر كنيد. لازم نيـست دروغ بگويـيـد، مـثـلا ميتوانيد از سس غذا تعريف كنيد.

38- هنگام صرف غذا خود را نخارانيد، سرفه نكنيد و بيني خود را تمـيـز نـكنـيـد. هـرگـاه خواستيد عطسه كنيد حتما جلوي دهان و بيني خود را با دستمال بگيريد.

39- هنگام صرف غذا سر خود را شانه نكرده و يا با لوازم روي ميز بازي نكنيد. بـا صداي بلند نيز صحبت نكرده و دستكش نيز دست نكنيد.

40- سعي كنيد روميزي را تا انتهاي صرف غذا پاكيزه نگاه داريد.

41- هنگامي كه صرف غذايتان پايان يافت بـايد كارد و چنگال خود را به صـورت اريـب روي بشـقـاب قـرار دهـيـد. اگــر هـم خواستيد كه ميز را براي مدت كوتاهي ترك كنيد، بـايد كـارد و چنگال را بصرت ضربدري روي بشـقاب قرار دهيد تا ديگران و پيشخدمت مطلع گردند كه شما بازخواهيد گشت.

42- طـرز چــيدن ميز معمولا به اين قرار است: بشقاب در وسط، قاشق، كـارد و لـيـوان سمت راست و چنگال، دستمال سفره و نان سمت چپ.

A: دستمال سفره

B: بشقاب

C: كاسه سوپخوري

D: بشقاب مخصوص نان و كره همره با كارد كره

E: ليوان آب

F-G: ليوان براي نوشيدنيهاي ديگر

H: چنگال صرف ماهي

I: چنگال غذاخوري

J: چنگال صرف سالاد

K: كارد غذا خوري

L: كارد مخصوص ماهي

M: قاشق سوپخوري

N: قاشق دسر وچنگال صرف كيك

نهار نوش جان!

به نقل از سايت مردمان

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ مهر۱۳۸۵ساعت 11:52  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

ويژگيهاي يك دوست خوب
 

دوسـتـان خـوب يـك سري ويژگي دارند كه آنها را از ديگران متمايز مي كند و سبب ميگردد دوستــان بيشتري در كنارخود داشته باشند بنابراين با تـغيـيـر رفـتـار خــود به جرگه اينگونه افراد بپيونديد:

1- يـك دوسـت خـوب حرفهايي كه بصورت محرمانه به وي زده شـده اسـت را نـزد خـود نـگـاه داشـتـه و رازدار شـمــاميباشد.

2- وقت شناس بوده و در قرار ملاقاتها و يا ميهمانيها قابل اطمينان بوده و سر موقع حضور مي يابد.

3- يك دوست خوب به موقعيت، موفقيت هاي شـــما حسادت نمي ورزد.

4- يك دوست خوب هنگامي كه دچار بيماري و كسالت ميـگرديد با شما تماس گرفته و حالتان را جويا مي شود و به عيادت شما مي آيد.

5- وي ميداند كه چه زماني صحبت و چه زماني سكوت نموده و تنها گوش دهد.

6- هنگامي كه حالتان مساعد نبوده و يا دل و دماغ كاري را نداريد و پكر ميباشيد وي از رفتار شما دلخور نميشود.

7- اگر شما به فضاي بيشتري نياز داشته باشيد و يا مي خـواهـيد تنها باشيد، آنها اين رفتار شما را طردشدگي تلقي نكرده و از شما دلگير نميشوند.

8- يـك دوست خــــوب حيوان خانگي شما، مادر زن بدخلق شما و كـودكـان پـر جـنـب و جوش شما را به خاطر شما تحمل خواهد كرد.

9- وقتي نظر او را در مــورد مسئله اي جويا شويد با جان و دل و صادقانه نظرات و عقايد خودش را در اختيارتان قرار مي دهـد و حتـي اگـر بـه نـصايـحش نـيز عـمل نكنيد ناراحت نميشود.

10- وي با شما ميخندد،گريه ميكند و كارهاي ماجراجويانه انجام ميدهد اما به ديگران چيزي در مورد آنها نميگويد.

11- پيش از سر زدن به منزلتان، شما را مجبور نميكند كه خانه را تميز و مرتب كنيد.

12- وي اجازه نمي دهـد كسـي پشت سر شما و در غياب شما در مورد شما بدگويي كند و به دفاع از شما خواهد پرداخت.

13- شما را به كارهاي ماجراجويانه، رشد دهنده و پيشرفت در كار تشويق خواهد كرد.

14- هنگاميكه خودروي شما دچار نقص فني گردد شما را به مقصدتان خواهد رساند.

15- روز تولدتان هميشه به يادش بـوده و اگر برنامـه خـاصـي بـراي آن روز تـــدارك نديده باشيد شما را به بيرون برده و يـا برايتان كيك سفارش ميدهد

16- دوست خوب از شما انتظار ندارد كه اتوماتيك وار با عقايد وي در خصوص مسايلي همچون سياست،مسايل جنسي و مذهب موافق باشيد و به عقايد شما حتي اگر برخلاف عقايدش باشد احترام ميگزارد.

17- هيچگاه شما را نزد ديگران خرد و تحقير نـكرده بلكه همواره به شما احترام ميگذارد و در حضور ديگران از شما تعريف مي كند.

اگر دوستي را سراغ نداريد كه با شما اينگونه رفتار كند شايد يك دليـل آن ايـن باشد كه شما نيز با آنان چنين رفتاري تا بحال نداشته ايد.

به نقل از سايت مردمانworld-news.org/persian

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ مهر۱۳۸۵ساعت 11:50  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

 

كودكان درسن پيش دبستاني و دبستاني به 10 تا 12 ساعت خواب احتياج دارند.

فصل تابستان فصل راحتي و آرامش بچه‌ها است. بچه ها در اين اوقات، شب‌ها ديرتر مي‌خوابند‌و‌صبح‌ديرتر‌از‌خواب‌بيدار‌مي‌شوند،چون ديگر نگران مدرسه رفتن نيستند. اما بالاخره روزهاي تابستان هم يكي بعد از ديگري مي‌گذرند و مهرماه از راه مي‌رسد.

رسيدن ماه مهر نشان‌دهنده آغاز يك برنامه منظم روزانه است . البته اين تغييرات و ايجاد نظم و ترتيب فقط شامل حال بچه ها نمي‌شود‌و بزرگ‌ترها هم مجبورند برنامه زندگي خودشان را تغيير دهند. ضمن اينكه در آغاز مدرسه، تنش زيادي به بچه‌ها و والدين وارد مي‌شود. معمولا كودكي كه بيش از حد نگران شروع مدرسه است، از دو هفته قبل از آغاز مدرسه اضطراب پيدا مي‌كند و شب‌ها قبل از خواب دچار فكر و خيالات خاصي مي‌شود مثلا: مدرسه امسال من چه شكلي است؟ آيا دوست خوبي پيدا مي‌كنم؟ معلم امسال چطور است؟ و خلاصه فكرهايي از اين قبيل.

كم‌خوابي مساوي است با عدم تمركز:

خواب، بخش مهمي از برنامه روزانه كودك محسوب مي‌شود.

در مورد كودكاني كه در سن مدرسه هستند، خواب اهميت بيشتري پيدا مي‌كند زيرا براي آنها، با آغاز فصل مدرسه، يك فعاليت اجتماعي جديد آغاز مي‌شود كه در آن نياز بيشتري به تمركز و يادگيري وجود دارد. تغيير برنامه خواب تابستاني و آمادگي براي مدرسه بايد حداقل از يك يا دو هفته مانده به مدرسه شروع شود. يادتان باشد هيچ‌وقت آخرين مسافرت تابستاني را زماني نيندازيد كه درست شب قبل از آغاز مدرسه به منزل برگرديد!

برنامه خواب كودك بايد از قبل تنظيم شده باشد و حتما اجرا شود. پزشكان معتقدند داشتن برنامه خوابي منظم، چه 2 ساله باشيد، چه 12 ساله و چه 35 ساله، بسيار لازم و ضروري است. اگر 30 درصد بزرگسالان امروزي به انواع مشكلات خواب مبتلا هستند، دليل آن نداشتن برنامه خواب منظم از زمان كودكي است.

همه دردسرها از خواب ناكافي است:

هر كودكي خصوصيات خاص خود را دارد. بنابراين ابدا نمي‌توان براي همه كودكان مقدار خواب مشخصي را تعريف كرد. ولي به‌طور كلي مي‌توان گفت كه كودكان درسن پيش دبستاني و دبستاني به 10 تا 12 ساعت خواب احتياج دارند. وقتي فرزندتان 12 ساله مي‌شود، حدود 10 ساعت خواب شبانه كافي به‌نظر مي‌رسد. در سنين نوجواني خواب به 9 ساعت در شب مي‌رسد كه كمي از خواب افراد بزرگسال بيشتر است.

اگر مي‌خواهيد بفهميد كه فرزندتان خواب كافي دارد يا خير، در طي روز رفتار او را زيرنظر داشته باشيد. عواملي كه نشان‌دهنده ناكافي بودن خواب كودك است شامل اين موارد است:1كاهش توجه و تمركز، تحريك‌پذيري و خستگي،2 كم‌شدن سطح انرژي و فعاليت، 3 ترسوشدن، اضطراب، حساس‌بودن، حالت دفاعي داشتن و حتي كم‌شدن صبر و حوصله.

ديگه وقت خوابه!

بايد از همان ابتدا برنامه منظمي براي خواب كودك درنظر بگيريد و حتما به آن پايبند باشيد. براي اين منظور نكات زير را درنظر بگيريد:

قبل از اينكه كودك به بستر برود به يك دوره آرامش احتياج دارد. معمولا بعد از يك روز شلوغ و سراسر بازي و تفريح بايد او‌ را آرام كنيد. يك دوش گرم، يك قصه جالب يا صحبتي آرام و ملايم قبل از خواب او را آرام مي‌كند.

ديدن برنامه‌هاي تلويزيون تا ديروقت و بازي‌هاي ويديويي وضع كودك را بدتر مي‌‌كند و نمي‌گذارد خواب راحتي داشته باشد.

از برنامه خواب به‌طور منظم پيروي كنيد. كودك بايد بداند سر چه ساعتي بايد به بستر برود و بايد به اين قانون احترام بگذارد.

بستر كودك بايد از والدين جدا باشد. اگرچه در بعضي فرهنگ‌ها خوابيدن بچه‌ها در كنار والدين مرسوم است، اما اين رويه مشكلاتي هم دارد. بهتر است كودكان به‌طور مستقل و تنها به خواب روند. آنها تا وقتي در كنار والدين بخوابند، ياد نمي‌گيرند چگونه خودشان به تنهايي بخوابند و به اين ترتيب نه كودك و نه والدين خواب راحتي نخواهند داشت.

بچه‌هايي كه در طول روز دائم در حال چرت زدن هستند، احتمالا شب‌ها خواب كافي ندارند. به‌تدريج ساعات خواب شبانه اين بچه‌ها را بايد بيشتر كرد و اين كار بايد كم‌كم صورت بگيرد، يعني هر شب حدود يك ربع زودتر بخوابند. اگر در نهايت به حدي رسيدند كه ديگر در طول روز خواب‌آلوده نيستند، يعني خواب شبانه آنها كافي است.

اگر مشكل حل نشود…

اگر براي خواب كودك مشكلي وجود دارد كه ادامه داشته و شما را از زندگي سير كرده است، حتما ماجرا را با پزشك در ميان بگذاريد. در اين موارد بهتر است ماجراي خواب كودك را در طول شبانه روز ثبت كنيد: كودك هر شب در كجا، چه وقت و چند ساعت مي‌خوابد؟ ساعت خواب و بيداري او چگونه است؟ كودك از چه مواردي براي كمك كردن به خواب استفاده مي‌كند؟ آيا كودك در شب از خواب بيدار مي‌‌شود؟ در طول روز چه مقدار مي‌‌خوابد؟ آيا حادثه‌اي ناراحت كننده و غير معمول در زندگي او اتفاق افتاده است؟

اگر كودك خواب راحتي ندارد، بايد هر چه زودتر عادات صحيح خواب را در او ايجاد كنيد. احتمال اينكه با شروع مدارس مشكلات خواب تشديد شده و يا حتي ظهور كنند بيشتر است. البته هر چه برنامه خواب كودك مرتب و منظم باشد، احتمال بروز اين مشكلات كمتر است و اگر هم ظاهر شوند به خوبي درمان مي‌شوند. يادتان باشد پدر و مادر الگوي موثري براي خواب كودك محسوب مي‌شوند. پس قبل از همه به فكر اصلاح برنامه خواب خودتان باشيد تا كودك هم برنامه درستي داشته باشد.

به نقل از سایت نیكی صالحی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ مهر۱۳۸۵ساعت 11:46  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

منافع و مضرات ازدواج در سلامت جسمي و رواني همسران
اگه سكّه‌اي كدوم رو؟
‌‌ فرشته آل علي
هزاران هزار دختر و پسر مجرد هستند كه بعضي از آنها از تجرد كاملا رضايت دارند و حتي تا ساليان سال هم به ازدواج علاقه نشان نمي‌دهند و حتي طوري از تحصيل، پيشرفت شغلي و آزادي حرف مي‌زنند كه انگار ازدواج فقط يك مانع است. جالب اينكه تحقيقات نشان مي‌دهد 60 درصد همين آدم‌ها هم در نهايت ازدواج مي‌كنند. و هزاران هزار زن و شوهر هستند كه دائم از وضع زندگي و بچه‌داري و مشغله زياد مي‌نالند و آرزو مي‌كنند كه اي كاش اصلا ازدواج نمي‌كردند. گهگاه اخبار متفاوتي هم در مورد فوايد ازدواج و يا فوايد مجرد بودن منتشر مي‌شود و آدم حيران و سرگردان مي‌شود كه آيا بالاخره براي سلامت جسم و روانمان ازدواج خوبست يا بد؟!
دانشمندان معتقدند افراد متاهل احساس مفيد بودن مي‌كنند چه ازدواج آنها موفق باشد و چه ناموفق! به عبارتي ارتباط مداوم زن و شوهر در شادي نقش دارد. اينكه حتي ازدواج ناموفق هم بهتر از تجرد است، در اين گزارش، دليل علمي دارد: افراد متاهل احساس ثبات اجتماعي مي‌كنند و ارتباطات اجتماعي آنها بهتر از مجردها برقرار مي‌شود، اعتماد به‌نفس متاهل‌ها بالاتر مي‌رود،‌ رضايت آنها از زندگي بيشتر بوده و كمتر احساس استرس مي‌كنند و البته اگر ازدواج موفق باشد تمام اين تاثيرات بيشتر مي‌شود.

بالاخره خوب يا بد؟
محققان آمريكايي اعلام كرده‌اند سختي عروق كرونر قلب در زناني كه شوهران خشن دارند و يا دائما با شوهرانشان جروبحث دارند بيشتر است. علت آن است كه زنان به دوستي و محبت در زندگي مشترك توجه بيشتري نسبت به مردان نشان مي‌دهند و مردها بيشتر به شرايط و اوضاع عيني زندگي علاقه‌مندند. دكتر سيلوان روانپزشك دانشگاه نيويورك معتقد است رابطه بين روح و جسم بسيار قوي است و طبيعي است كه مشكلات روحي با بيماري‌هاي جسمي تظاهر پيدا كنند.
در خبر ديگري دانشمندان آمريكايي اعلام كردند زناني كه زندگي مشترك خوبي دارند نسبت به زنان مشكل‌دار در زندگي زناشويي كمتر در معرض عوامل مولد بيماري قلبي قرار مي‌گيرند. حتي مشخص شد در زنان مطلقه يا مجرد احتمال داشتن نشانگان متابوليك كه زمينه‌ساز بيماري قلبي است دو برابر زناني است كه ازدواج كرده و از زندگي مشترك رضايت دارند . و باز هم تحقيقي ديگر نشان داد ازدواج بد و مشكل دار باعث مي‌شود زن و شوهر هر دو دچار استرس زياد‌تري بشوند كه اين استرس در سراسر روز و حتي در محل كار با آنها بوده و باعث افزايش فشار خون در آنها مي‌شود و همين مسئله احتمال حمله قلبي يا مغزي را بيشتر مي‌كند.
و اما يك تحقيق جالب ديگر: زنان متاهل بيشتر از مجردها رژيم لاغري مي‌گيرند كه البته دليل آنها براي اين‌كار بيشتر آن است كه به سلامت اهميت مي‌دهند و نكته جالب‌تر اينكه شوهران اين خانم‌ها هم مجبورند رژيم بگيرند چون غذاي آنچناني در منزل نيست كه ميل كنند؛ و اما دانشمندان دانشگاه تگزاس باز هم معتقدند كه ازدواج ناموفق و پر جنگ و جدال افراد را بيمار مي‌كند.
آنها مي‌گويند بين سلامت و روابط اجتماعي ارتباطي قوي وجود دارد و ازدواج يكي از مهم‌ترين روابط اجتماعي است كه بر روي سلامت تاثير مي‌گذارد اما حلقه ازدواج تنها ضامن سلامتي نيست و بايد اين ازدواج موفق باشد تا تاثير مثبت آن‌را مشاهده كنيم، ضمنا با توجه به اينكه افراد متاهل سالم‌تر از مجردها هستند، تنها عامل سلامت آنها كيفيت روابط زناشويي است و صرف ازدواج دليل حفظ سلامت نيست.

پيوند تجرد و فشار خون
جالب اينكه اين اثر با بالا رفتن سن بيشتر مي‌شود! محققان دانشگاه شيكاگو به نتايج جالبي رسيده‌اند: افراد تنها،‌ در مواجهه با شرايط تنش‌زا بيشتر احساس ترس مي‌كنند و قدرت رويارويي آنها با مشكلات كمتر از متاهل‌هاست و افراد تنها به‌طور منفعل با استرس برخورد مي‌كنند يعني اصلا از هيچ‌كس درخواست كمك و حمايت نمي‌كنند و يا سعي مي‌كنند از موقعيت تنش‌زا فرار كنند و روش حل مشكل در آنها ضعيف است.اين مسائل باعث مي‌شود احتمال افزايش فشار خون در افراد تنها بيشتر باشد (حتي اگر جوان باشند) و هر چه سن اين افراد بالاتر مي‌رود فشار سيستوليك بيشتر مي‌شود.

ازدواج و سلامت
براساس تحقيق دانشمندان دانشگاه پيترزبورگ اگرچه قبلا اعلام شده بود مردان متاهل سالم‌تر هستند اما در زنان اين مسا‡له به كيفيت ازدواج بستگي دارد. يعني در صورتي ازدواج باعث بهبود سلامت زنان مي‌شود كه آنها از اين ازدواج راضي و خشنود باشند و در اين صورت سلامت قلب آنها بالا رفته، سبك زندگي در آنها بهتر شده و با مشكلات عاطفي كمتري روبرو مي‌شوند. حتي اين زنان اضافه وزن كمتري دارند و سطح كلسترول خون آنها پائين‌تر است و بيشتر ورزش مي‌كنند.
در اصل اين محققان نشان داده‌اند كه براي مردها، همسرشان حكم يك ستون حمايتي را دارد چون معمولا شبكه ارتباطي خانم‌ها قوي‌تر و گسترده‌تر است و به راحتي مي‌‌توانند از حمايت‌هاي ديگران هم استفاده كنند.
يكي از دلايل اين امر آن است كه خانم‌ها نسبت به جنبه‌هاي منفي زندگي مشترك حساس‌تر از آقايان هستند. دليل ديگر آنكه خانم‌ها بهتر از آقايان از همسرشان حمايت مي‌كنند.

ازدواج عليه استرس
ثابت شده است كه بسياري از جنبه‌هاي يك ازدواج سالم باعث كاهش استرس مي‌شود:
‌‌ درآمد افراد بيشتر از دوران تجرد مي‌شود حتي اگر فقط يكي از زوجين شاغل باشد باز هم افراد متاهل بيشتر از مجردها پول پس‌انداز مي‌كنند.
شبكه حمايتي متاهل‌ها گسترده‌تر است. در يك ازدواج موفق، دو گروه از دوستان و فاميل به هم ملحق مي‌شوند و در نتيجه شبكه حمايتي دو برابر مي‌شود. اين حمايت‌ها فقط مالي نبوده و از نظر روحي هم به زن و شوهر كمك مي‌كند طوري كه افسردگي در متاهل‌هاي موفق كمتر است.
رفتار متاهل‌ها بهتر مي‌شود. افراد از خانواده‌هاي مختلف و با رفتارهاي متفاوت با هم ازدواج مي‌كنند. اگر ازدواج صحيح باشد حس مسووليت پذيري در طرفين باعث مي‌شود رفتارهاي سالم افزايش پيدا كرده و رفتارهاي پرخطر كمتر ‌شود. نتيجه‌ كلي اين تغيير رفتار بر روي سلامت تاثيري مثبت دارد. البته باز هم تاكيد مي‌شود كه اين تاثيرات فقط در افراد متاهل ديده نمي‌شود و بايد متاهل موفق باشيد تا از ازدواج بهره مثبت ببريد، چون ازدواج نامناسب و ناموفق كاملا تاثير منفي دارد و حتي منبع استرس به حساب مي‌آيد.

هر كاري راهي دارد متخصصان اين 4 نكته كاربردي را براي ايجاد ارتباط بهتر همسران، رفع تفاوت‌هاي موجود و داشتن ازدواج شاد و سالم پيشنهاد مي‌كنند:
)1 هر روز با هم صحبت كنيد. نقطه نظر همسرتان را در مورد مسائل مختلف بدانيد و ياد بگيريد كه بايد چطور با او صحبت كنيد.
)2 در صحبت با هم از كلمات و جملات زيبا و دلنشين استفاده كنيد.
)3 از كوچكترين فرصت براي با هم بودن استفاده كنيد.
)4 در مورد عادات،‌ عبارات و رفتار‌هاي همديگر بيشتر بدانيد. رمز برقراري ارتباط را بلد باشيد و از همين خصوصيات فردي استفاده كنيد تا بتوانيد برروي هم تاثير بگذاريد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ مهر۱۳۸۵ساعت 11:2  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

يين سنتي ماه رمضان همپاي تمامي اعياد و و آداب سنتي در جهان ماهيت فرهنگي به خود گرفته
است.در هر گوشه اي از جهان كه مسماني هست ماه رمضان در ظرف فرهنگ بومي آن منطقه قرار مي گيرد و آن چنان با سنتهاي محلي خو مي گيرد كه به سختي مي توان ماه رمضان را تنها يك مراسم ديني دانست. بطوريكه آداب روزداري به جزئي از نشانه هاي مردم شناسي يك ملت تبديل شده است. اين آداب خوراكيهاي گوناگون و مراسمهاي مختلفي از افطار تا سحر را شامل مي شود. اين گزارش با جستجو در ميان خبرهايي كه در رسانه هاي جهان پيرامون ماه رمضان منتشر شده گوشه هايي از مردم شناسي آيين رمضان را به نمايش مي گذارد.

ايالات متحده آمريكا:
اگرچه پس از واقعه 11 ستامبر نگاه به مسلمان در كشورهاي غربي، نگاهي بدبينانه و گاه مغرضانه است، اما مسلمان تلاش مي كنند تا اين تصورها را از خود بزدايند. «نعيم رنداهاوا»، كارگردان مسلمان
آمريكايی فيلمي مستند به نام «ماه رمضان در آمريكا» ساخته تا تصويري واقعي از اسلام و ماه رمضان در آمريكا نشان دهد. اين فيلم پنج خانوداه مسلمان و آداب و سنن آنها را در ماه مبارك رمضان به تصوير می‌كشد. در اين فيلم همچنين با انديشمندان و رهبران مذهبی از اديان مختلف درباره روزه مصاحبه شده است.
اين فيلم هم اكنون با استقبال بسيار در ايالات متحده روبرو شده و حتي بسياري از دانشگاههاي آمريكايي از تهيه كنندگان اين فيلم تقاضا كرده اند كه «ماه رمضان در آمريكا» را دانشگاه‌ها به نمايش گذارند. اين فيلم قرار است در بسياری از جشنواره‌های فيلم جهانی به‌ويژه در شمال آمريكا، اروپا و خاورميانه به نمايش درآورد. «نعيم رنداهاوا» مي‌گويد:"من هميشه به دنبال راهی بوده‌ام تا بين جامعه مسلمانان، مسيحيان و يهوديان پل ارتباطی ايجاد كنم و بهترين راه در اين زمينه گفت‌وگو است. اين فيلم هم اكنون در شهرهاي مختلف آمريكا و پس از مراسم افطار به نمايش در مي‌آيد. اين فقط مسلمانان نيستند كه در مراسم افطار شركت مي‌كنند. مسيحيان، يهوديان و ساير اديان مذهبي نيز در مراسم افطار شركت مي‌كنند و پس از آن به تماشاي فيلم"ماه رمضان در آمريكا"مي‌نشينند.
در ايالت نيو‌جرسي كه داراي بيشترين جمعيت مسلمان است، خانواده ها براي افطار، دور هم جمع مي‌شوند به ديدار يكديگر مي روند.
در دانشگاه هاروارد كمبريج، نمازخانه آنجا تا هر زماني براي مراجعان باز است و بسياري از رؤسا نيز به كارمندان مسلمان خود اجازه مي‌دهند تا در غروب آفتاب، بر روي باز كردن روزه بيرون بروند.

كانادا:
با وجود آنکه مسلمانان در کشور کانادا دراقلیت قرار دارند و از آزادی کمی برخوردار هستند اما هنگام با خبر شدن از ثبوت رویت هلال ماه، حلول این ماه را به یکدیگر تبریک می گویند.
اقلیت های مسلمان در کانادا مانند دیگر کشورهای جهان به انتظار رویت هلال ماه نمی نشینند بلکه در این امر فقط به رسانه های اطلاع رسانی خود اکتفا کرده و ماه مبارک رمضان را آغاز می کنند.
مسلمانان روزه خود را با شیر، خرما و یا آب باز می کنند و برای بر پایی نماز تراویح به مسجد می روند.
در تمامی روزهای ماه مبارک رمضان در این کشور مجالس تلاوت قرآن کریم برگزار می شود.
سنت اعتکاف در این کشور میان مسلمانان زیاد رواج ندارد گاهی فقط یک نفر در مسجد دیده می شود که معتکف است اما با وجود آن در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان و شب قدر مساجد کانادا مملوء از جمعیت می شود و در آن شب مسلمانان به دعا و عبادت پرداخته و از درگاه الهی طلب مغفرت می کنند.

فرانسه:
بر اساس آماري كه به تازگي منتشر شده در كشوري كه لائيسيته ركن مهم جمهوري آن است، 88 درصد از مسلمانان روزه مي‌گيرند كه از اين تعداد 94درصد از آنها جوانان زير 30 سال هستند.
فرانسه صاحب بزرگترين جمعيت مسلمان اروپايي مابين 4 تا 6 ميليون از جمعيت 36 ميليوني اين كشور است. بيش از هزار و ‪ ۶۸۵‬مسجد و نمازخانه در سراسر فرانسه شمارش شده كه بيش از دو سوم اين مراكز معمولا روزانه پذيراي حدود ‪ ۱۵۰‬مسلمان است.
از اين ميان حدود ‪ ۲۰‬مسجد تا هزار نفر را در خود جاي مي‌دهند و ‪ ۵۴‬باب مسجد نيز ظرفيت گنجايش بين ‪ ۵۰۰‬تا هزار نفر را دارند.
اجراي موسيقي عرفاني در رستوران‌هاي مسلمانان در پاريس بهانه‌اي است تا غربي‌ها نيز در شب‌هاي رمضان براي گوش سپردن به موسيقي و گاه ديدن مراسم سماع فرصتي پيدا كنند.
چاي نعناع، قليان، شوربا و كاسكسي (غذاي رايج مغرب عربي كه از بلغور گندم و گوشت تهيه مي‌شود) از جمله نوشيدني‌ها و غذاهايي است كه در هر رستوران عربي يافت مي‌شود. افطار تنها منحصر به مسلمين روزه‌دار نيست و همه مي‌توانند از آن بخورند. چنانكه در كنار متروي "كريمه" در پاريس، تابلوي "شوربا براي همه" نشان مي‌دهد. كافه "چهار برادر" خيابان "منيل مونتان" پاريس نيز يكي از مراكزي است  كه هنگام افطار شلوغ مي‌شود. كباب كه بيشتر به نام تركي آن مشهور است(شبيه همان برگ و چنجه ايراني) در اين رستوران و ساير اغذيه فروشي‌ها عرضه مي‌شود.
در خيابان كوچك ولي پر جاذبه موفتار در مركز پاريس، اغذيه فروشي‌هاي فراواني را مي‌توان يافت كه با تابلوي "حلال" و آواي قرآن يا سرودهاي اسلامي و گاه موسيقي عربي به استقبال افطار مي‌روند.
در مسجد پاريس و ساير مساجد فرانسه رمضان ماه همگرايي و همبستگي است، در اين ماه غالب مسلمانان محله به نماز جماعت مي‌روند و بطور معمول با آب، چاي، شيريني، خرما و گاه آش يا شوربا از ميهمانان روزه‌دار پذيرايي مي‌شود. همچنين در اين مساجد با غذاي گرم از افراد بي‌خانمان و فقرا نيز پذيرايي مي‌شود. روزه‌داران پس از صرف افطار به جمع قليان كشان مي‌پيوندند كه اخيرا استعمال آن در فرانسه بسيار مرسوم شده است.
موسسه جهان عرب كه يكي از مجهز و مجلل‌ترين مراكز اسلامي فرانسه و زير نظر دولت اين كشور است، نيز در ماه رمضان بطور معمول اقدام به برپايي نمايشگاه مي‌كند.
عيد فطر يكي از بزرگترين اعياد اسلامي و شايد بزرگترين آنها براي مردم مسلمان منطقه مغرب عربي و اتباع آنان در فرانسه است، نمازهاي عيد در مساجد برگزار و گاه سفره‌هاي پذيرايي اين روز نيز در اين مكان‌ها پهن مي‌شود. نذورات و زكات فطريه جمع‌آوري شده در اين روز براي توزيع به مراكزي ارسال تا به كشورهاي اسلامي درگير بحران يا جنگ مانند فلسطين و افغانستان فرستاده شود.
يكي از مسايلي كه در اين روز و عيد قربان به ويژه براي مسوولان فرانسه مطرح است، "قرباني" است. در فرانسه در اين دو عيد به‌ويژه قربان ذبح احشام زياد است به گونه‌اي كه كشتارگاه‌هاي اسلامي توان انجام آن را ندارند. دولت فرانسه در سال‌هاي گذشته با آگاهي از اين مشكل و از آنجا كه بطور قانوني نمي‌توان در حريم شخصي ذبح نمود، پيشنهاد كرد با همكاري سازمان‌هاي اسلامي و جذب سرمايه، طرح كشتارگاه سيار را اجرا شود.
بر اساس بيانيه شوراي فرانسوي آيين اسلام آغاز مي‌كنند. اين شورا از روز گذشته بانصب اطلاعيه‌اي بر سر در ورودي مسجد بزرگ پاريس شروع ماه مبارك رمضان را امروز اعلام كرده است.
بازارهاي عمومي به ويژه مناطق مسلمان‌نشين فرانسه، حال و هواي رمضان را مي‌گيرد، فروش خرما و شيريني‌هاي شرقي حكايت از آغاز ماهي متفاوت دارد. سال‌هاست كه فرانسويان با اين مناسبت اسلامي خو گرفته و از آن به نيكي ياد مي‌كنند. از آنجا كه در ساير مذاهب نيز روزه به عنوان راهي براي تقرب به خداوند، حفظ سلامت و تزكيه نفس توصيه شده، رمضان مسلمانان نيز براي آنان غريبه نيست و برخي كه هنوز تعلقات ديني دارند يا علاقه‌مند به فرهنگ مشرق زمين هستند، در مراسم و شادي‌هاي ماه مبارك با مسلمانان مشاركت مي‌كنند.
شروع ماه مبارك رمضان امسال نيز با نخستين روز سال نو يهوديان تقارن دارد و يهوديان سال جديد پنج هزار و ‪ ۷۶۷‬يهودي خود را جشن مي‌گيرند. راديوهاي مسلمان فرانسه همچون "راديو شرق" و "راديو بور" در اين ماه برنامه‌هاي ويژه‌اي براي شنوندگان پخش مي‌كنند و براي آگاهي مسلمين از برنامه‌ها و مراسم اين ماه اطلاع‌رساني مي‌كنند.
در شمال پاريس و منطقه "بوبيني" استان "سن سن دني" مسلمانان زيادي زندگي مي‌كنند كه از بازارها، مراكز و مساجد اسلامي آنان مي‌توان به موجوديت اسلامي اين منطقه پي برد.

سوئد:
مسلمانان اين كشور در برگزاري ماه رمضان بسيار كوشا هستند.در اين ماه غذاهاي عربي فروش ويژه اي پيدا مي كنند.در اين كشور مسلمانان در آزادي كامل به انجام فرايض ديني خود
مي پردازند.ماهوارهاي عربي به آنها كمك مي كند تا در جريان زمانهاي افطار و سحر قرار گيرند.غذاهاي لذيذ و كلوچه هاي خوشمزه بهمراه نوعي سوپ سبزيجات هنگام افطار در رستورانهاي عربي مشتريان فراوانبي دارد.بزرگترين مشكل جامعه مسلمانان سوئد ديدن ماه در آسمان براي تشخيص به پايان رسيدن ماههاي عربي است.به علت هواي هميشه ابري و باراني سوئد اين امكان هيچ وقت ميسر نمي شود. مسلمانان در سوئد مجبورند،از محاسبات نجومي كشورهاي عربستان، ايران و مصر براي ديدن ماه استفاده كنند.اسلام دومين مذهب رسمي پس از مسحيت در سوئد است.
يونان:
مسلمانان يونان پيش از آغاز ماه مبارك رمضان براي استقبال از اين ماه پرفضيلت آماده مي‌شوند و مواد اوليه غذايي ويژه اين ماه را از مغازه‌ها و يا پاساژها تهيه مي‌كنند.
با آغاز اين ماه مسلمانان، افطاري‌هاي دسته جمعي را در مساجد خود به روزه داران می دهند و پس از آن مشغول تلاوت قرآن و اداي نماز مي‌شوند.
مساجد در اين ماه مسابقه‌هاي قرآن و حديث و فعاليت هاي فرهنگي دیگری را برگزار مي‌كنند.
علاوه بر آن مسلمانان فطريه‌ها و زكات خود را براي توزيع ميان فقراء به مسئولان امور خيريه مي‌دهند.
با ورود به دهه آخر ماه رمضان مسلم انان اين كشور به اعتكاف، شب زنده‌داري، تلاوت قرآن و اداي نماز مي‌پردازند.
در روز عيد فطر نیز همه مسلمانان براي اداي نماز عيد گردهم جمع مي‌شوند و پس از آن براي ديد و بازديد به منزل يكديگر مي‌روند.
 تركيه:
با آغاز ماه مبارك رمضان كشور تركيه حال و هوا و رنگ و بوي خاصي پيدا مي‌كند و مسلمانان اين كشور با چراغاني و تزيين گلدسته‌هاي مساجد تاريخي تركيه به استقبال ماه رمضان مي‌روند.
مسلمانان با حضور در مهمترين و بزرگترين بازار قديمي استانبول به خريد شيريني و تنقلات ماه مبارك رمضان مي‌پردازند تا بر سر سفره‌هاي افطاري قرار دهند.
زنان مسلمان شيريني مخصوص اين ماه همچون كنافه و باقلوا را تهيه مي‌كنند. انجمن‌هاي خيريه در اين ماه خيمه‌ها و چادرهاي رمضاني را در ميادين و اماكن عمومي تركيه به منظور دادن افطاري مجاني به روزه‌داران بر پا مي‌كنند و ثروتمندان اين كشور نيز براي برپایی سفره‌هاي افطاري از يكديگر سبقت مي‌گيرند.
مساجد تركيه در اين ماه شاهد ازدحام كثيري از مسلمانان براي اداي نماز و برپايي شبهاي قدر است و يكي از پديده‌هاي بارز اين ماه در تركيه قرائت قرآن كريم در سراسر تركيه است. با نزديك شدن وقت سحر افرادي به نام 'مسحرات' در خيابان ها و كوچه‌هاي تركيه به بيدار كردن مسلمانان مي‌پردازند.
آلباني:
مسلمانان آلباني در آغاز ماه مبارک رمضان با توزيع كتابچه‌ها و بروشورهاي مختلف به تشريح فضايل اين ماه پر فضيلت پرداخته و به استقبال ماه رمضان مي‌روند.
با ثبوت رويت هلال ماه رمضان صداهاي طبل در مناطق مختلف آلباني شنيده مي‌شوند و روز اول ماه به طور رسمی اعلام مي‌شود.
مسحرات با در دست داشتن طبل‌های خود با حضور در كوچه‌ها و خيابان ها، مسلمانان را از زمان افطاري و سحري مطلع مي‌كنند. آنها در هنگام طبل زدن برخي دعاها و تواشيح‌ها را نيز مي‌خوانند و شهروندان نیز در پايان ماه مبارك به اين افراد هدايا و پول مي‌دهند.
از عادت هاي نيكوي آلباني‌ها در اين ماه می توان به افزايش مهرباني ميان مردم به خصوص مسلمانان و مسيحيان اشاره کرد.
در اين ماه ديد و بازديدها ميان آنها افزايش مي‌يابد و دشمني‌ها جاي خود را به دوستي‌ها مي‌دهد به گونه‌اي كه مسيحيان از فضاي عرفاني اين ماه تاثير مي‌گيرند و برخي از آنها اين ماه را به همراه مسلمانان روزه مي‌گيرند و با درك منزلت شب قدر آن روز را به شب زنده‌داري و مناجات مي‌پردازند.
مسلمانان آلباني‌ در شب هاي ماه مبارك به اداي نماز شب، تلاوت قرآن، نشست‌ها و بررسي رويدادهاي كشورهاي اسلامي و مشكلات برادران مسلمان خود مي‌پردازند.
در دهه آخر ماه مبارك رمضان نیز در مساجد معتکف مي‌شوند و به ذكر و مناجات خدا مي‌پردازند.
مسلمانان آلباني شب بيست و هفتم رمضان را شب قدر مي‌دانند و آن شب را به شب زنده داري مي‌پردازند.
آلمان:
از ويژگي‌هاي بارز مسلمانان آلمانی در این ماه دادن افطاري‌هاي دسته جمعي به روزه داران است،آنان به مناسبت اين ماه به يكديگر آشنا مي‌شوند، روابط برادري ميان آنها تقويت شود و به رفع مشكلات يكديگر می پردازند.
زنان مسلمان آلمانی در اين ماه به ياد كشورهاي خود به تهيه انواع شيريني همچون قطايف و كنافه مي‌پردازند و بر سر سفره‌هاي سحري شير، پنير، تخم مرغ و برخي نوشيدن‌ها را قرار مي‌دهند. مسلمانان آلمان شب بيست و هفتم را به عنوان شب قدر می دانند و این شب را به شب زنده‌داري، خواندن نماز و تلاوت قرآن در مساجد مي‌گذرانند.
با نزديك شدن به پايان اين ماه مبارك مسلمانان، صدقات، اموال و زكات فطريه را به مراكز اسلامي مي‌دهند تا در ميان مستحقان و نيازمندان توزيع شود.
 نروژ:
نروژیها براي رويت هلال ماه رمضان با مشكلاتي روبه رو هستند و به همين دليل به سختي مي‌توان اولين روز ماه را در این کشور تعيين كرد.
مسلمانان در اين ماه پس از تناول افطاري براي اداي نماز به مساجد مي‌روند و در كلاس هاي وعظ و ارشاد رمضان شركت مي‌كنند.
مسلمانان بر طبق عادات و رسوم كشور خود غذاهاي اين ماه را تهيه مي‌كنند و مغازه‌هايي كه فروشندگان آن مسلمان هستند مواد غذايي مورد نياز اين ماه را براي روزه‌داران تهيه مي‌كنند.
همچنین، سفره‌هاي افطاري در مساجد براي روزه‌داران مسلمانان و به منظور ایجاد همستگي و رشد احساسات ديني ميان آنها بر پا مي‌شوند.
علاوه بر آن مسلمانان با جمع آوري زكات اموال خود و فطريه، آنها را ميان مستحقان و نيازمندان توزيع مي كنند.
اسلوني:
با ثبوت ماه رمضان زندگي مسلمانان اسلواني رنگ و بوي خاصي به خود مي گيرد.
مسلمانان اين كشور شب هاي رمضان را به عبادت ، نشست ، تلاوت قرآن و اداي نماز مي پردازند. جوانان مسلمان اسلوني اين ماه را فرصتی براي طاعت ، عبادت و تقرب به خدا مي دانند.
زنان مسلمان در اين ماه براي سحري غذاهاي ' شوربا' و ' سيب زميني' و براي افطاري ' انواع نان هاي افطاري، نوشيدني، گوشت سرخ شده و شيريني هاي' باقلوا' و ' حرقه' را تهيه مي كنند.
مسلمانان اين كشور زكات فطريه خود را به مسوولان امور خيريه پرداخت مي كنند تا آنها ميان مستحقان و فقرا توزيع كنند.
مسلمانان این کشور عادات خود را از برخي كشورهاي همسايه همچون بوسني، مقدونيه و تركيه اقتباس کرده اند.
 انگليس:
مسلمانان انگليسي با آزادي تمام به برپايي مراسم ديني و رسوم خود در اين ماه مي پردازند و با تاثير از سنت ها و رسوم فرهنگي و اجتماعي خود به استقبال ماه رمضان مي روند.
برخي بازارها و مغازه هاي عربي و اسلامي با فانوس هاي رمضان و پلاكارد ها تزيين مي شوند.
آنها مواد غذايي مورد نياز اين ماه را براي مسلمانان تهيه مي بينند تا فضاي رمضان، هويت و ميراث اجتماعي آنها در اين كشور منعكس كند.
مسلمانان اين كشور پس از افطار به اداي نماز مشغول مي شوند و به فعاليت هاي ديني چون برپايي سخنراني، درس هاي قرآني و ديني مي پردازند.
مسلمانان در اين روزها براي نيازمندان سفره هاي افطاري را برپا مي كنند.
همچنين رستوران هاي عربي و اسلامي با هنگام نزديك شدن به ساعت افطار، مملو از روزه داران از تابعيت هاي مختلف مي شوند.
 ايتاليا:
مسلمانان ايتاليا با حلول ماه رمضان فرصتی برای فعاليت هاي ديني و مذهبي پيدا مي كنند و در كلاس هاي ديني مركز اسلامي شركت مي كنند.
مسلمانان ايتاليایی يا مقيم اين كشور در اين ماه پر فضيلت به تقويت روابط ميان خود مي پردازند به طوري كه از اين زمان به عنوان فرصتي براي بر پايي سفره هاي افطاري دسته جمعي استقاده مي كنند.
علاوه بر آن زنان مسلمان به پخت شيريني هاي ويژه ماه مبارك كه در آشپزخانه هاي كشورهاي عربي و اسلامي تهيه مي شود ، مي پردازند.
آذربايجان:
مسلمانان آذربايجان ماه رمضان را ' ماه عروج ' مي نامند و يك هفته قبل از حلول ماه مبارك به تدارك جشن مي پردازند.
مسلمانان اين كشور با حلول اين ماه مسابقه اسب سواري و جشن هاي ملي خود را برگزار مي كنند.
در اين ماه صبر، دوري از رذايل و فراموشي اختلافات از ويژگي هاي بارز مسلمانان است.
خانواده هاي آذربايجاني طبق هاي غذا را براي هديه به خانواده هاي دوست و همسايه خود يا به عنوان احسان به فقرا و نيازمندان مي دهند.
از مشهورترين رسوم مسلمانان اين كشور در اين ماه دادن ' نذري' است.
اتريش
ماه رمضان در اتريش در فضايي دوستانه و معنوي آغاز مي شود و مسلمانان كشورهاي مختلف مقيم اين كشور با آداب و رسوم خاص كشور خود به استقبال اين ماه مي روند.
مسلمانان پس از صرف افطاري، براي اداي نماز به مساجد مي روند و در مسابقه هاي قرآني و فرهنگي نيز شركت مي كنند.
مسلمانان كمك هاي خيريه خود را به نفع فقيران و نيازمندان دركشورهاي عربي و اسلامي جمع آوري مي كنند.
شرق آسیا
مسلمانان در شرق قاره آسیا همچون مسلمانان قاره های مختلف جهان از ماه مبارک رمضان با آداب و رسوم متفاوتی استقبال می کنند.
مسلمانان کشورهای اندونزی، فیلیپین، هند، ژاپن و تایلند در قاره آسیا همچون دیگر کشورها دارای آداب و رسوم خاصی هستند که با این آداب ویژه امسال نيز به استقبال این ماه پر برکت مي روند.

اندونزي:
پس از غروب آفتاب كلوپهاي شبانه،اتاقهاي ماساژ،و مكانهاي سرگرمي باز مي شود. كافه ها و رستورانها از انبوه مشتريان سرازير شده به اين مراكز پر مي شوند.در قسمت غربي شهر جاكارتا هزارو يك كلوپ شبانه وجود دارد كه به احترام ماه رمضان تا زمان افطار بسته مي مانند. در طي ماه مبارك رمضان رستورانها از عرضه مشربات الكلي خودداري مي كنند.رستوران چيني ها نيز تا زمان افطار بسته است.شادماني هاي شبانه،تفريحات،بازيهاي مختلف،غذاهاي دريايي همه و همه جزئي از فرهنگ مردم اندونزي هنگام ماه رمضان است.

مالزي:
شب آغازين رمضان هر ساله مصادف است با آتش بازيهاي فراوان در نقاط مختلف كشور و از آن به بعد نيز هر شب مردم مي توانند مراسم آتش بازي را در محلي از پيش تعيين شده به نظاره بنشينند.
با آن كه مردم مسلمان مالزي مردمي مدرن به حساب مي آيند،اما ماه رمضان باشكوهي را برگزار مي كنند اكثر زنان در ماه رمضان اوقات خود را در مساجد مدرن و زيباي مالزي مي گذرانند.آنها در مساجد قرآن تلاوت مي كنند و نماز مي خوانند.مساجد كوچك فراواني در مالزي وجود داردكه از مشتاقان خانه خدا لبريز است.بسياري از زنان همراه خانواده خود در مساجد حضور پيدا مي كنند.در جشنهاي خانوادگي كه به مناسبت ماه رمضان بر پا مي شود،كودكان قرآن را از بر مي خوانند و به همين خاطر از سوي بزرگترها ي خانواده هديه اي دريافت مي كنند. چلو گوشت، چلو مرغ و فرني از معروفترين غذاهايي است كه درزمان افطار تناول مي شود.عيد فطر بزرگترين جشن در مالزي است.به هنگام عيد فطر مردم مالزي سه روز متوالي جشن مي گيرند.
براي كساني كه چهره مدرن و غربي كوالالامپور را ديده اند تصور ماه رمضان و حال و هواي روزه داري در مالزي بعيد به نظر مي رسد، ولي واقعيت اين است كه رمضان در مالزي جايگاهي ويژه مخصوص به خود را دارد. حتي تداخل نژادي و وجود خيل كثير بودائيان، هندوها و مسيحيان نيز نمي تواند بر چهره منحصر به فرد رمضان در مالزي خلل وارد آورد .
سبدهاي خريدي كه به غايت پر شده اند هم نشان از پاداش ها و عيدي هايي دارد كه كارمندان ادارات دولتي و غير دولتي گرفته اند و البته تخفيف هاي ويژه ماه رمضان نيز بي تاثير نبوده است.
مساجد از يك ساعت پيش از اذان صبح به تكاپو مي‌افتند پخش قرآن و زمزمه هايي به زبان مالايي، بعيد است كسي سحر خواب بماند. افطاري و شام هم در كليه مساجد برقرار است و البته رايگان. اول افطار و بعد خيل عظيم نمازگزاران براي اداي نماز مغرب و حالا نوبت شام است كه هميشه پلو با خورشت است. در طول روز تقريبا تمام رستوران‌هاي مربوط به مسلمانان تعطيل است، اگرچه الزامي براي اين كار نيست و خوردن و آشاميدن در ملأ عام نيز منعي ندارد.
اما رمضان بازارها از همه ديدني‌تر هستند. از هر چند خانواده مالايي يك نفر در رمضان بازار ميز و گاز و وسايل عرضه غذا گذاشته از سوي دولت و پليس هم هيچ محدوديتي وجود ندارد.
حتي پليس به طور مرتب منطقه را كنترل مي كند تا ترافيك و مشكل خاصي براي فروشندگان و خريداران به وجود نيايد.
اين بازارها تنها دو ساعت در روز فعاليت مي كنند يعني دو ساعت پيش از اذان تا هنگام اذان مغرب و همه نوع شيريني جات و غذاهاي مالايي به صورت تازه در محل تهيه و عرضه مي شود.
دقايقي قبل از اذان هم همه فروشندگان، مواد غذايي باقي مانده را جمع مي كنند، اما ميزها و گازها و صندلي ها همانجا كنار خيابان مي مانند تا روز بعد.
از جشن هاي رمضان نيز نمي توان غافل شد، اين جشن ها كه مركز آنها در ايالات ترينگانو و كلانتان در شمال مالزي است به سوژه جذابي براي خبرنگاران و گردشگران خارجي به خصوص گردشگران مسلمان تبديل شده است.
از هم اكنون همگي براي عيد فطر نقشه مي كشند تا به خانه كدام وزير بروند و چه بپوشند. روز عيد فطر درب خانه وزراي مسلمان دولت و نخست وزير به روي همه باز است و از صبح پس از اداي نماز عيد تا شام مردم به ديدن دولتمردان خود مي روند و البته منعي هم براي هيچكس وجود ندارد، گويا پذيرايي نيز در حد نهايت صورت مي گيرد.

چين:

مسلمانان چين كه براساس آمار رسمي شمار آنان به حدود ‪ ۲۱‬ميليون نفر مي- رسد ، ماه مبارك رمضان را همراه با مراسم خاص و باآداب و رسوم‌سنتي برگزار مي‌كنند.
براساس اعلام انجمن اسلامي چين ، ماه مبارك رمضان در چين ، يك روز زودتر از ايران آغاز شده است و مساجد پكن پايتخت چين در ايام رمضان شاهد حضور بيشتر مسلمانان در اين مكان مقدس است .
مساجد شهر پكن كه شمار آنان به ‪ ۷۰‬مسجد مي‌رسد.
مسلمانان چين ، همانند ايراني‌ها از كلمه فارسي "روزه" استفاده مي‌كنند و گفته مي‌شود اقليت "خويي" كه پر جمعيت -ترين اقليت مسلمان چين است ، اين كلمه را در چين رواج داده اند.
منطقه‌ خودمختار (هوي‌ نينگ‌ شيا)بزرگ‌ترين‌ منطقه‌ مسلمان‌نشين‌ چين‌ است‌. ازميان‌ جمعيت‌ 5 ميليون‌ و 300 هزار نفري‌ اين‌منطقه‌، (هوي‌ها) يك‌ سوم‌ آن‌ را تشكيل‌مي‌دهند. بقيه‌ جمعيت‌ اين‌ شهر را نيز مسلمانان‌تشكيل‌ مي‌دهند. اين‌ مسلمانان‌ در (نينگ‌ شيا)پيش‌ از سه‌ هزار مسجد ساخته‌اند. مسجد (تون‌شين‌) يكي‌ از مساجد تاريخي‌ و بزرگ‌ اين‌ منطقه‌است‌ كه‌ نماز عيد فطر در آنجا برگزار مي‌شود.هنگامي‌ كه‌ عيد فطر فرا مي‌رسد مقامات‌ اين‌ شهربراي‌ تبريك‌ به‌ مسلمانان‌ و ديدار از روحانيان‌ به‌اين‌ مسجد مي‌آيند و نشست‌هاي‌ مذهبي‌ برگزارمي‌كنند و در اين‌ منطقه‌ فعاليت‌هاي‌ مذهبي‌ منع‌ندارد و مردم‌ مسلمان‌ مي‌توانند به‌ راحتي‌ درخيابان‌ها به‌ جشن‌ بپردازند.

هند:

محله‌هاي مسلمان‌نشين در همه شهرهاي هند، بويژه بمبئي، دهلي، حيدرآباد و سرينگر، در طول ماه مبارك رمضان چراغاني و با نوارهاي رنگين كاغذي و پلاستيكي آراسته مي‌شود و آواي مناجات و قرآن از مساجد به گوش مي‌رسد.
مغازه‌هاي مناطق مسلمان‌نشين در طول ماه مبارك رمضان مملو از اجناس مختلف از زيور آلات زنانه گرفته تا انواع پوشاك و عروسك‌هاي رنگين مي‌شود و مسلمانان از اين فرصت براي خريدهاي سالانه استفاده مي‌كنند.
موضوع جالب توجه در هند اين است كه پيروان ديگر اديان همچون هندوها و سيك‌ها نيز در شادماني و مسرت دوستان مسلمان خود در طول ماه مبارك رمضان شريك شده و در افطاري‌هاي مسلمانان شركت مي‌كنند. مساجد در هند درطول ماه رمضان آذين بسته مي‌شوند و مسلمانان در صف‌هاي به هم فشرده نمازها را به جماعت بر پا مي‌دارند.
مسلمانان هند بيشتر در ايالت‌هاي كشمير، اوتارپرادش، آنداراپرادش و بيهار زندگي مي‌كنند. حدود ‪ ۲۰‬درصد جمعيت يك ميليارد و ‪ ۱۰۰‬ميليون نفري كشور هند رامسلمانان تشكيل مي‌دهند.

 ژاپن:
با حلول ماه مبارک رمضان، در های مساجد ژاپن برای معرفی دین اسلام بر روی مسلمانان و غیر مسلمانان باز خواهد بود و از برجسته ترین نشانه های ماه مبارک رمضان در این کشور برپایی سفره های افطار دسته جمعی است.
در این ماه مبارک، از کشورهای عربی و اسلامی مبلغان به ژاپن می آیند و مسلمانان به ادای نماز تراویح (نماز ویژه ماه مبارک رمضان) می پردازند.
 فيليپين:
مسلمانان فیلیپین نیز مانند دیگر کشورها با آداب و رسوم خاصی به استقبال ماه مبارک رمضان می روند.
مسلمانان با حلول ماه مبارک رمضان به تزیین مساجد می پردازند و در این ماه نماز تراویح را بر پا می دارند.
از منظر اجتماعی نیز، ثروتمندان فقیران را مهمان سفره های افطاری خود می کنند.
کودکان دراین ماه پرفضیلت لباس های رنگارنگ می پوشند و فانوس هایی را در دست می گیرند و هنگام سحر روزه داران را از خواب بیدار می کنند.
با حلول ماه مبارک رمضان کشورهای آفریقایی همچون سایر کشورهای اسلامی با آداب و رسوم ویژه خود به استقبال این ماه می روند.

کشورهای آفریقایی
مسلمانان کشورهای آفریقایی نيز  برای استقبال از ماه مبارک رمضان ضمن بهره گيري از آداب و رسوم خاص پدران و نیاکان خود، این ماه را فرصتی برای ارتباط با خداوند سبحان می دانند.
 مصر:
مسلمانان مصر از ماه شعبان و حتی از ماه رجب و با اقتدا به پیامبر گرامی اسلام (ص) و آماده کردن نفس خود به استقبال این ماه پر فضیلت می روند و یک هفته یا دو هفته قبل از حلول ماه مبارک رمضان برگزاری جشن های این ماه را آغاز می کنند.
کودکان مصری با در دست داشتن فانوس هایی سرود ها و شعر های معروف این ماه را می سرایند.
زنان مسلمان برای پذیرایی از مهمانان این ماه، مایحتاج و موادغذایی مورد نیاز خود را از بازارها فراهم می کنند و غذاهایی چون 'الیامیش' و شیرینی 'کنافه' را آماده می کنند.
مسلمان مصر خیابان ها، کوچه ها و محله ها را با چراغ های رنگی، فانوس ها و پارچه هایی که بر روی آن 'رمضان کریم' و 'شهر رمضان الذی انزل فیه القران' نوشته شده است، تزیین می کنند.
در آخرین روز ماه شعبان همه مسلمانان رویت هلال ماه را لحظه شماری می کنند تا با اعلام آغاز ماه مبارک، سحری نخستین روز ماه مبارک را آماده کنند.
با ورود به این ماه، مساجد این کشور مملو از روزه دارانی است که برای ادای نماز های پنج گانه به مساجد می روند تا صحنه با شکوهی از برپایی یکی از واجبات مسلمانان را به نمایش بگذارند. علاوه بر آن مسلمانان با حضور در مساجد تا پایان ماه مبارک بارها قرآن را ختم می کنند.
مسلمانان پس از افطار و ادای نماز تراویح در قهوه خانه ها و خیمه های رمضانی برای شب زنده داری و شرکت در مسابقه ها گردهم جمع می شوند. همچنین آنها با نزدیک شدن زمان افطار، سفرهای افطاری را به منظور همبستگی برای فقیران و نیازمندان در مساجد و اماکن مختلف برپا می کند.
 الجزاير:
مسلمانان الجزایر با غبارروبی و مفروش کردن مساجد و تزیین آنها با چراغ های رنگی و آماده کردن غذایی چون 'شوربا'و شیرینی های رمضانی به استقبال این ماه می روند.
پس از حلول ماه مبارک ، مسلمانان به خواندن قران کریم می پردازند و سپس آغاز این ماه را به یکدیگر تبریک و تهنیت می گویند.
ماه رمضان با شادی و جنبش کودکان الجزایری آغاز می شود و این کودکان در خیابان ها و میدان های شهر حلقه می زنند و به یمن ورود ماه پر خیر و برکت رمضان به پایکوبی، رقص های ملی و خواندن سرود می پردازند.
کشور الجزایر سرزمین وسیعی است و موذنان برای اعلام زمان غروب آفتاب به بالای بلندترین ساختمان ها می روند تا صدای اذان به گوش روزه داران برسد.
همچنین روزه داران در روستاهای دور افتاده با تعقیب خورشید، زمان غروب آفتاب را تعیین می کنند و یا برخی افراد با استفاده از وسیله ای موسوم به 'لاسیران' که صدایی شبیه نفیر دارد، سایرین را مطلع می کنند.
زنان مسلمان در این ماه به پخت غذایی معروف 'شوربا با ماکارونی'، ' الحریره'، 'البربوشه'، الشخشوخه'(نوعی ترید) و' الطاجین' و شیرینی های'قلب اللوز'، 'المقروط' و 'الزلابیه' می پردازند.
در روز عید فطر همه مسلمان اتمام ماه روزه را به هم تبریک می گویند و کودکان در این روز بازی های ملی مختلفی مانند بازی 'المخرقبه'،، سوار کاری، توپ بازی و آتش بازی را انجام می دهند.
 مراكش:
مسلمانان مراکش این ماه را فرصت بزرگی برای تقرب به خدا، صله رحم و دوری از تفرقه می دانند.
مسلمان این کشور در این ماه برای ادای نماز به ویژه نماز شب و نماز تراویح به مساجد می روند به گونه ای که خیابان های نزدیک مساجد مملو از نمازگزاران در صفوف به هم فشرده می شود.
شب های رمضان در مراکش به روز تبدیل می شود زیرا مسلمانان پس از ادای نماز عشاء و تراویح به برپایی نشست ها و دید و بازدیدها، شب زنده داری ها و جشن هایی می پردازند که تا سحر ادامه دارد.
پس از نماز صبح برخی از مردم برای قرائت قرآن کریم و تلاوت دعاهای صبح در مساجد می مانند.
زنان مسلمان در این ماه غذا های مشهور خود همچون 'حریره'، غذای سنتی'زلابیه'و شیرینی های ' شباکیه'،'البغریر' و السفوف'را تهیه می کنند.
همچنین افرادی موسوم به 'طبال' یا 'مسحراتی' در کوچه ها و خیابان ها با زدن طبل مسلمان را برای خوردن سحری بیدار می کنند.
 موريتاني:
موریتانیایی ها با آغاز ماه مبارک برای فراگیری تفیسر قرآن کریم و حدیث به مساجد می روند و مسلمانان در برخی از مساجد در سه دهه ماه مبارک سه بار به ختم قرآن همت می کنند.
مسلمانان افطاری خود را پس از ادای نماز مغرب و یا نماز عشاء و تراویح صرف می کنند. این افطاری شامل گوشت، سیب زمینی، نان و چای سبز است و سحری آنها غذاهای 'العیش'،'العصیده' است.
در شب قدر یعنی شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان، مسلمانان در بیشتر مساجد موریتانی به طور دسته جمعی قرآن کریم را ختم می کنند و این شب را به احیاء، عبادت، ادای نماز، اعتکاف و توبه می گذرانند.
موریتانیایی ها اصطلاح های خاصی را برای تقیسم روزهای ماه مبارک رمضان را دارند و این روزها را به سه دهه : 'عشره الخیول '(دهه اسب ها)،'عشره الجمال'(دهه شترها)، 'عشره الحمیر'(دهه الاغ ها) تقسیم کرده اند .
آنها می گویند: اولین دهه به علت خسته نبودن و کسالت نفس به سرعت اسب و به شتا ب به پایان می رسد، دهه دوم روزهایش آرام تر و به سرعت شتر می گذرد و سپس روزها آرام می رود تا به سرعت الاغ فرود بیاید یا تمام شود.

نیجریه:
با ثبوت هلال ماه مبارک رمضان، مسلمانان نیجریه جشن های باشکوهی را برگزار می کنند و در خیابان های اصلی شهر با زدن طبل می چرخند و سرود هایی را به یمن ورود به ماه روزه، ماه خیر و ماه احسان می خوانند.
مسلمانان این کشور با همسایگان خود افطاری را تناول می کنند و افطاری ها را در سینی ها و طبق هایی در نزدیک مساجد قرار داده و پس از ادای نماز مغرب با یکدیگر مشغول تناول غذا می شوند، همچنین زنان نیز در مکان مخصوصی با یکدیگر روزه خود را باز می کنند.
زنان مسلمان در این ماه غذایی چون 'العصیده'، 'الدویا' و 'اذنجی' را تهیه می کنند و در سحری نیز غذایی مانند' التو' و شیر و چای می خورند.
از عادت های مسلمان در این ماه فرستادن صلوات، خواندن مناجات ها و دعاهای مخصوص است.
مسلمانان نیجریه معتقدند شب بسیت و هفتم، شب قدر است و این شب را به عبادت و نیایش، ادای نماز و شب زنده داری در مساجد می گذراند.
سومالی:
در این کشور زمان ثبوت هلال ماه مبارک مختلف است و هر منطقه ای بر مبنای ثبوت رویت ماه در منطقه خود آغاز ماه مبارک را اعلام می کن.د
با آغاز ماه مبارک ، مسلمانان پس از نماز کلاس های تلاوت قرآن و درس های علمی و نشست هایی را برگزار می کنند.
مسلمانان سومالی در این ماه، شب های شعر، دید و بازدید و شب زنده داری های گروهی برپا می کنند.
روزه داران افطار خود را با خرما، سمبوسه و آب باز می کنند و سپس برای ادای نماز به مساجدمی روند. آنها برای سحری غداهای 'هریس' و 'ماکارونی' تناول می کنند.
سومالی ها در شب قدر (شب بیست و هفتم) حضور چشمگیری دارند و این شب را به احیا در مساجد و تلاوت قرآن می پردازند و پس از ادای نماز صبح به منازل خود بر می گردند.

سنگال:
با غروب روز بیست و نهم ماه شعبان، مسلمانان سنگال برای رویت هلال ماه از منازل خود خارج می شوند تا بر طبق یک سنت قدیمی هلال ماه رمضان را ببینند.
مسلمانان سنگال در این ماه درس های قرآن و تفسیر در همه مساجد پس از نماز ظهر برگزار می کنند تا نماز عصر ادامه دارد.
مسلمانان این کشور بر خلاف سایر کشورهای مسلمان در این ماه، صبح ها مشغول فعالیت هستند و شب ها را به استراحت می گذرانند.
آنها پس از نماز تراویح به منازل خود بر می گردند و معمولا شب زنده داری نمی کنند.
در شب قدر نیز با شوق فراوان به اعتکاف، عبادت، تلاوت قرآن و ادای نماز در مساجد می پردازند و پس از ادای نماز صبح به منازل خود می روند.

سودان:

ماه رمضان در سودان به علت شب زنده داری مسلمانان درشهرها، روستا و بادیه های این کشور با سایر کشورهای اسلامی متمایز است.
مسلمانان این کشور درشب های رمضان برخلاف سایر ماه ها به دید و بازدید یکدیگرمی روند؛ بازارها و پاساژهای تجاری نیز پس از نماز تروایح درهای خود را به روی مشتریان باز می کنند.
سودانی ها ازماه شعبان خود را برای تهیه وعده های افطاری و سحری و غذاها و نوشیدنی های ویژه در ماه رمضان آماده می کنند.
علاوه برآن زنان مسلمانان نوشیدنی های 'الکرکدی'،'التبلدی' و'العردیب' را به عنوان آب میوه های مخصوص این ماه تهیه می کنند.
روزه داران سودانی ها در این ماه افطاری خود را خارج از منزل در خیابانها ، میدان ها و مساجد به همراه فقیران و مسلمانان تناول می کنند و برای باز کردن روزه خود از انواع خرما، استفاده می کنند.
دانش آموزان و دانشجویان براساس معمول همه ساله دراین ماه از نخستین روز چندین بار قرآن را ختم می کنند.
علاوه برآن در این ماه برخی از افراد سودان در سحر با خواندن اواز مسلمانان برای خوردن سحری بیدار می کنند .


 كشورهاي حاشيه خليج فارس
اعراب مسلمان هر ساله به دليل اهميت ماه مبارك رمضان، به شكل‌هاي مختلف به استقبال اين ماه و سپس عيد سعيد فطر مي‌روند بطوريكه براي اعراب مسلمان كه همچون ايرانيان عيد نوروز ندارند، ايام ماه مبارك رمضان و عيد فطر، باشكوه‌ترين عيد ملي و مذهبي آنان محسوب مي‌شود.
ماه مبارك رمضان در زندگي اعراب به حدي اهميت دارد كه برخي افراد خانواده كسب و كار را رها كرده و يا به طور كامل از محل كار خود مرخصي مي‌گيرند تا اين ايام را در كنار ديگر اعضاي خانواده باشند.
آنان با اين كار مي‌خواهند با فراغ بال روزه بگيرند، عبادت كنند و در عين حال در كنار خانواده به تفريح و سرگرمي بپردازند.
اين شادي و نشاط و استقبال از ماه مبارك رمضان در همه چيز حتي برنامه‌هاي راديو و تلويزيون، روزنامه‌ها و مجلات و مراكز فروش و محل كار روزانه و به ويژه در زندگي عادي آنان به چشم مي‌خورد.
در مجموع، ماه مبارك رمضان براي خانواده‌هاي عرب، فرصتي استثنايي و خاص محسوب مي‌شود كه هر فردي مي‌كوشد به نحو بسيار مناسبي از آن بهره‌برداري كند.
شبكه‌هاي تلويزيوني اعراب در اين ماه از زمان افطار تا سحر براي سرگرم كردن مردم، اقدام به پخش برنامه‌هاي مختلف شامل مسابقه، سريال‌هاي ديني، تاريخي، كمدي و ملودرام خانوادگي مي‌كنند.
محافل مذهبي اعم از مساجد و مدارس و اماكن مقدس ديني در اين ماه به شدت فعال مي‌شوند و به غير از سخنراني‌هاي مذهبي و قرائت فراوان قرآن مجيد، نمازهاي "تراويح" را به صورت جماعت و پس از نماز عشاء برگزار مي‌كنند.
عربستان:
بيش از 18 ميليون نفر در عربستان از طريق پيغام متني موبايل(sms)از حلول ماه رمضان مطلغ مي شوند. در اين پيغام با آروزي خوشحالي و سعادت آغاز ماه رمضان اطلاع داده شده است.عربستان با آن كه به سرعت به سمت استفاده از فناوري روز پيش رفته اما هنوز به عادتهاي شرعي خود پايبند است.
رستورانهاي آمريكايي مك دونالد تا غروب آفتاب بسته است. روزنامه هاي عربستان نيز صفحه ويژه اي را براي پاسخ به سوالات شهروندان در مورد ماه رمضان تدارك ديده اند. در روزنامه المدينه سوال شده آيا بوسيدن همسر و شنا در ماه رمضان اشكال دارد و پاسخ داده شده،خير اما در شنا نبايد سر را به زير آب برد.
"عبدالله‌بن‌عبدالعزيز" پادشاه عربستان سعودي دستور داد تعطيلات ماه مبارك رمضان براي مدارس اين كشور يك هفته افزايش يابد. علت اين اقدام ايجاد فرصت مناسب براي دانش آموزان اين كشور به منظور بهره‌مندي بيشتر از فضايل ماه مبارك رمضان اعلام شده است. دولت سعودي پيش از آغاز سال تحصيلي طي بخشنامه‌اي با بيان اينكه امسال مدارس اين كشور نيز مانند ادارات دولتي تنها ‪ ۱۰‬روز در ماه مبارك رمضان تعطيل خواهند بود ، تعطيلات اين ماه را از ‪ ۲۴‬رمضان تا ‪ ۴‬شوال اعلام كرد.
امارات:
در كشور خليفه نشين امارات سفره هاي رنگارنگ به هنگام افطار در ابوظبي،شارجه و دوبي گسترده شده.روزه داراني كه از توانايي مالي خوبي برخوردار نيستند ميهمان دولت امارات هستند.سنت افطاري دادن در ميان عربها رواج فراواني دارد. در ماه رمضان پس از افطار اگر كانال ماهواره هاي عرب ست را دنبال كنيد به انبوه سريالهاي خانوادگي وبرنامه هاي تفريحي بر مي خوريد. گلف نيوز مي‌نويسد:«پس از آن كه عربها روزه خود را باز مي كنند پاي تلويزيون مي نشينند و سريال مورد علاقه خود را تماشا مي كنند.
موضوع اصلي اين سريالهاي كمدي،نمايشي را افراط گريهاي اجتماعي،فقر،دختران شوهر نكرده،چند همسري و مواد مخدر تشكيل مي‌دهد.»
سريالهاي سرگرم كننده بخشي از ويژه برنامه هاي كانالهاي عربي است كه به«سرگرميهاي رمضان»مشهور است. كانالهاي روتانا، شهرزاد، جرس، ام لايو برنامه هاي تفريحي و مسابقات سرگرم‌كننده براي ماه رمضان تدارك ديده اند. در اين برنامه ها همه بينندگان كشورهاي عربي منطقه در مسابقات تلفني و sms شركت مي كنند. پخش زنده نماز جماعت تراويج مكه نيز از جمله اقدامات ويژه رسانه ها در ماه مبارك  رمضان است.
سوريه:

از سالهاي دور در سوريه هنگام رويت هلال اول ماه، گلوله توپ در ميدان مركزي شهر شليك مي‌شد تا همه مردم از فرارسيدن ماه مبارك رمضان با خبر شوند.
هر چند شليك اين گلوله كه "مدفع الاثبات" ناميده مي‌شود به صورت سمبليك باقي مانده است ، اما در حال حاضر وزارت اوقاف سوريه مسووليت اثبات رويت هلال و اعلام آن به مردم از طريق رسانه‌هاي گروهي را برعهده دارند.
كار ديگري كه از گذشته‌هاي دور در سوريه به جا مانده است آن است كه به هنگام سحر فردي به نام "مسحراتي" كه ميان مردم بعنوان "ابو طبله" ناميده شده است، طبلي دردست مي‌گيرد و با نواختن بر آن ، قدم زنان در كوچه‌ها و محله‌هاي شهر عبارتهاي روحاني را با صداي بلند تكرار مي‌كند و مردم را به عبادت "خداوند يكتا" فرا مي‌خواند. مسحراتي مي‌گويد،"مردم خفته از خواب بيدار شويد و خداوند يكتا را عبادت كنيد".
معمولا اين حرفه دريك خانواده از نسلي به نسل بعدي به ارث مي‌رسد و در پايان هر ماه با جمع‌آوري مبالغي اهدايي از مردم هزينه‌هاي عيد سعيد فطر كه بعنوان عيد مذهبي ملي مردم سوريه است، تامين مي‌كند. هنوز حرفه مسحراتي در سطح شهرهاي سوريه از جمله دمشق ديده مي‌شود.
آنچه كه شهر دمشق را در ماه مبارك رمضان از ساير ماه‌هاي سال متمايز مي‌سازد شلوغي بيش از حد شهر، بويژه پس از اقامه نماز ظهر است و هرچه به اذان مغرب نزديكتر بشويم، شلوغي شهر بسيار بيشتر مي‌شود. اما دقايق پس از پايان اذان مغرب خيابان‌هاي شهر خالي از خودروها و رهگذران مي‌شود. اين وضعيت براي بسياري از مردم غير سوري وصف ناشدني‌است، اما ديدن صحنه خيابانهاي خلوت، بطوري كه حكومت نظامي برقرار شده است، غريبه‌ها را مات و مبهوت مي‌كند.
با صداي "الله اكبر" از گلدسته‌هاي مساجد شهر دمشق كه در سرتاسر اين شهر قرار دارد، خانواده‌ها بر سر سفره‌هاي افطار مي‌نشينند، و همچنين در خيابان و وسائط نقليه ، مردم آب يا خرما به همديگر تعارف مي‌كنند. ناگفته نماند، اختلاف اوقات شرعيه ميان شيعيان و اهل تسنن در هنگام مغرب در حدود ‪ ۱۰‬دقيقه است، واين امر موجب مي‌شود كه شيعيان از تعارف مردم پوزش بخواهند و لذا طرف مقابل بلافاصله متوجه مساله مي‌شود و مي‌گويد ، " شما با ستاره افطار مي‌كنيد. منظور تاريك شدن هوا است".
مردم روزه دار سوريه، پس از افطار به مساجد مي‌روند تا پس‌از اقامه نماز عشاء، آيين نماز "تراويح" (ويژه اهل تسنن) را هم برگزار كنند. اين نماز حداكثر‪۲۰‬ركعت و حد اقل۸‬ركعت دارد ودر طول اين ماه مبارك برگزار مي‌شود و با آن يك بار قرآن كريم ختم مي‌شود. درسوريه شب بيست و هفتم ماه مبارك رمضان به عنوان شب قدر ياد مي‌شود.
شهرها و روستاهاي سوريه در شب بيست و هفتم حال و هواي معنوي پيدا مي‌كند و در تمام مساجد و تلويزيون دولتي مراسم قرائت قرآن و دعا و نيايش برگزار مي‌شود.
خانواده‌هاي سوريه همچنين به پيروي از سنت اطعام در دهه اول و دوم ماه مبارك برنامه‌هاي ميهماني براي وابستگان خود ترتيب مي‌دهند و در دهه سوم برنامه‌هاي اطعام براي فقيران و نيازمندان تدارك مي‌بينند. يك كار ديگري كه مختص ايام ماه مبارك رمضان در سوريه است تهيه غذاهاي متنوع و دلچسب است كه در طول سال كمتر انجام مي‌شود. تلويزيون دولتي سوريه همزمان با اذان مغرب ، آياتي از قرآن كريم و سرودهاي ديني پخش مي‌كند و گهگاهي برنامه‌هاي آن آيين گروه‌هاي وابسته به "فرقه متصوفه مولويه" در حمد، ثنا و ذكر خداوند در مساجد شامل مي‌شود.
قهوه خانه قديمي و معروف "النوفره" واقع در منتهي اليه بازار حميديه از معروفترين مكان‌هايي است كه هنوز در آن "حكواتي" فعاليت دارد. "حكواتي و يا داستان‌گو" معمولا به‌تعريف داستانهايي از ادبيات قديمي عرب مانند "عنتر بن شداد" شخصيتهاي دوران جاهليت مي‌پردازد.
"خيمه رمضاني" پديده ديگري است كه در محله‌هاي اعيان‌نشين شهر دمشق و هتلهاي بزرگ همانند ساير كشورهاي همجوار عربي مانند اردن و لبنان و مصر فراوان ديده مي‌شود.
مردم عوام دمشق مشهور به "شامي‌ها"، ضرب المثل معروفي براي ماه رمضان دارند ، آنان مي‌گويند ، دهه اول براي "مرق" است، يعني اينكه سرگرم تدارك انواع و اقسام اغذيه است. دهه دوم براي "خرق" است ، يعني اينكه تدارك پوشاك نو براي عيد سعيد فطر، و دهه سوم براي "رص ورق" يعني تهيه شيرني عيد است.

قطر
در دوحه قطر به تازگي محلي تفريحي به نام Hyatt Plaza ساخته شده كه خانواده ها بعد از افطار را تاسحر را در اين مكان مي گذارند. در اينجا بر هر سني تفريحات مخصوص به خود وجود دارد به طور مثال با همكاري فدراسيون بستكبال قطر مسابقاتي براي تفريح جوانان تدارك ديده شده است. از غذاهاي سنتي، كنسرت هاي موسيقي تا سالن هاي نمايشي در اين مركز تفريحي وجود دارد. در اين مركز همچنين مسابقات فانتزي براي خانواده در نظر گرفته كه 6 هوندا آكورد بزرگترين جايزه آن است.

لبنان:
مردم لبنان از دوره‌هاي قديم عادت دارند كه پيش از آغاز ماه مبارك، روز ‪ ۲۹‬ماه شعبان را به خروج از منزل و گذراندن آن در دل طبيعت اختصاص دهند، اين عادت، بويژه در نزد مردم "بيروت" پايتخت و "طرابلس" در شمال لبنان و ‪ ۸۰‬كيلومتري بيروت بيشتر رواج دارد. اين سنت از دوره‌هاي قديم به "استبانه" يا "سيبانه" مشهور شده و به معناي انتظار براي مشاهده هلال ماه رمضان است.
ساحل درياي مديترانه، مناطق كوهستاني، جنگل‌ها، تفريحگاه‌هاي طبيعي، اطراف رودخانه‌ها، چشمه‌ها و ساير مكان‌هاي تفريحي، مناطقي هستند كه مردم لبنان، اين روز ويژه را تا هنگام غروب درآن مي‌گذرانند.
اين روز را شايد بتوان با روز "سيزده به در" در ايران مقايسه كرد، به طوري كه مردم انواع مواد غذايي را با خود به همراه مي‌برند و بچه‌ها نيز لوازم بازي و سرگرمي خود را بر مي‌دارند.
طبلي به نام"دربكه" نيز كه معمولا در خانه‌ها بيشتر لبناني‌ها يافت مي‌شود، وسيله‌اي است كه در اين روز فراموش نمي‌شود و همراه هميشگي خانواده‌ها در سفرهاي تفريحي آنان است.
امروزه هدف از استبانه به معناي اصلي آن يعني انتظار مشاهده ماه در برخي مناطق لبنان، ضعيف شده و تنها به تفريح منحصر شده است و برخي از مردم، آخرين يكشنبه پيش از ماه رمضان را به اين تفريح مي‌پردازند.
عادت شليك توپ از دوره‌هاي قديم در لبنان رواج داشته و در برخي مراحل تاريخي، در بعضي مناطق از جمله بيروت به خاطر وقوع لبنان در جنگ‌هاي مختلف ناديده گرفته شده و تنها در برخي مناطق از جمله طرابلس ادامه يافته است.
اما امسال نيز، دارالفتواي بيروت از ارتش لبنان خواست تااين عادت را بار ديگر احيا كند و به اين ترتيب، اهالي بيروت، پس از سالها، صداي شليك توپ را شنيدند. گفته مي‌شود، اين سنت را عثماني‌ها در لبنان و برخي مناطق اسلامي پايه گذاشتند سپس در ساير مناطق عموميت يافت.

لبناني‌ها، خرما را "آقاي سفره" مي‌نامند و باآن افطار مي‌كنند، و پس از آن، سوپ را كه "شوربا" ناميده مي‌شود و بسيار متنوع است، ميل مي‌كنند تا گلويي تازه كرده و معده را براي پذيرش غذا آماده كنند.
سفره لبناني‌ها كه از متنوع‌ترين سفره‌هاي جهان بشمار مي‌رود، در ماه رمضان، تنوع بيشتري به خود مي‌گيرد.
مردم لبنان علاقه ويژه‌اي به پر بودن سفره، تنوع و زيبايي آن دارند، انواع پيش غذاها همچون تبوله، فتوش، سالاد كلم، روكا، حمص، متبل، كبه، دلمه برگ مو، انواع سمبوسه، عرايس، فته، جايگاه ويژه‌اي در سفره لبناني ها دارد.
مردم لبنان، به انواع نوشيدني‌ها نيز علاقه خاصي دارند، خرنوب، سوس، جلاب، آب تمرهندي و لواشك از جمله نوشيدني‌هايي است كه بويژه در ماه رمضان، فراوان يافت مي‌شود.
انواع كبابها، بره و مرغ شكم پر، مغربيه، ملوخيه، صياديه ماهي و ساير غذاهاي دريايي از جمله غذاهاي پرطرفدار در لبنان است.
شيريني‌هاي لبناني نيز داراي تنوع بسياري است و پس از جمع شدن سفره افطار، بر روي ميز قرار مي‌گيرد، مشبك، قطايف، كنافه، كلاج، شعيبيات، المفروكه، قاروطيه و بحصالينو از جمله شيريني‌هاي لبناني پرطرفدار در ماه رمضان است. كشيدن قليان نيز كه از جمله تفنن‌هاي بسياري از مردم لبنان است، جايگاه خاصي در شب نشيني‌هاي ماه رمضان دراين كشور دارد. به هنگام سحر، مردم لبنان تمايل به غذاهاي سبك دارند و انواع "منقوش" را كه با خمير و پنير آماده مي‌شود، همراه با زيتون و ماست چكيده، ميل مي‌كنند.
مردم بيروت، بيش از ساكنان ساير شهرها و كشورها، عادت دارند كه در ماه رمضان، همانند ساير روزها، صبح زود بيدار شوند و به كار و فعاليت خود بپردازند.
شب نشيني يا "سهره" سنت پابرجاي همه خانواده‌هاي لبناني و در همه مواقع سال است كه در ماه رمضان، رنگ تازه و مختلفي به خود مي‌گيرد و به چندين شكل انجام مي‌شود.
از ويژگي‌هاي مهم مردم لبنان كه از تنوع بي‌نظيري در اديان و مذاهب و طايفه‌ها برخوردارند، احترام به ساير هم‌كيشان خود است. پيروان دين‌هايي غيراز اسلام، از جمله مسيحيان و دروزيان نيز وقتي در ماه مبارك رمضان به يكديگر و بويژه به مسلمانان مي‌رسند، بااين جمله سلام و احوال پرسي مي‌كنند كه "رمضان كريم" و طرف ديگر پاسخ مي‌دهد "الله اكرم".
دعوت به افطار نيز تنها منحصر به مسلمانان نيست، بلكه گاه، خانواده‌هاي مسيحي و دروزي، دوستان مسلمان خود را به افطار دعوت مي‌كنند و از سوي ديگر مسلمانان نيز آنان را در مراسم افطار خود شريك مي‌كنند.
بسياري از مراكز و موسسات اجتماعي و دانشگاه‌هاي غير مسلمان نيز، يك روز را براي مراسم افطاري اختصاص مي‌دهند، به عنوان مثال دانشگاه "قديس يوسف" كه وابسته به كليساي كاتوليك است، سالانه يك روز افطاري مي‌دهد و از همه دانشجويان مسلمان و غيرمسلمان براي شركت در آن دعوت مي‌كند.

بحرین:

در کشور بحرین نیز روز چهاردهم یا نیمه شعبان برای استقبال از ماه مبارک رمضان جشن می گیرند، کودکان لباس های سنتی خود مانند 'دراعه' (بالا پوش گشاد آستین دار) را می پوشند و با خواندن سرود به منازل همسایگان و آشنایان می روند و شیرینی و آجیل می گیرند.
زنان بحرینی نیز در این ماه شیرینی های مخصوصی مانند' هریس' را برای افطار آماده می کنند.
نشستهای رمضان نیز با حضور مردان و زنان به منظور بررسی و مسایل مختلف برپا می شود.
بحرینی ها در هفته آخر ماه مبارک رمضان با خرید لباس های جدید و پخت شیرینی برای استقبال از عید فطر آماده می شوند.
 كويت:
در کشور کویت با آغاز ماه رمضان، گلدسته ها و مساجد تزیین می شود و فانوسهای متعددی که با برق و شمع کار می کند، در مناطق و محله های مختلف این کشور قرار می گیرد.
کودکان کویت در 14 تا 16 این ماه با بازی 'کرکیعان' که از رسوم و سنت های قدیمی این کشور است، جشن می گیرند و فروشندگان نیز آجیل مخلوطی از نقل، انجیر خشک، گلبرگ و گردو که به کرکیعان معروف است، می فروشند.

عمان:

عمانی ها نیز بعد از اولین روز ماه مبارک رمضان، صله رحم را به جای می آورند و هر روز در منزل یکی از دوستان و آشنایان افطار می کنند.
عمانی ها در زمان سحر غذاهای خاصی مانند گوشت، برنج، چای و قهوه می خورند.
کودکان در این ماه بازی به نام 'قرنقشوه' انجام می دهند از یک خانه به خانه دیگر می روند و در برابر آنها می ایستند و از آنها شیرینی می خواهند.

عراق:

عراقی ها نیز قبل از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به بزرگترین بازار قدیمی بغداد می روند و لوازم مورد نیاز در این ماه را خریداری می کنند.
با آغاز ماه رمضان خانواده های عراقی با در دست داشتن سینی های غذا به مساجد می روند تا غذای خود را با روزه داران تقسیم کنند.
کودکان عراقی نیز در این ماه بازیهای مختلف و قدیمی به نامهای 'ماجینه'، 'محیبس'و 'صینییه' انجام می دهند.
همچنین با فرا رسیدن عید سعید فطر در عراق، زنان این کشور شیرینی های مخصوص این روز را برای پذیرایی از مهمانان آماده می کنند و مردم جشن های خاصی را در روزهای عید برگزار می کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ مهر۱۳۸۵ساعت 10:54  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

بيش از ‌١٩‌هزار ميليارد ريال تسهيلات بانكي به بنگاه‌هاي زودبازده پرداخت شد

توليد ناخالص داخلي به 245 ميليارد دلار مي رسد

بدهي‌ خارجي ايران به 9/14ميليارد دلار مي‌رسد

ذخاير ارزي ايران امسال به 71 ميليارد دلار خواهد رسيد

بيش از ‌١٩‌هزار ميليارد ريال تسهيلات بانكي به بنگاه‌هاي زودبازده پرداخت شد

 از اسفندماه سال گذشته تا دهم مهرماه امسال 313‌هزار و 103 طرح زودبازده اقتصادي به بانك‌ها معرفي شده كه از اين تعداد 142‌هزار و 160 طرح مورد تاييد بانك‌ها قرار گرفته و در اين راستا 81‌ هزار و 565 طرح نيز با بانك‌ها قرارداد منعقد كرده‌اند. به گزارش ايسنا، پيش‌بيني مي‌شود با پرداخت 144‌هزار و 556ميليارد ريال به طرح‌هايي كه تاكنون به بانك‌ها ارجاع شده است، 979‌هزار و 158 نفر مشغول به كار شوند. تاكنون نيز بانك‌ها مبلغي حدود 25‌هزار و 942ميليارد ريال قرارداد منعقد كرده‌اند و 19‌هزار و 65ميليارد ريال نيز به متقاضيان پرداخت شده است كه با اين رقم تاكنون 25‌هزار و 728 طرح به بهره‌برداري رسيده و 49‌هزار و 860شغل ايجاد شده است.

 براساس اين گزارش نسبت مبلغ قراردادهاي منعقد شده به كل تسهيلات 47/11‌درصد و نسبت مبلغ پرداخت شده به كل تسهيلات 43/8‌درصد بوده است. همچنين تاكنون 49/73‌درصد از تسهيلات مبالغ قرارداد‌هاي منعقد شده پرداخت شده است. ميانگين اعتباري قرارداد‌هاي منعقد شده با بانك‌ها 320‌ميليون ريال و نسبت قرارداد‌هاي منعقد شده به طرح‌هاي تاييد شده توسط بانك 4/57‌درصد بوده است. همچنين ميانگين اشتغال پيش‌بيني شده در قراردادهاي منعقد شده طرح‌هاي زودبازده اقتصادي با بانك‌ها 6/2نفر به ازاي هر بنگاه است.

 سرانه اعتباري اشتغال در قراردادهاي منعقد شده نيز 2/124‌ميليون ريال برآورد شده است. تاكنون نسبت اشتغال ايجاد شده به اشتغال پيش‌بيني شده در قراردادهاي منعقد شده 87/23‌درصد و نسبت طرح‌هاي به بهره‌برداري رسيده به طرح‌هاي تاييد شده 10/18‌درصد بوده است.

بدهي‌ خارجي ايران به 9/14ميليارد دلار مي‌رسد

 واحد اطلاعات اكونوميست در تازه‌ترين گزارش خود پيش‌بيني كرد كه مجموع بدهي‌هاي خارجي كشور در سال‌جاري با 300‌ميليون دلار افزايش به 14‌ميليارد و 900‌ميليون دلار برسد كه بيشترين ميزان طي دهه كنوني بوده و خواهد بود. به گزارش ايسنا، در گزارش ماه سپتامبر واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست برآورد شده است كه مجموع بدهي‌هاي خارجي كشور در سال 84 معادل 14‌ميليارد و 600‌ميليون دلار بوده است كه در سال‌جاري افزايش 300‌ميليون دلاري خواهد داشت. از سال آينده بدهي‌هاي خارجي كشور روند نزولي به خود خواهد گرفت و با يك‌ميليارد دلار كاهش به 13‌ميليارد و 900‌ميليون دلار بالغ مي‌شود.

بدهي‌هاي خارجي كشور با تداوم روند نزولي در سال 87 به 11‌ميليارد و 800‌ميليون دلار خواهد رسيد كه كاهش بيش از دو‌ميليارد دلاري خواهد داشت كه اين ميزان در سال 88 برابر با 10‌ميليارد و 600‌ميليون دلار خواهد بود. سال 89 سالي است كه مجموع بدهي‌هاي خارجي كشور 9‌ميليارد و 900‌ميليون دلار خواهد بود كه نسبت به سال‌جاري پنج‌ميليارد دلار كمتر است. مجموع بدهي‌هاي خارجي ايران در سال گذشته معادل هشت‌درصد توليد ناخالص داخلي بوده است كه اين شاخص در سال‌جاري به 9/6 و در سال آينده به 5/5درصد توليد ناخالص داخلي كاهش خواهد يافت. تداوم روند نزولي اين شاخص منجر به آن خواهد شد كه در سال‌هاي 87، 88 و 89 مجموع بدهي‌هاي خارجي ايران به ترتيب به 2/4، 4/3 و سه‌درصد توليد ناخالص داخلي برسد.

 گزارش جديد اكونوميست در حالي منتشر شد كه اين واحد در گزارش پيشين خود درباره بدهي‌هاي خارجي ايران نوشت: چشم‌انداز موقعيت بدهي‌هاي خارجي ايران طي پنج سال آينده مثبت است و دولت بر اساس توافق‌هاي به عمل آمده در اواسط دهه 1990 تلاش مي‌كند تا بدهي‌هاي خارجي‌اش را كنترل كند. به همين رو پيش‌بيني مي‌شود مجموع بدهي‌هاي خارجي ايران در سال‌جاري به 20‌ميليارد و يكصد‌ميليون دلار برسد كه 4/9‌درصد توليد ناخالص داخلي خواهد بود. در گزارش ماه ژوئن واحد اطلاعات اكونوميست مجموع بدهي‌هاي خارجي ايران در سال گذشته در حدود 19‌ميليارد و 300‌ميليون دلار برآورد شده است كه 9/10درصد توليد ناخالص داخلي بوده و نسبت به سال 83 افزايش 3/2ميليارد دلاري داشته است.

 اين شاخص در سال 86 به حدود 19‌ميليارد و 700‌ميليون دلار مي‌رسد كه معادل 9/7درصد توليد ناخالص داخلي خواهد بود. بنا بر گزارش قبلي، در سال 87 بدهي‌هاي خارجي ايران كاهش 500‌ميليون دلاري را شاهد خواهد بود و به 19‌ميليارد و 200‌ميليون دلار خواهد رسيد كه 8/6درصد توليد ناخالص داخلي است. از سال 88 بدهي‌هاي خارجي ايران دوباره روندي صعودي به خود گرفته و با 800‌ ميليون دلار افزايش معادل 20‌ميليارد دلار خواهد بود. بدهي‌هاي خارجي ايران در سال 88 در حدود 4/6درصد توليد ناخالص داخلي است. سال 89 سالي است كه افزايش 900‌ميليون دلاري براي بدهي‌هاي خارجي ايران ثبت خواهد شد و اين شاخص به 20‌ ميليارد و 900‌ميليون دلار خواهد رسيد كه 2/6‌ درصد توليد ناخالص داخلي است.

ذخاير ارزي ايران امسال به 71 ميليارد دلار خواهد رسيد

 صندوق بين‌المللي پول در آخرين گزارش خود پيش‌بيني كرد، ذخاير ارزي ناخالص ايران تا پايان سال 2006 با 50درصد افزايش نسبت به سال قبل به 71ميليارد دلار برسد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از گزارش اخير صندوق بين‌المللي پول موسوم به «چشم‌انداز اقتصادي خاورميانه و آسياي مركزي»، حجم كل ذخاير ارزي ناخالص ايران در سال 2005 با 41درصد افزايش نسبت به سال قبل از آن به 6/46ميليارد دلار رسيد.

 ذخاير ارزي ايران در سال 2004، 33ميليارد دلار اعلام شده بود. اين گزارش در ادامه پيش‌بيني كرده است حجم كل ذخاير ارزي ايران در سال 2006 با 50درصد افزايش نسبت به سال 2005 مواجه شود و به 71ميليارد دلار برسد.

 براساس اين گزارش، ذخاير ارزي ايران در سال‌هاي اخير با افزايشي قابل ملاحظه رو‌به‌رو بوده است. در سال 1998 اين رقم تنها 2/12ميليارد دلار بود كه در سال 2005 با افزايش قابل ملاحظه به 6/46 ميليارد دلار رسيد. در گزارش مذكور، ايران از نظر حجم ذخاير ارزي ناخالص خود سومين كشور خاورميانه و آسياي مركزي معرفي شده است. عربستان با 165ميليارد دلار ذخيره ارزي در جايگاه اول منطقه قرار داشته و الجزاير با 80 ميليارد دلار در جايگاه دوم قرار داده شده است.

 

توليد ناخالص داخلي به 245 ميليارد دلار مي رسد

 ‌توليد ناخالص داخلي ايران در سال 2006 با رشد 4/5 درصدي به 245 ميليارد دلار برسد.‌ به گزارش فارس به نقل از گزارش اخير صندوق بين‌المللي پول موسوم به "چشم‌انداز اقتصادي خاورميانه و آسياي مركزي" توليد ناخالص داخلي 30 كشور اين منطقه در سال 2006 با رشد 6/6 درصدي نسبت به سال قبل از آن مواجه خواهد شد و از 1471 ميليارد دلار در سال 2005 به 1797 ميليارد دلار در سال 2006 خواهد رسيد. بر اساس اين گزارش اقتصاد ايران نيز در سال 2006 با رشد 4/5 درصدي نسبت به سال قبل از آن مواجه خواهد شد.

رشد اقتصادي ايران درسال 2005 نيز 4/5 درصد اعلام شده بود. در اين سال رشد بخش اقتصاد نفتي ايران 5/2 درصد و رشد بخش اقتصادي غيرنفتي 8/5 درصداعلام شده بود.‌ بر اساس اين گزارش درسال 2006، رشد بخش اقتصاد نفتي ايران نسبت به سال قبل از آن دو برابر خواهد شد و به 5درصد خواهد رسيد اما بخش غيرنفتي ايران با كاهش رشد مواجه خواهد شد. رشد بخش غيرنفتي اقتصاد ايران در سال 2006 به 4/5 درصد كاهش خواهد يافت.

درادامه گزارش صندوق بين‌المللي پول ميزان توليد ناخالص داخلي ايران در سال 2005، 192 ميليارد دلار اعلام شده بود و پيش بيني مي‌شود اين رقم در سال 2006 به 245 ميليارد دلار برسد.بدين ترتيب ايران پس از عربستان دومين كشور منطقه از نظر حجم توليد ناخالص داخلي در سال 2006 شناخته خواهد شد.‌

به نقل از سایت بانک مسکن  

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ مهر۱۳۸۵ساعت 10:37  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

خبر گزاری جمهوری اسلامی

داخلي. اجتماعي. روزكودك.

دنياي كودكي مي‌تواند باغي هميشه بهار، رويايي هميشه زيبا و روح كودكانه مي‌تواند مظهر تجلي پاكي‌ها باشد، اگر در اين دوران، كودكان الگويي صحيح براي يادگيري داشته باشند.


دوران كودكي مثل كشتزاري است كه در آن مي‌توان بذر مهر، شادي و صميميت كاشت، اگر باغبانان اين كشتزار مستعد والديني باشند كه پدر و مادر بودن براي آنان مسووليتي دلپذير باشد و نقش تربيتي خود را بخوبي ايفا كنند.

يك روانشناس تربيتي درخصوص مبناي تربيت مي‌گويد: آگاهي از نخستين اصول لازم و ضروري براي پدر و مادر بودن است.

مريم رفعتي افزود: مهمترين اصل در تربيت كودك واقع نگري است، به اين معنا كه والدين واقعيت وجودي كودك خود را شناخته و متناسب با اين ظرفيت و توان، براي پيشرفت او برنامه‌ريزي كنند.

وي خاطرنشان كرد: والدين بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه رفتار و عملكردشان مهمترين اصل در پرورش و يادگيري فرزندانشان است و نصيحت‌ها و سرزنش‌هاي آنان در يادگيري كودكان موثر نخواهد بود.

اين استاد دانشگاه گفت: كودكان را همان گونه كه هستند بايد پذيرفت و رفتار و عمل كودك را بايد تحسين و تنبيه كرد نه وجود او را.

رفعتي اظهار داشت: والدين بايد براي كودكان خود وقت بگذارند و به حرف آنان گوش دهند و قبل از نكوهش و نصيحت با آنان همدردي كنند.

روانشناس يك مركز مشاوره گفت: اكثر والدين آرزوها و خواسته‌هاي محقق نشده خود را بدون توجه به توان و استعداد كودك به عنوان هدف تربيتي برگزيده و با استفاده از قدرت خود مي‌خواهند آرزوهاي خود را در وجود كودك خويش به ثمر برسانند.

منيژه اميري افزود: والدين بايد با در نظر گرفتن استعدادها و توجه به علايق كودك خود به توانش احترام گذاشته و از مقايسه وي با ديگري پرهيز كنند.

وي درخصوص آسيب‌هاي اجتماعي كه ممكن است به كودكان صدمه بزند، گفت:
كودكان با توجه به موقعيتي كه در آن زندگي مي‌كنند ممكن است در معرض آسيب‌هاي گوناگون اجتماعي كه ناشي از شرايط اقتصادي، اجتماعي يا فرهنگي جامعه باشد، قرار گيرند.

اميري با بيان اينكه طلاق، فقر، مشكلات اقتصادي و... از مهمترين عوامل آسيب‌هاي اجتماعي هستند، افزود: كودكي كه در زمان رشد است، اگر اين عوامل گريبان‌گير او شود، موجب شكوفا نشدن و پنهان ماندن استعدادها و قرار گرفتن او در راه نادرست خواهد شد.

وي يادآور شد: ديدگاه جامعه و خانواده به چگونگي تربيت كودك مساله‌اي مهم و اساسي است، زيرا اين ديدگاه در عملكرد تربيتي والدين بسيار موثراست و ممكن است آسيب‌ها و خللي را در عملكرد آنان ايجاد كند.

‪ ۱۶‬مهر ماه روز جهاني كودك است،گل‌هايي كه اگر در دوره كودكي آبياريشان نكنيم، پژمرده خواهند شد.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۵ مهر۱۳۸۵ساعت 11:5  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

موانع موفقيت كدام ها هستند

(این متن از سایت شبکه خبری ورد نیوز برداشته شده است )

 

هرفردي موفقيتهاي خويش را براساس يك مقياس نسبي مورد سنجش قرار مي دهد. مـوفـقـيـتـهاي كـوچـك بـرخي اشخاص درنظر برخي ديگر ممكن است بزرگ جلوه نمايد؛اين كاملا بستگي بنوع تربيت، تحصيلات و شرايط مـوجود در زندگي شما دارد.

تا زمانيكه به اهداف خود دست يافته و براي بهترين بودن سختكوشي مي كـنـيـد، فـردي موفق محسوب ميشويد. اين اصل مطلب است.

با اين حال افرادي نيز وجود دارندكه نمي توانـندبه سطـح رضايت بخشي ازموفقيت دست يابند.ضعفهاي شخصيتي و يـا خـصوصـيات از پـيـش تعيين شده زندگي آنها، مـوانـع اصـلي راه چنين انسانهايي بشمار مي رود. اگر در زندگي خـود شـرايـط دشـواري را تـجربه كرده ايد، تجربیات و نظرات خود را برای ما بنویسید .

+ نوشته شده در  شنبه ۱۵ مهر۱۳۸۵ساعت 9:23  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي از گراني برخي اقلام مصرفي انتقاد كرد

قزوين-خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۱۳‬
داخلي.اقتصادي.سازمان.مديريت.برنامه.ريزي.

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي بااشاره به گراني مقطعي برخي از اقلام مصرفي گفت:گراني مقطعي و تورم هردو ناشي از ضعف و فقدان مديريت است و دستگاههاي اجرايي بايد نسبت به كنترل بازار اقدام كنند.

حجت‌الاسلام محمد حسن ابوترابي فرد روز پنجشنبه در مراسم توديع و معارفه رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان قزوين افزود:دستگاههايي كه‌ازبودجه بيت‌المال استفاده مي‌كنند تا بازار را كنترل و مديريت كنند بايد در مقابل اين كوتاهي پاسخگو باشند.

وي با انتقاد از عدم تخصيص اعتبارات درآمد مازاد استاني تاكيد كرد: اگر مي خواهيم به مناطق محروم خدمت كنيم بايد از استان‌ها و مناطق توليدكننده ثروت حمايت كنيم.

نايب رييس مجلس شوراي‌اسلامي گفت:تاكنون دولت درجهت مطلوب خود سير ننموده و اميدواريم در فرصت باقيمانده قدم‌هاي مناسبي بردارد.

حجت‌الاسلام ابوترابي فرد افزود:اصلاح مجموعه اجرايي دولت نياز به عزم جدي و شجاعت دارد.

وي با بيان اينكه نظام بودجه‌ريزي كشور نيازمند يك انقلاب عظيم است ،گفت:
نحوه بودجه‌ريزي در كشور و جذب آن توسط دستگاه‌هاي اجرايي مناسب نيست.

وي گفت: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز در اين ميان بي‌تقصير نيستند و مردم بايد از آنان درخواست كنند تا در مديريت و بودجه بندي از شيوه‌هاي علمي استفاده شود.

وي باانتقادازهزينه بي‌رويه ثروت خدادادي نفت و واردات بنزين با پرداخت يارانه ‪ ۱۰‬ميليارد دلاري افزود: در تركيه دولت از ماليات انرژي درآمد كسب مي كند در صورتيكه در ايران ما به بنزين يارانه پرداخت مي‌كنيم.

قاسم حسيني معاون پارلماني سازمان مديريت و برنامه‌ريزي نيز دراين مراسم به تشريح اهداف كلي و سياستهاي اين سازمان پرداخت و با اشاره به توانايي- هاي استان قزوين گفت: با توجه به شرايط اقليمي ، جغرافيايي و صنعتي استان قزوين ، لازم است تا اين استان حركت بيشتري داشته باشد.

دراين جلسه عباسعلي درافشاني به عنوان رييس سازمان مديريت وبرنامه ريزي استان قزوين معرفي شد و از زحمات مجيد غديري حيدري تقدير به عمل آمد.

م.ط/‪۱۶۴۵ /۱۵۹۰‬

+ نوشته شده در  شنبه ۱۵ مهر۱۳۸۵ساعت 8:38  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

10 خطاي مديريتي

1) وقتي كاركنان، خوب كار مي‌كنند، مديران اصلاً توجه نمي‌كنند، ولي در صورت خطا، آنها را سرزنش و بعضاً تنبيه مي‌كنند.

2) مديران ناكارآمد، واقعيت‌ها را براي كاركنان بازگو نمي‌كنند. آنها در حالي كه اخبار خوشايند را بزك كرده و به شكل بزرگنمايي شده به كاركنان خود نشان مي‌دهند، سعي مي‌كنند اخبار ناگوار را كوچك يا پنهان كنند.

3) ارزيابي عملكرد افراد را عموماً براساس عملكرد انفرادي آنان محاسبه مي‌كنند، ولي براي سينرژي و فرهنگ توان افزايي و هم افزايي ارزشي قائل نيستند.

4) با افراد باكاركرد ناچيز و كاركرد برجسته، يكسان برخورد مي‌كنند. اين برخورد باعث مي‌شود كاركناني با موقعيت اول هميشه در حال تمسخر و پوزخند و كاركناني با موقعيت دوم، هميشه بي‌انگيزه باشند.

5) با اجراي سياست تفرقه ‌بينداز و حكومت كن، بر تيرگي روابط افراد سازمان دامن مي‌ز‌نند.

6) كارهاي كوچك را به آدم‌هاي بزرگ و شايسته و كارهاي بزرگ را به آدم‌هاي نالايق مي‌سپارند.

7) با ديكته كردن قدم به قدم فعاليت‌ها، ابتكار عمل و خلاقيت را از كاركنانشان سلب مي‌كنند.

8) با عدم انعطاف‌پذيري و عدم استقبال از انتقادات با روي باز، شجاعت و جسارت در نظريات و بيان عقايد را از كاركنان سلب مي‌كنند.

9) به دليل عدم تشخيص فرصت‌ها و تهديدها،‌ از انجام به موقع و حركت‌هاي توام با ريسك معذور است.

10) نداشتن برنامه ريزي استراتژيك و چشم‌اندازهاي لازم، سبب ناتواني در برداشتن موانع از سر راه و در نتيجه بزرگ شدن مشكلات مي‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ مهر۱۳۸۵ساعت 10:55  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

"اعتياد خاموش" مانع اصلي مبارزه با مواد مخدر است

قزوين ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۷/۰۹‬
داخلي.اجتماعي.اعتياد.

دبير ستاد مبارزه با مواد مخدر استان قزوين گفت: "اعتياد خاموش" مانع اصلي مبارزه با مواد مخدر و معضل اعتياد در جامعه است.

رضا سنجرآبادي روزيكشنبه درجلسه شوراي مبارزه‌با موادمخدر در فرمانداري شهرستان البرز با اشاره به واژه "اعتياد خاموش"، افزود: عده‌اي از افراد جامعه ضمن مصرف موادمخدر، خود را معتاد نمي‌دانند در صورتي كه مهمترين ركن در مبارزه با مواد مخدر اراده و خواست مردم مي‌باشد.

وي اظهار داشت: براي مبارزه با مواد مخدر عزم ملي لازم است و راهكارهاي پيشگيرانه و برخوردهاي قانوني تنها بخشي از كار مي‌باشد.

مشاور استاندار با اظهار تاسف از حضور آمريكا در افغانستان گفت: توليد مواد مخدر در افغانستان نسبت به قبل از اشغال اين كشور ‪ ۱۰۰‬درصد افزايش داشته‌است.

سنجرآبادي، افزايش توليد تاثير مستقيم بر قيمتهاي جهاني و تقاضا دارد و كشورهايي كه در معرض اين آسيب اجتماعي هستند بايد براي حل اين معضل چاره‌انديشي كنند.

وي خاطرنشان كرد: ‪ ۱۶‬درصد از جمعيت كشور در معرض تهديد مستقيم مواد مخدر هستند كه انتقال حدود ‪ ۹۰‬درصد از توليدات مواد مخدر افغانستان از طريق ايران به اروپا، اين معضل را تشديد مي‌كند.

فرماندار شهرستان البرز نيز با تاكيدبر اعمال روشهاي پيشگيرانه گفت:
داشتن برنامه مدون، اتخاذ شيوه‌هاي نوين آموزشي، پرهيز از شعار و حمايت از تشكل‌هاي غيردولتي از راههاي مبارزه با اين معضل ملي است.

روح‌الله عباسپور افزود: تشكيل سه كميته مقابله، پيشگيري و درمان توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر در مبارزه با مواد مخدر موثر خواهد بود.

وي هماهنگي بين‌بخشي را در پيشرفت و عملياتي شدن برنامه‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر استان موثر و لازم دانست.

عباسپور تصريح كرد: بايد كميته پيشگيري براي آگاهي مردم بويژه جوانان كارگاههاي آموزشي برگزار كند تا مضرات فردي و اجتماعي اعتياد روشن شود و بحث "اعتياد خاموش" نيز موضوعيت نداشته باشد.

م.ط/‪۶۸۴/۶۱۴‬

+ نوشته شده در  یکشنبه ۹ مهر۱۳۸۵ساعت 11:49  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

بررسي نحوه تاثير استفاده از پيام‌هاي كوتاه بر زبان و ارتباطات

قزوين ، خبرگزاري جمهوري‌اسلامي ‪۸۵/۰۷/۰۴‬
داخلي.اجتماعي.پيام.كوتاه.

رمز بقاي جهان هستي در ارتباطات پيچيده بين اجزاي آن نهفته است و همه موجودات عالم براساس قوانين خاص حاكم ب‌ر روابط بين آنهاازابزارهاي متفاوت كه در اختيار دارند، براي برقراري ارتباط استفاده مي‌كنند.

اختراع خط، چاپ، راديو، تلويزيون، تلفن، رايانه و تلفن همراه به عنوان وسايلي كه آرزوي ديرينه بشر را براي گسترش ارتباطات جامع عمل بپوشانند ، صورت گرفته و بر زندگي، فرهنگ و اجتماع آنان نيز تاثير زيادي گذاشتند.

خط باعث مكتوب شدن افكار، عقايد،افسانه‌ها و داستانها شد، چاپ، گسترش مكتوبات را به همراه داشت، راديو و تلويزيون باعث آگاهي بيشتر مردم از زندگي همديگر و ساير ملل شد، رايانه امكان ذخيره اطلاعات و برقراري ارتباط ديداري، شنيداري و گفتاري را در منازل فراهم كردوتلفن همراه شرط جاو مكان را براي برقراري ارتباط صوتي و تصويري و كتبي از بين برد و باعث تغييرات شگرف در زندگي اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و حتي سياسي انسانها شد.

تلفن همراه با قابليت‌هاي چشم گير،يك وسيله ارتباطي مهمي تلقي مي‌شود كه اطلاعات را با هزينه اندك در سريع‌ترين زمان ممكن ارسال و دريافت مي‌كند.

اين ويژگي يكي از قابليت‌هاي اين فن‌آوري جديد است كه استفاده از آن را بين همه مردم دنيا به سرعت گسترش داده ومحبوبيت اين وسيله ارتباطي را در پي داشته است.

اين وسيله با قابليت استفاده از پيام‌هاي كوتاه به يك وسيله تاثيرگذار تبديل شده كه مضامين مختلف را با ديدگاه‌هاي مختلف متاثر از فرهنگ، جوامع، قبايل و حتي طوايف انتقال مي‌دهد.

در كشور ما نيز طي سالهاي اخير استفاده ازتلفن همراه‌به سرعت گسترش پيدا كرده و هم‌اكنون در تهران روزانه حدود ‪ ۹‬ميليون پيام كوتاه مبادله مي‌شود و با اين وسيله بسياري از مشاغل از قيد مكان و زمان آزاد شده و بسياري از اخبار، اطلاعات و گفته‌ها با ان انجام مي‌شود.

اخيرااستفاده از اين وسيله براي ارسال پيام‌هاي تبريك، تبليغات و آخرين اخبار و اطلاعات و حتي ارسال لطيفه‌ها باعث شده تا كارشناسان ازاين وسيله به عنوان يك وسيله اثرگذار بر روابط اجتماعي و فرهنگي، زبان و ارتباطات نام ببرند.

خبرگزاري جمهوري اسلامي مركز استان قزوين در گفت وگو با چندتن از اساتيد زبان وادبيات فارسي وارتباطات نظرات آنان را درباره نحوه تاثير پيام‌هاي كوتاه تلفن همراه بر زبان و ارتباطات جويا شد كه در پي مي‌آيد.

كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي با اشاره به اينكه استفاده از اين قابليت تلفن همراه همه‌گير شده، گفت: من بيش از همه نگران استفاده از حروف و الفباي لاتين در ارسال پيام‌ها هستم.

مصطفي كريمي افزود: گسترش گرايش استفاده از اين حروف الفبا باعث لطمه ديدن زبان وادبيات فارسي مي‌شود كه لازم است فرهنگستان زبان فارسي با نظارت برآن و استاندارد كردن جملات ازپيش تهيه شده درتلفنهاي همراه درجهت پويايي اين قابليت اقدام نمايد.

وي با اشاره به صفات پيام‌هاي نوشتاري افزود: در ارسال پيام‌هاي كوتاه براي درك و تفهيم مطالب ارسالي مراعات آيين نگارش و دستور زبان فارسي به اجبار توسط نويسنده انجام مي‌شود كه اين از ويژگي‌هاي مثبت آن است.

كريمي با انتقاد از استفاده از الفباي لاتين در نوشتن مطلب فارسي گفت:
اين موضوع با نظارت مخابرات براحتي قابل حل بوده و اين شركت مي‌تواند با قراردادن جملات و امكانات زبان فارسي در دستگاه‌هاي گوشي تلفن همراه به گسترش استفاده از حروف و جملات فارسي كمك كند.

وي گفت: مشغله زياد مردم و ناتواني از حضور در كنار هم، استفاده از اين فن‌آوري را معمول كرده كه باعث بهره‌وري‌هاي اقتصادي و تغيير رفتارهاي اجتماعي شده‌است.

كريمي با درخواست از بكار نبردن حروف و اعداد انگليسي در پيام‌هاي كوتاه افزود:درصورت استفاده و قراردادن برخي لغات فارسي و ضرب‌المثل‌ها در گوشي هاي تلفن همراه، عبارت‌هاي ارسالي با كلمات پرمغز و شيرين فارسي جايگزين مي‌شود.

وي گفت درحال حاضر استفاده از جمله‌هاي بسيار كوتاه و يك كلمه‌اي دربين افراد خانواده‌هاي ايراني معمول شده‌و اعضاي خانواده با اين وسيله از وضعيت همديگر با خبر مي‌شوند.

كارشناس علوم ارتباطات نيز با اشاره به لزوم درج پيام‌هاي آماده متناسب با فرهنگ جامعه در گوشي‌هاي تلفن همراه گفت: اين كار باعث رشد و پويايي زبان فارسي و فرهنگ ايراني خواهد شد.

مصطفي قهرماني گل افزود: كاربرد اين فن‌اوري باعث حذف تعارفات زايد و از بين رفتن رو دربايستي شده و رك گويي و صداقت جايگزين آن شده‌است.

وي با اشاره به مزاياي پيام‌هاي كوتاه افزود: اطلاع يافتن از اخبار مورد نياز و نظرسنجي‌هاي انبوه و بسيار كم هزينه، فارغ از زمان و مكان از كاربردهاي بي‌بديل اين فن آوري است.

وي افزود:وبلاگهاي فارسي در شبكه اينترنت به ابزارمهمي براي حفظ و گسترش زبان فارسي هستند ومي‌توان با واردكردن زبان فارسي به فضاي پيام‌هاي كوتاه نيز در همين راستا از آن بهره‌مند شد.

وي با اشاره به تاثيرگذاري پيام‌هاي كوتاه افزود: ماندگاري، ثبات، دقت و صحت ،درك مفهوم اين پيام‌ها را عميق تر و بهتر كرده وبرداشتهاي متفاوت از پيام را به حداقل مي‌رساند.

قهرماني افزود : مطالب مكتوب به دليل ماندگاري داراي تاثيرگذاري بيشتري هستند و محدوديت فضاي نگارش مردم را به خلاصه نويسي و گزيده گويي وادار مي كند و از تعارفات غير معمول زبان محاوره مي‌كاهد.

وي افزود: استفاده از حروف لاتين در نوشتن پيام‌هاي كوتاه به دليل اشتباه درنوشتن وخواندن ضمن كاستن از زيبايي وشيوايي مطلب از تفهيم و تاثير معنا نيز مي‌كاهد و در بيشتر مواقع به دليل كوتاه بودن جمله ارسال شده و قابل خواندن نبودن يك كلمه، درك پيام غير ممكن مي‌شود .

وي گفت: با توجه به افزايش ضريب نفوذ تلفن همراه در بين مردم جهان در صورت كوتاهي مسوولان در استفاده از واژه‌هاي متداول فارسي در گوشي‌هاي همراه بزودي كاربران داخل كشور درمكاتبه با مردم دنيا ناخودآگاه و به تبعيت از استفاده از حروف لاتين درتلفن همراه از دستور زبان و اصطلاحات زبان انگليسي استفاده خواهند كرد.

وي افزود: هم اكنون كه ارتباط جامعه ما با مردم دنيا از اين طريق معمول نشده‌است،ايجاد زمينه و استفاده از واژه‌هاي متداوال و شيرين فارسي در داخل كشور، در آينده ضمن حفظ زبان فارسي چه بسا در عرصه جهاني نيز تاثير گذار باشد.

وي پيش‌بيني كرد كه در اينده از پيام‌هاي كوتاه تلفن همراه به‌عنوان وسيله تبليغاتي از سوي گروه‌ها و احزاب براي تبليغ نامزدهايشان استفاده شود.

استاد زبان و ادبيات دانشگاه آزاد اسلامي نيز با اشاره به‌تاثير مثبت‌آثار مكتوب درآيين نگارش خاطرنشان كرد:با توجه به گسترش اين نوع ارتباطات وحذف كاغذ،در صورت ساماندهي نشدن واژه‌هاي از پيش طراحي شده فارسي در دستگاه‌هاي گوشي تلفن‌همراه‌همانگونه كه حروف لاتين جاي الفباي فارسي را گرفته‌است،محتوا و مضمون پيام‌ها نيز با پيام‌هاي انگليسي جايگزين خواهد شد.

عباس يوسف نژاد بااشاره به پيچيدگي‌هاي روابط اجتماعي افراد و خانواده‌ها گفت: پيام‌هاي كوتاه در مقايسه با رسانه‌هاي عمومي ديگر باداشتن ويژگيهايي مانند ارسال بلافاصله،نبوداحساس رودررو بين فرستنده و گيرنده‌پيام، نفوذ به خلوت افراد، خلاصه‌گويي وتاثيرگذاري ابزار قدرتمندي است كه در خدمت رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

وي افزود: به نظر مي‌رسد درآينده‌اي نزديك ارسال لطيفه‌هاكه هم اكنون بيش از ‪۷۰‬درصد پيام‌هاي كوتاه را تشكيل مي‌دهد كمتر شده و مطالب ارسالي كوتاهتر و مفيدتر خواهد شد.

م.ط/‪۶۸۴/۱۵۹۰‬

+ نوشته شده در  شنبه ۸ مهر۱۳۸۵ساعت 12:16  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

انوشه انصاري: زمين از اينجا خيلي زيباست

      
    
    انوشه انصاري در فضا دست نوشته هايي مي نويسد،‌او مي گويد: چهار روز است كه در فضا هستم، اما دوست دارم لحظاتي قبل از پرواز را يك بار ديگر مرور كنم. سرانجام من اينجا هستم، سفر طولاني بود اما ارزشش را داشت. اجازه بدهيد از اول شروع كنم امروز صبح زود، ساعت يك بامداد به وقت بايكونور از خواب بيدار شدم. صبحانه مختصري خوردم و لباس‌هاي مخصوص ماموريت را بر تن كردم. مراسم دعا و نياش را به جا آوردم و پس از خروج از اتاق خواب، روي در اتاق خواب امضا كردم. اين رسمي است كه مي‌گويند «يوري گاگارين» آن را شروع كرده است.

    قبل از ترك آنجا به مادر بزرگم تلفن زدم زيرا او نمي‌تواند به بايكونور بيايد، او براي من آرزوي موفقيت و بازگشتي به سلامت نمود.
    سپس به مقصد محل ماموريت، سوار اتوبوس شديم. از در هتل تا اتوبوس، پياده‌روي كوتاهي بود در هر دو طرف مسير، خانواده، دوستان و خبرنگاران از ما عكس و تصوير مي‌گرفتند.
    در ميان نور كوركننده دوربين‌ها توانستم تك‌تك اعضاي خانواده‌ام را تشخيص دهم. آنها در ساعات اوليه روز براي ديدن من در هنگام اعزام به سفر بزرگم، به آنجا آمده بودند. مادرم گريه مي‌كرد و سايرين به سختي تلاش مي‌كردند،اشك‌هايشان ديده نشود.
    سوار اتوبوس شدم و به محل ماموريت رفتيم. چيزي كه برايم عجيب بود اين بود كه در تمام طول مسير، آرام بودم. فكر مي‌كردم در روز اعزام خيلي عصبي خواهم بود اما عجيب بود كه هيچ‌گونه ترس و اضطرابي نداشتم.
    براي آماده شدن به ساختماني رفتيم كه لباس مخصوص بپوشيم. يكي يكي وارد اتاق شديم. اول ميشا تيورين، سپس مايكل و بعد من.
    سپس به اتاقي با ديوارهاي شيشه‌اي رفتيم. مادرم، خواهرم آتوسا و همسرم حميد آن سوي ديوار شيشه‌اي اتاق بودند و در رديف جلو نشسته بودند. پشت سر آنها خانواده‌هاي ميشا و مايك حضور داشتند. اتاق پر از گزارشگران بود.

    ما سعي كرديم با زبان ايما و اشاره به خانواده‌هايمان صحبت كنيم. حتما بعدا كه فيلم را خواهيم ديد، حركاتمان بسيار خنده‌دار خواهد بود.
    سپس دوباره به سمت اتوبوس، اسكورت شديم و براي جمعيت و گزارشگران دست تكان داديم.
    درست در پاي راكت پياده شديم. از نردباني بالا رفتيم كه به يك آسانسور كوچك مي‌رسيد كه فقط به اندازه ما سه نفر جا داشت. وارد آن شديم آسانسور ما را به بالاترين قسمت راكت به كپسول وارد كرد. اول وارد يك چادر و سپس اتاقك محل استقرارمان شديم من اولين نفري بودم كه وارد شدم. هنوز بسيار آرام بودم. هيجان‌زده اما آرام. فكر نمي‌كنم قلبم بيشتر از صد تا مي‌زد. قلب من در حالت عادي هشتاد تا مي‌زند. يك لبخند دائمي بر روي لبانم نقش بسته بود. سر جايم نشستم و كمربندها را بستم.
    سپس مايك و ميشا هم در جايگاه كوچكشان مستقر شدند. هنوز دو ساعت تا پرتاب، زمان باقي بود. من مسئول سه كار ساده بودم: سويچ كردن، باز و بسته كردن دريچه منبع اكسيژن در هنگام نياز (كه وظيفه‌اي بس خطير است!)، و دادن فايل‌هاي اطلاعات پرواز به اعضاي ديگر... خوشبختانه، وظايف خيلي سختي نيستند و من قادر به انجام آنها هستم. لابه‌لاي كارها هم هر وقت فرصت پيدا كنم، يادداشت‌هاي شخصي‌ام را مي‌نويسم.
    بالاخره آن لحظه فرا رسيد و شمارش معكوس شروع شد. مايك، ميشا و من گفتيم: «آماده‌ايم...» از خداي بزرگ سپاسگزارم كه روياي مرا به حقيقت پيوست. از او مي‌خواهم قلب همه مخلوقاتش را با عشق خود لبريز كند و صلح و آرامش را به خلقت زيبايي كه ما آن را زمين مي‌ناميم ارزاني كند.

    000300040005 من واقعا دارم مي‌رم 0002000 دوست دارم حميد 0001000 و پرواز، فكر نمي‌كردم به اين راحتي باشد. درست مثل take off هواپيما بود. پرتوي از نور، كپسول را پر كرد و قلب مرا گرم نمود. هيچان و لذتي كه در قلبم بود، توصيف‌ناپذير بود. مرحله جداسازي چيز خاصي نداشت، سپس بي‌وزني...
    اين حس شگفت‌انگيز رهايي، لبخند را بر روي لبان همه ما نقش بست. به آهستگي از صندلي جدا شدم و در فضاي كابين، معلق ماندم. نمي‌توانستم باور كنم. وقتي در مدار قرار گرفتيم توانستيم كمربندهايمان را باز كنيم.
    دستكش‌هاي مايك در فضا معلق شده بودند. نمي‌توانستيم جلوي خنده‌مان را بگيريم. براي اولين بار توانستم زمين را از آن بالا ببينم. ناخودآگاه اشك‌هايم بر صورتم جاري شدند. اين زمين بود كه غرق در گرماي پرتو خورشيد بود. آرام و سرشار از زندگي. هيچ نشانه‌اي از جنگ، غارت و مشكلات در آن ديده نمي‌شد. فقط زيبايي خالص.
    چقدر دلم مي‌خواست همه مي‌توانستند اين احساس را در قلبشان تجربه كنند. به ويژه سران دولت‌ها، شايد باعث مي‌شد كه با ديدگاه ديگري به دنيا مي‌نگريستند و صلح را به جهان ارزاني مي‌كردند.
    
    سميرا کاواري
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۶ مهر۱۳۸۵ساعت 8:48  توسط آرخا قروه درگزینی   | 

 

 مدتی بود اغلب روز نامه ها و رسانه های بوسنی با شوق و اشتياق از آمد 

ريچارد  گيير ) هنر پيشه معروف هاليوود )RICHARD   GEERE 

خبر می دادند.آمدن اين هنرپيشه مشهور به بوسنی و اينکه قرار است در بوسنی فيلم بازی کند برای خيلی ها دلنشين بود و خيلی ها آن را يک نقطه بسيار مهم برای بوسنی می انگاشتند.چرا که به نظر آنها حضور  ريچارد در بوسنی تصوير واقعی از بوسنی را به نمايش خواهد گذاشت و مردم جهان خواهند ديد که بوسنی يک سرزمين   شاد و دلنشين و مهربان است.و نيز مقامات کشور بوسنی اين مسئله را اتفاق شور انگيز و مثبت قلمداد می نمودند ،که باعث خواهد شد که نگاهها متوجه بوسنی شود و آينده بوسنی به گونه ای مثبت رقم به خورد.همه جا صحبت از آمدن او بود. من فکر می کردم ريچارد گيير يک هنرپيشه ای است  که فرهنگ هاليوودی دارد و در دنيای زرق و برق و به دور از واقعيات و به دور از مردم زندگی می کند.ريچارد آمد چندين روز شهر توسط مقامات امنيتی و چليس قروق شده بود.بسياری از خيابانها بسته شده بودند.هماهنگ کننده برنامه های فيلم برداری به ما خير داده بودند که کارگردان فيلم گالری ما را هم برايبخشی از محلی در نظر گرفته که قرار است در ان ريچارد گيير فيلم بازی کند.با تهيه کننده قرار داد بستيم که يک روز تمام کل محوطه گالری را در اختيار گرو فيلم برداران بگذاريم.آنها گفتند که هيچ کس حق ندارد وارد گالری بشود و درب ورودی گالری بايد بسته باشد.روز فيلم برداری فرا رسيد دهها ماشين پليس و مقامات امنيتی شخصی منطقه را گرفته بودند.و ماشين ها و کاميون بزرگی که تاسيسات فيلم برداری را با خود حمل می کردند،در محل حضور داشتند.همه ازريچارد صحبت می کردند و مشتاقان او در خيابانهای اطراف جعيت انبوهی گرد آمده بودند و هر کسی می خواست ريچارد  گيير را ببيند.در محوطه گالری پروژکتور های قوی و تابلو هائی برای انعکاس نور کار کذاشته بودند و هر کسی مسئوليت خود را به خوبی انجام می داد.و همه مسئولين  با آرامش و خوشنودی کار خود را انجام می دادند. تعجب آور بود  چرا که اصولا در اين گونه فيلم برداريها يک نوع اضطراب و ازدهام مشاهده می شود.همه می گفتد اين بخاطر ريچارد است.و از خودم می پرسيدم مگه ريچارد گيير چه جور آدميه.فرصت شد و ريچارد آمد پيش من و مرا مسئولين معرفی کردند و ريچارد گفت تبريک می گيم گالری خيلی قشنگی ايجاد کردی. او نورانی و آرام و حوشنود و فارغ از جهان می نمود.بر روی قاليها دراز کشيده و نفس عميق کشيده و گفت اين نقش ها و رنگها چقدر اعجاب بر انگيزند.صحبت از هنر ايرانی شد و صحبت از فرهنگ ايرانی .او گفت که من با آثار مولانا آشنا هستم.آه مولانا ..!!گفتم دوستان دف را آوردند و نی را  و ريچارد دف را به دست گرفت با احترام و با تفر به دف نگريت و آن را لمس کرد و گفت اين يکی از ساز های عرفانی است؟ من گفتم آری. و دف را به دست من داد و گفت بلدی بنوازي؟گفتم کمی بلد هستم.و وقتی دف را شروع کردم به نواختن همه عوامل آمريکايی و محلی فيلم جمع شدند و و فيلم برداری تعطيل شد.و ريچارد گيير در نگاهش حالت دلنشينی پيدا شده بود ...تا اينکه کارگردان فيلم آمد جلو و به ريچارد گفت که ريچارد بيا بريم سر فيلم بايد چند صحنه را امروز تموم کنيم...بعد باز بعد از هر  زنگ  استراحتی با ريچارد به صحبت نشستم.او سالهاست که در مسير معرفت درون حرکت می کند و بيشتر اوغاتش را در هندوستان می گذراند و سالهاست که سير دل و مراقبه و تزکيه نفس انجام می دهد.از من پرسيد اهل کجای ايران هستم. گفتم از يک روستايی از غرب ايران که اکنون شهر کوچکی است بنام قروه درجزين.گفت که خيلی دوست دارد به ايران بيايد و دوست دارد به زيارت عطار و شمس تبريزی بيايد و گفت دوست دارد که به روستای ما قروه درجزين هم بيايد.من دف را به او هديه دادم .دفی روی آن يک مصرع از غزل شمس تبريزی حضرت مولانا جلال الدين را نوشته بودم.او دف نمی خواست بگيرد می گفت آخه چه دليلی دارد که ساز خودت را به من بدهی ..؟اما با اصرار من گرفت و آن را بوسيد و لمسش کرد و گفت خواهش می کنم اين شعر برايم معنی کن.شعری را که بر روی دف نوشته بودم..کوی خرابات عشق گر تو بدانی کجاست..او دست مرا به گرمی فشرد و گفت ما با هم برادريم .و او يک قالی گرد گپه از من خريد و از من در باره رنگ و فلسفه نقوشی که بر قالی بافته شد بود پرسيد.می گفت می خواهد بر روی اين قالی بنشيند و هر روز بر روی آن  در مسير دلها سفر کند و دلش را از هياهوی زمانه پاک نمايد.

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۴ مهر۱۳۸۵ساعت 8:26  توسط آرخا قروه درگزینی   |